Edukacja, Z ostatniej chwili

„The Hundred Dresses” w Dwójce. Premiera teatralna w języku angielskim

Opublikowano: 6 czerwca, 2022 o 8:20 pm   /   przez   /   komentarze (0)

W Szkole Podstawowej nr 2 w Starym Sączu odbyła się premiera sztuki teatralnej w języku angielskim „The Hundred Dresses” opartej na książce amerykańskiej pisarki Eleonor Estes. Koordynatorami całego wydarzenia były nauczycielki języka angielskiego Agnieszka Obrzud oraz Beata Damasiewicz.

Historia głównej bohaterki skłania widzów do refleksji nad tym, iż w codziennych relacjach międzyludzkich nie należy biernie przyglądać się zdarzeniom, w których ktoś tuż obok nas staje się ofiarą dokuczania.

Obejrzana przez uczniów sztuka teatralna skłaniała do refleksji nad poczuciem odpowiedzialności za swoje postępowanie. Piątkowa premiera sztuki z udziałem uczniów starosądeckiej Dwójki” została przygotowana przez Językowy Teatr Szkolny w ramach projektu Erasmus+ „Against Bullying for a Better Inclusion in Schools”, a jednocześnie nawiązywała do działań związanych z realizacją innowacji z języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu „Językowy Teatr Szkolny w nowej odsłonie”.

Główną bohaterką sztuki teatralnej „The Hundred Dresses”, którą w piątek 3 czerwca 2022 roku obejrzeli uczniowie klas VI-VIII, jest Wanda Petronski. Wanda nosi do szkoły tą samą sukienkę, chociaż twierdzi, że ma ich sto. Nikt jej nie wierzy. Po tym, gdy decyzją ojca zostaje przeniesiona do innej szkoły, okazuje się, że to właśnie Wanda wygrywa szkolny konkurs na najlepszy projekt sukienki. Choć nikt wśród uczniów w klasie nawet nie przypuszczał, że zwycięzcą może zostać Wanda, zwycięski medal zostaje przyznany osobie, która wykonała 100 sukienek. Jak się potem okazuje, zresztą ku zdziwieniu wszystkich uczniów, tą osobą jest właśnie Wanda. Przecież cały czas uporczywie twierdziła, że ma sto sukienek, nieustannie mówiła prawdę, choć nikt jej wtedy nie wierzył i traktował jej słowa jako okazję do wyśmiewania się, a także złośliwych komentarzy. Na scenie teatralnej widzimy więc jak czuje się osoba, której inni dokuczają; obserwujemy jak rodzą się w innych uczniach wątpliwości jak należy postąpić, widzimy jak pojawia się niepewność, a także jak brak silnej woli i własnego zdania sprawiają, że jesteśmy niezdolni do tego, by zareagować, gdy ktoś staje się ofiarą dokuczania ze strony innych.

Na scenie teatralnej wystąpili: Wiktoria Damasiewicz (w roli Wandy Petronski), Alex Błaszczyk (brat Wandy), nauczyciel Mr Mason (Marcin Malinowski), Maddie (Karolina Wokacz), Peggy (Aleksandra Tyka), Cecile (Olga Tokarczyk), inni uczniowie z klasy Wandy (Amelie Foglar, Jakub Jankowski, Olivier Marszałek, Martyna Pituch, Ecaterina Petrascu). Warto dodać, iż w grupie aktorskiej znalazła się też Violeta Matukhina z Ukrainy, ucząca się w oddziale przygotowawczym I-III w Szkole Podstawowej nr 2 w Starym Sączu. Julian Kowal oraz Bartłomiej Mazur odegrali głos sumienia Maddie.

O system nagłośnienia zadbał p. Maciej Rejowski.

