Edukacja, Z ostatniej chwili

Uczniowie będą wykonywać pomiary smogu

Opublikowano: Luty 10, 2019 o 9:29 am   /   przez   /   komentarze (0)

Uczniowie i nauczyciele trzynastu nowosądeckich szkół odebrali mobilne czujniki smogu. Zostali też zobowiązani do wykonywania przynajmniej pięciu pomiarów powietrza dziennie w okolicach szkoły. Wyniki tych pomiarów będą gromadzone na stronie internetowej i będą stanowić ilustrację stanu jakości powietrza w Nowym Sączu. 

– Chcielibyśmy, aby te czujniki były wykorzystywane przez uczniów i nauczycieli do wykonywania pomiarów w okolicach szkoły, na spacerze, w drodze do domu, ale także na lekcjach biologii, przyrody, chemii, geografii, bo urządzenia mogą być cenną pomocą dydaktyczną podczas prowadzonych zajęć na lekcjach – mówił dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Nowego Sącza Grzegorz Tabasz. – Biorąc pod uwagę ilość czujników i ilość pomiarów punktowych, to będzie bardzo ciekawy materiał badawczy.  

Urządzenia mają pomóc w lokalizacji miejsc, w którym problem smogu jest szczególnie dotkliwy. Zadaniem mobilnych czujników jest wskazanie emisji, w miejscu, w którym akurat przebywa osoba posiadająca takie urządzenie.

Pomiary, których będą dokonywać uczniowie i nauczyciele, posłużą do rozbudowania bazy danych, która prezentuje wyniki zanieczyszczenia powietrza w Nowym Sączu. Wyniki te będą dostępne na stronie internetowej miasta.

Aby czujnik mógł skutecznie zadziałać, musi być połączony ze smartfonem odpowiednią aplikacją.

Czujniki przekazali dzieciom i ich nauczycielom zastępcy prezydenta Nowego Sącza Magdalena Majka i Artur Bochenek oraz dyrektor Wydziału Edukacji i Wychowania Urzędu Miasta Nowego Sącza Małgorzata Belska i dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Nowego Sącza Grzegorz Tabasz.

– Cieszę się, że już wiecie, że w mieście jest problem smogowy i że trzeba z nim walczyć oraz reagować na niego. Między innymi te urządzenia będą służyły do zlokalizowania tych miejsc w poszczególnych dzielnicach miasta, gdzie to zanieczyszczenie jest największe – mówił do dzieci i młodzieży wiceprezydent Artur Bochenek, który podzielił się też swoimi wspomnieniami z dzieciństwa: – Kiedy byłem mały myślałem, że ten zapach, który jest w zimie, to jest właśnie zapach śniegu. Nikt wtedy nie mówił o smogu. Teraz już wiemy, czym jest ten zapach. Mam nadzieję, że dzięki wam, szybko poprawimy powietrze w Nowym Sączu. 

50 urządzeń do pomiaru smogu zostało przekazanych miastu przez Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza Zbigniewa Konieczka, prezesa firmy Newag.

Część czujników otrzymali sądeccy dziennikarze, dziś trafiły do szkół, a wkrótce kolejne dostaną także nowosądeckie przedszkola. Pozostałe czujniki zostaną przekazane wolontariuszom, który zgłosili chęć systematycznego pomiaru powietrza.
Mobilne czujniki smogu odebrały 6 lutego: Szkoły Podstawowe nr 2, 6, 7, 8, 11, 14, 15, 16, 21  oraz Zespoły Szkół nr 1, nr 5 i nr 4.  

nowysacz.pl

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a