Edukacja

Wsłuchaj się w ciszę…Podopieczni Hufca w Oświęcimiu

Opublikowano: 14 maja, 2015 o 7:38 am   /   przez   /   komentarze (0)

W dniu 11.05.2015r. odbyła się wycieczka uczestników 6 – 34 Hufca Pracy w Starym Sączu w ramach programu autorskiego pt. „Wsłuchaj się w ciszę”. Podopieczni jednostki udali się do Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu.

Głównym celem programu jest przybliżenie uczestnikom najważniejszych wydarzeń z historii narodu polskiego i żydowskiego. Przedsięwzięcie umożliwia kształtowanie wrażliwości moralnej, pogłębienie rozumienia rzeczywistości oraz rozwój postaw tożsamości narodowej i obywatelskiej wśród młodzieży. Po przez udział w działaniach podopieczni jednostki uczą się odpowiedzialności za losy Ojczyzny, poszanowania dla dziedzictwa kulturowego, a także zwiększają posiadaną wiedzę na temat historii własnego kraju.

Uczestnicy pod opieką wychowawcy wzięli udział w zwiedzaniu Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu. Grupa oprowadzona została przez przewodnika, który zapoznał wszystkich z historią tego miejsca. Młodzież na własne oczy mogła zobaczyć jak wyglądał obóz pracy, a więc ujrzeć historię, będącą świadkiem dyskryminacji, prześladowań, terroru i ludobójstwa. Obóz koncentracyjny Auschwitz – Birkenau był jednym spośród czterech hitlerowskich tworów powstałych na polskich ziemiach. Utworzony został w 1940 roku ze względu na powiększającą się liczbę aresztowanych masowo Polaków i przepełnienie istniejących więzień. Trafiający tam ludzie cierpieli wszechstronne upokorzenie, zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i duchowej. Plan miał na celu wyniszczenie i masową zagładę więźniów, zwłaszcza obywateli żydowskich.

Młodzież ze skupieniem i szczególną uwagą przyglądała się wszystkim zgromadzonym eksponatom, będących dowodem tragedii, jaką ludziom wyrządzili ludzie. Ta część historii zostanie przez nich zachowana i przekazywana z pokolenia na pokolenie, nie wolno nam o niej zapomnieć…

 

Opis zdjęć:

Fot.1,2,3 Uczestnicy 6 – 34 HP w trakcie zwiedzania Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu

Tekst i zdjęcia – Anna Jarzębiak

 

 

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"