Edukacja

Uczniowie prezentowali „Dziady” na czterech scenach!

Opublikowano: Grudzień 13, 2017 o 7:41 am   /   przez   /   komentarze (3)

Młodzi aktorzy grupy teatralnej NIM NUL działającej przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sącz aż czterokrotnie wystawili drugą część „Dziadów” Adama Mickiewicza. Spektakle adresowane były do młodzieży gimnazjalnej oraz uczniów szkół średnich.

Grupa teatralna  NIM NUL w składzie: Jan Rejowski, Bartłomiej Szewczyk, Michał Szewczyk, Maciej Trzciński, Sylwia Nowak, Kinga Tyliszczak, Gabriela Kmak, Katarzyna Sadowska, Katarzyna Rejowska, Emilia Nowak, Sebastian Rumin, Weronika Maciuszek, Miłosz Hejmej, Michał Zygmunt, Dominik Klag, pod opieką Zofii Trzcińskiej, Joanny Pabian-Rams i Wioletty Nowak; przypomniała przebieg obrzędów, mających na celu niesienie pomocy dziadom, czyli duchom zmarłych przodków.

W swoim dziele Adam Mickiewicz zwrócił uwagę na ludowe pojmowanie moralności i sprawiedliwości, które było związane z religią chrześcijańską, ale miało swoje źródło w pogańskiej prostocie i surowości obyczajów. Sztuka przypomina, że życie bez cierpienia i miłości jest grzechem i sprzeniewierzeniem się człowieczeństwu. Aby mu sprostać, należy przyjmować na siebie ciężar obowiązków, pracować i cierpieć.

Premiera spektaklu odbyła się 29 listopada 2017 w Liceum Ogólnokształcącym nr. 2 w Nowym Sączu, oglądali go uczniowie tej szkoły oraz Liceum Ogólnokształcącego nr. 1 w Nowym Sączu.

1 grudnia na scenie starosądeckiego kina „Sokół”, przedstawienie oglądali uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu i Szkoły Podstawowej nr. 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu.

W pierwszą niedzielę grudnia nasi aktorzy zawitali do Publicznej Biblioteki w Barcicach. Mieszkańcy nagrodzili artystów gromkimi brawami. Byli pod wrażeniem, że młodzi ludzie potrafią tak profesjonalnie zagrać skomplikowane i trudne role.

6 grudnia odbył się ostatni spektakl w kościele p.w. Trójcy Świętej w Nowym Sączu – Dąbrówka. Przedstawienie zostało odebrane bardzo pozytywnie i nagrodzone gromkimi brawami.

Komentarze

Komentarze (3)

  • Grudzień 14, 2017 o 11:55 am XYZ

    Czy wymienieni w artykule aktorzy to uczniowie Szkoły Podstawowej nr.2 ? Rozumiem promocja,konkurencja ale nie za wszelką cenę, a już na pewno nie przez wprowadzanie opinii publicznej w błąd.

  • Grudzień 14, 2017 o 1:28 pm Anonim

    A czemu tak myślisz

  • Grudzień 14, 2017 o 10:40 pm ja

    wszyscy aktorzy to obecni lub byli uczniowie SP2 – do wiadomości „opinii publicznej”

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a