Edukacja

ZS w Marcinkowicach: ci uczniowie potrafią ratować życie!

Opublikowano: 13 marca, 2021 o 1:46 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół w Marcinkowicach, oprócz wiedzy teoretycznej zdobywają też różne umiejętności i biorą udział w specjalistycznych szkoleniach. Jednym z nich jest udzielanie pierwszej pomocy podczas zdarzeń zagrażających życiu lub zdrowiu. Szkoła właśnie wzbogaciła się o nowoczesny fantom AmbuMan, za pomocą którego uczniowie uczą się udzielać pierwszej pomocy.

– Młodzież z klas pożarniczych, wojskowych i policyjnych doskonale wie, jakie czynności należy wykonać w razie wypadku, aby ocalić zdrowie i życie poszkodowanych – mówi Iwona Sikorska, dyrektor ZS w Marcinkowicach. – Umiejętność ta jest niezwykle ważna i może być przydatna w każdej sytuacji, niezależnie od tego, czy młodzież wybierze drogę zawodową związaną ze służbami mundurowymi.

Celem szkolenia z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy jest przygotowanie uczniów do realizacji zaawansowanych i skoordynowanych działań ratowniczych od momentu wypadku (zdarzenia zagrożenia życia) do czasu przekazania osób poszkodowanych jednostkom pogotowia ratunkowego. Nad całością szkolenia czuwa mł. bryg. Arkadiusz Nosal z Komendy Miejskiej PSP w Nowym Sączu. Prowadzi on również zajęcia w klasach o profilu Pożarnictwo z ratownictwem medycznym, we współpracy z zawodowymi ratownikami medyczni PRM oraz ratownikami GOPR, WOPR i firmą Rmed.

– AmbuMan jest doskonałym manekinem do intensywnych i efektywnych szkoleń w zakresie podstawowych zabiegów resuscytacyjnych – dodaje dyrektor Iwona Sikorska. – W pełni zabudowany tors pozwala na naukę AED, w tym prawidłowego rozmieszczania elektrod do defibrylacji. AmbuMan umożliwia realistyczny trening uciskania klatki piersiowej połączony z dostarczaniem oddechów zastępczych. System higieny Ambu zapobiega zakażeniom krzyżowym i zapewnia realistyczny opór dróg oddechowych podczas wentylacji oraz wydech przez usta i nos. Odpowiednie wskaźniki monitorują też objętość wdmuchiwanego powietrza jak i głębokość ugięcia klatki piersiowej. 

Ponadto, za pomocą ostrzegawczych symboli, informują o nieprawidłowym ułożeniu rąk podczas uciskania klatki piersiowej oraz wdmuchnięciu powietrza do żołądka.

Fot. ZS Marcinkowice

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"