Wydarzeniu towarzyszył również konkurs plastyczno-językowy „One Hundred Dresses Against Bullying” („Sto sukienek przeciwko dokuczaniu”), który został zorganizowany w związku z realizacją innowacji z języka angielskiego „Językowy Teatr Szkolny w nowej odsłonie” i premierą przedstawienia opartego na książce Eleonor Estes „The Hundred Dresses”, jak i również ze względu na projekt współpracy międzynarodowej Erasmus+ „Against Bullying for a Better Inclusion in Schools”. Konkurs propagował jednocześnie postawy proekologiczne wśród uczniów. Zadanie konkursowe polegało bowiem na stworzeniu projektu sukienki z użyciem takich materiałów, które można wykorzystać do ponownego przetworzenia (recyklingu). Do projektu sukienki uczestnicy dołączali opisy wykonanych sukienek, napisane oczywiście w języku angielskim.

Tuż po premierze sztuki teatralnej „The Hundred Dresses” ogłoszone zostały wyniki konkursu. Nagrody i dyplomy zostały wręczone przez Wiolettę Nowak, dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Starym Sączu. Dzięki Wydawnictwu Macmillan oraz Zespołowi Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego laureaci oraz uczniowie wyróżnieni w konkursie mogli otrzymać nagrody. Warto nadmienić, iż na premierze sztuki teatralnej „The Hundred Dresses” obecna była cała klasa 4b, która najliczniej wzięła udział w konkursie plastyczno-językowym na projekt sukienki. Wśród laureatów konkursu „One Hundred Dresses Against Bullying” („Sto sukienek przeciwko dokuczaniu”) znaleźli się:

Kategoria kl. I-II

I miejsce: Szymon Tomecki 1b, II miejsce: Weronika Rams 2b; III miejsce: Maja Piątkowska 2b

Kategoria kl. III-IV

I miejsce: Milena Kurnyta 4b, Violeta Matukhina OP I-III; II miejsce: Natasza Garwol 3b, Natalia Nosal 4a, III miejsce: Michalina Zielonka 3b,

wyróżnienia: Izabela Pietrzak 4b, Helena Handzlik 4b, Adam Mordarski 4b, Liliana Piątkowska 4b, Karolina Marczyk 4b,

Kategoria kl. V-VI

I miejsce: Alex Błaszczyk 5b, Antonina Sowińska 5a, Helena Deja 6a, II miejsce: Kamil Kołodziej 6a, III miejsce: Sebastian Szymczyk 5a, Zuzanna Bocheńska 6a

wyróżnienia: Wiktoria Kostrzeba 5b, Ecaterina Petrascu 5a, Maja Pietrzak 6a, Karolina Kamińska 6a,

Kategoria kl. VII-VIII

I miejsce: Kamila Kurnyta 7b, Weronika Golonka 8a; II miejsce: Olga Tokarczyk 7a, III miejsce: Jan Marczyk 7a, Wiktoria Damasiewicz 7a

wyróżnienia: Katarzyna Nosal 7b, Alicja Pierzga 8a, Laura Dobrowolska 7a, Aleksandra Tyka 7a.

Wszystkie osiem prac konkursowych, które zdobyły I miejsca wzięły udział w głosowaniu z udziałem całej społeczności szkolnej mającym na celu wyłonienie sukienki, która zostanie zabrana do Dochia w Rumunii, gdzie grupa uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Starym Sączu w dniach 5-10 czerwca 2022 roku weźmie udział w mobilności w ramach projektu Erasmus+ „Against Bullying for a Better Inclusion in Schools”. Wyłoniona w szkolnym głosowaniu sukienka pojawi się na konkursie międzynarodowym, w którym znajdą się także konkursowe sukienki ze szkół partnerskich z Turcji, Rumunii oraz Włoch w ramach realizowanego projektu Erasmus +. Największą ilość głosów zdobył projekt sukienki wykonany przez uczennicę z klasy 4b- Milenę Kurnytę, a drugie miejsce w głosowaniu uzyskał projekt Violety Matukhina z Ukrainy. Te dwie najwyżej ocenione prace zostaną zaprezentowane podczas konkursu międzynarodowego w Rumunii. Milena Kurnyta i Violeta Matukhina otrzymają również nagrody specjalne ufundowane przez Szkołę Podstawową nr 2 w Starym Sączu, które zostaną im wręczone podczas zbliżającego się Święta Szkoły.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"