Edukacja, Z ostatniej chwili

Uczniowie klas pierwszych są już czytelnikami biblioteki szkolnej

Opublikowano: 3 grudnia, 2018 o 7:57 am   /   przez   /   komentarze (0)

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Organizowane co roku przez bibliotekę, weszło już na stałe do kalendarza wydarzeń Szkoły Podstawowe nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu. 

Głównym celem tej imprezy czytelniczej jest promocja biblioteki szkolnej oraz zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z jej zbiorów. To miejsce w szkole powinno kojarzyć się z miejscem bezpiecznym i przyjaznym, gdzie uczniowie są mile widziani, miejscem, które będą chętnie odwiedzać.

Uroczystość pasowania  odbyła się 29 listopada 2018 roku. W pięknie przygotowanej sali nr 21 zebrała się 36-osobowa grupa uczniów z klas 1A i 1B wraz z wychowawczyniami: panią Anną Kozik i Iwoną Stojek. Swoją obecnością zaszczyciły panie: dyrektor szkoły Wioletta Nowak oraz Małgorzata Maśko wychowawczyni uczennic, które wystąpiły przed piewszoklasistami.

Spotkanie rozpoczęły uczennice klasy 7B. Najpierw Agnieszka Koszyk wyrecytowała wiersz pt. „Książka”. Potem o walorach książki, potrzebie czytania w każdym wieku przekonywała Emilka Rucińska.  Następnie pani Halina Madziar zaprosiła do obejrzenia programu przygotowanego przez uczennice klasy 3C gimnazjum. Wielką przyjemnością było patrzeć na zadziwione i uśmiechnięte buzie pierwszaków, gdy na scenie pojawiły się: stara, zniszczona książka – Aleksandra Tyka (ucz. kl. 4A), Atlas, Encyklopedia, Album, Słownik, Baśnie (Joanna Wójcik, Weronika Dolińska, Aleksandra Szczęsna, Sylwia Wojtas, Marta Pustułka) i czytelnik, wybierający jedną z nich – Laura Korona. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności czytelnicze, samodzielnie odczytując z dużych, kolorowych plakatów prośby zniszczonej książki. Jednak największą atrakcją wzbudzającą ogólną wesołość było przedstawienie „Moda na czytanie”. „Rywale książki”: komputer, Internet, mysz komputerowa, drukarka, telefon komórkowy zachwalający swoje walory przegrali na korzyść książki, bo:

„………………………………

każda moda kiedyś minie.

Lecz jest jedna co zostanie.

Jaka? Moda na czytanie..”

Po części artystycznej nadszedł czas na złożenie ślubowania i moment pasowania na czytelnika. Z rąk pani dyrektor szkoły Wioletty Nowak uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy ufundowane przez Radę Rodziców i zakładki do książki wykonane przez ich starsze koleżanki. Zaproszenie czytelników do biblioteki oraz wspólne zdjęcia zakończyły uroczystość. Już jutro mali czytelnicy odwiedzą bibliotekę, by po raz pierwszy „wypróbować” swój identyfikator z kartą czytelnika i wypożyczyć pierwszą książkę z biblioteki Szkoły Podstawowej nr 2.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"