Edukacja

Wspomnienie narkomanki

Opublikowano: 16 lutego, 2015 o 7:21 am   /   przez   /   komentarze (0)

W dniu 03 lutego 2015 r. uczniowie gimnazjum w Przysietnicy obejrzeli w kinie „Sokół” w Starym Sączu spektakl profilaktyczny pt. „Wspomnienia narkomanki”. Scenariusz przedstawienia napisany został w oparciu o książkę „Pamiętnik narkomanki” Barbary Rosiek. Spektakl, zaprezentowany przez Teatr Lektur Szkolnych działający przy Agencji Artystycznej „Joanna” w Kielcach,

Jest to wstrząsająca historia dziewczyny przypadkowo wplątanej w spiralę narkotykową, a z detaliczną precyzją opisana w książce Barbary Rosiek ,,Pamiętnik narkomanki”, posłużyła do stworzenia postaci KOBIETY w tym scenicznym obrazie. Kolejne etapy choroby, aż po niemal ,,złoty”, czyli śmiertelny strzał, odmierzają rytm poszczególnych scen. ,,Jedna z dziesięciu osób, która spróbuje, uzależni się od niego, a co trzecia z tych, które się uzależnią umrze”. To zdanie zaczerpnięte z klinicznych i policyjnych statystyk, a wiszące jak widmo wyroku nad każdym sięgającym po narkotyk, pojawia się kilkakrotnie spektaklu niby refren. Nieprzypadkowo. Ta inscenizacja ma bowiem służyć przełamaniu stereotypu w myśleniu na ten temat. A stereotyp jest następujący : ,,mnie się jakoś uda, a zresztą …. cóż tam statystyka, albo wyniki badań…”. A one są przerażające ! Spektakl utrzymany jest w konwencji fabularyzowanego dokumentu. Z jednej strony pozwala to zachować wierność książkowym zwierzeniom bohaterki ,,Pamiętnika….”, z drugiej zaś strony daje możliwość wprowadzenia na scenę postaci Narratora, który korzystając z obecnej, a znakomicie bogatszej wiedzy na ten temat, niż w czasach powstania książki, staje się mentorem oprowadzającym widza po meandrach narkotykowej spirali, dodając inscenizacji światła współczesności.

(z wypowiedzi reżysera Marka Tercza)

 

Młodzież z dużym zainteresowaniem i w skupieniu obejrzała spektakl, a wykonawcy zostali nagrodzeni brawami. To pouczający spektakl, będący swoistą przestrogą przed piekłem uzależnienia od narkotyków.

źródło:kieleckiteatrkultur/Gimnazjum w Przysietnicy

 

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a