Edukacja

Uczennice z Technikum w Złockiem wyróżnione na warszawskich salonach

Opublikowano: Czerwiec 8, 2015 o 4:52 pm   /   przez   /   komentarze (0)

W dniu 30 maja 2015 r. w Warszawie odbył się Ogólnopolski Finał IV edycji Konkursu dla ponadgimnazjalnych szkół gastronomicznych na najlepszy przepis kulinarny, wykorzystujący polskie produkty, zarejestrowane lub aplikujące o rejestrację w Unii Europejskiej jako Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne oraz Gwarantowana Tradycyjna Specjalność. Organizatorami konkursu było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni oraz Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego.

Spośród 77 zespołów zgłoszonych do konkursu, jury w II etapie wybrało 10, które spotkały się w finale ogólnopolskim w Warszawie i gotowały na żywo w Akademii Efektywnej Przedsiębiorczości w Hali Makro.

Uczennice klasy I Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w Złockiem z siedzibą w Muszynie – Klaudia Polańska i Zuzanna Kmiecik – otrzymały w finale Konkursu Wyróżnienie o wartości 1000 zł za najlepszy przepis kulinarny wykorzystujący polskie produkty. Tym samym uplasowały się na V miejscu w klasyfikacji ogólnopolskiej, zaraz za najlepszymi szkołami z Gorzowa Wielkopolskiego, Wrocławia, Olsztyna i Rzeszowa. Jest to niezwykle cenne wyróżnienie, ponieważ – jak przyznało jury – poziom konkursu był bardzo wysoki, a Klaudia i Zuzanna stanowiły najmłodsze uczestniczki konkursu, pochodzące z najmniejszej miejscowości.

Dziewczyny przygotowały ciasto fasolowe przekładane konfiturą z jabłka łąckiego, suski sechlońskiej, miodu wielokwiatowego i miodu pitnego na puszystym sosie waniliowym. W finałowym daniu zostały wykorzystane przede wszystkim produkty z grupy „Trzy Znaki Smaku”: Fasola „Piękny Jaś” z Doliny Dunajca, Miód z Sejnejszczyzny, Suska sechlońska, Jabłka Łąckie oraz Czwórniak.

Warto zaznaczyć, iż Fasola „Piękny Jaś” z Doliny Dunajca, Suska Sechlońsk oraz Jabłka Łąckie to produkty regionalne pochodzące z Małopolski i chronione certyfikatem Unii Europejskiej, bez wątpienia stanowiące dumę naszego regionu.

Starostwo Powiatowe Nowy Sącz

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a