Edukacja

Uczniowie ZSP uczcili pamięć Żołnierzy Wykletych

Opublikowano: 8 marca, 2016 o 8:15 am   /   przez   /   komentarze (1)

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został uchwalony przez sejm w 2011 roku. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks prof Józefa Tischnera w Starym Sączu, po raz pierwszy uroczyście obchodzono to święto.

Spotkanie odbyło się w kinie Sokół i zostało przygotowane przez panie profesor: Jolantę Sułkowską i Małgorzatę Piluch oraz uczniów Klasy 2 TL. Akademia była niezwykle klimatyczna i przypomniała o żołnierzach wyklętych, ludziach, którzy poświecili się dla naszego kraju. W zamian za swoją postawę zostali wyrzuceni przez komunistyczną propagandę na margines społeczeństwa i pozbawieni należnego szacunku. Za co? Za to, że żyli według swoich przekonań, wpajanych z pokolenia na pokolenie: ”Bóg, Honor, Ojczyzna”.

Za to, że mieli wartości i umieli odróżnić prawdę od kłamstwa. Przez lata Niezłomni byli przedstawiani jak bandyci, zdrajcy ojczyzny, wyklęci, niezasługujący na szacunek. Obecnie wielu z nich odzyskało imię, nazwisko i prawdziwy życiorys, bez fałszu i socjalistycznej torii o wrogach ludu. A ilu jest takich, których nazwisk nie znamy i nie poznamy już nigdy? Im także należy się szacunek i temu służy to święto.

Świadomość ludzi także się zmieniła. Uznawanie czynów Żołnierzy Wyklętych nie jest już karane. Temat jest popularny, a świadczą o tym liczne książki, piosenki także te które były puszczane w czasie akademii i wywarły ogromne wrażenie na uczniach szkoły. Rzadko jest na akademiach tak spokojnie jak na tej z okazji 1 marca.
”Nie oglądam się za siebie
Tam gdzie dymi mrok
Co przede mną
Tego nie wiem
Jeszcze tylko jeden krok”
Czasu nie da się cofnąć, ale warto czasem pomyśleć, o dramatycznych wyborach jakiech musieli dokonać tamci ludzie, praktycznie nie mając dobrego wyjścia. Czy my bylibyśmy skłonni do takiego poświęcenia?

arch Szkoły

Komentarze

Komentarze (1)

  • 8 marca, 2016 o 8:14 pm :)

    Brawo za wykonanie tak pięknej prezentacji , pozdrowienia od ucznia.

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"