Info z rejonu

335 rocznica Odsieczy Wiedeńskiej 12 wrzesień 2018 rok

Opublikowano: 12 września, 2018 o 8:30 pm   /   przez   /   komentarze (0)
Czy zjednoczona Europa wstydzi się swojego dowódcy broniącego Europy w 1683 roku? Po raz kolejny licząc od 1984 roku władze Wiednia zarządzające wzgórzem Kahlemrgiem odmówiły upamiętnienia Króla Jana III Sobieskiego na Kahlemberu. Inicjatorom przedsięwzięcia mieszkańcom Krakowa tj. Komitetowi Budowy Pomnika Króla Jana III Sobieskiego na Kahlenbergu którego przewodniczącym jest Piotr Zapart.
W dniu 9 września 2018 roku mieszkańcy Parafii św. Jakuba Starszego Apostoła w Podegrodziu z Podegrodzia i Juraszowej uczestniczyli w Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu w uroczystej Msza św.w Kościele pod wezwaniem św. Józefa przekazując podczas uroczystości fotokopie zaginionego obrazu na tkaninie przedstawiającą ” Błogosławieństwo Wojsk Króla Jana III Sobieskiego na ziemiach Polskich przez Teologa Kapelana Ojca Stanisława Papczyńskiego, przed wymarszem jego wojsk na Odsiecz Wiedeńską”  z okazji 335. rocznicy odsieczy wiedeńskiej i 35. rocznicy obecności Ojca Świętego Jana Pawła II. Mszy św. przewodniczył Jego Eminencja Ksiądz Arcybiskup Wojciech Polak Metropolita Gnieźnieński , Prymas Polski .W uroczystościach wziął udział Marszałek Senatu RP wraz z Małżonką Stanisław Karczewski. Po mszy św. wokół kościoła Polonia Austriacka zorganizowała Dożynki w uroczystościach brali także udział Austriacy.
W czasie uroczystości był wystawiony sztandar szkoły w Podegrodziu im św Stanisława Paczyńskiego w asyście Rodziców byłych uczniów szkoły. Kosz Dożynkowy ofiarowała firma ,,Prospona”. Wykonanie kserokopii zaginionego obrazu sfinansowała wspólnota wsi Podegrodzie Las w Naszacowicach.
Oprawę obrazu w ramach wykonała bezpłatnie firma Kryształ Regina i Jan Plata. Bank Spółdzielczy w Podegrodziu dofinansował wyjazd do Wiednia
Tak zorganizowany wyjazd na uroczystośc do Wiednia doszedł do skutku dzięki czynnemu zaangażowaniu się państwa Romana i Anity Zwolińskich ze Stadeł-Wyglanowic mieszkających na co dzień w Wiedniu. Warto zaznaczyć, że dzieci państwa Zwolińskich uczęszczają do szkoły Polskiej w Wiedniu i razem z nami brały udział w uroczystości w strojach podegrodzkich. Córka Zwolińskich przekazała w czasie uroczystości żonie marszałka Stanisława Karczewskiego pani Elizie , Płaskorzeźbę ceramiczną św Stanisława Paczyńskiego i pamiątki beatyfikacji i kanonizacji św Stanisława Papczyńskiego . Po zakończeniu Dożynek zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek przez panią Anitę Zwolińską do kawiarni w rezydencji letniej Cesarzowej.
Materiały promocyjne z Gminy Podegrodzie i Powiatu Nowosądeckiego zostały przekazane do szkoły Polskiej we Wiedniu gdzie uczęszczają dzieci rodziny Zwolińskich
Wyrażamy uznanie i wdzięczność Kustoszowi Sanktuarium O. Roman Krekora CR. za tak gościnne przyjęcie na Kahlembergu – Kahlenberg jest miejscem szczególnym, w którym każdy Polak może być dumny ze swojej historii – mówi ks. Roman Krekora, rektor kościoła św. Józefa
Fragment przemówienia Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski powiedział też, że dumę z Europy i jej bohaterów miał wyrażać pomnik Jana III Sobieskiego, który miał stanąć na wzgórzu Kahlenberg. Jego kamień węgielny został wmurowany na Kahlenbergu w 2013 r. Odsłonięcie pomnika było zaplanowane na 12 września.
Jego obecność na Kahlenbergu budzi kontrowersje; nie rozumiemy ich. Europa zapominająca o swoich korzeniach, o swoich bohaterach i swojej wielkości to Europa, od której odwrócą się sami Europejczycy— ostrzegał Karczewski.
Zaznaczył, że 335 lat temu „15 tys. bohaterów Europy poległo w jej obronie”.
Dzięki ich ofierze oraz świetnemu zwycięstwu naszych wojsk jest tu dziś Europa – Unia Europejska, oaza pokoju, demokracji i dobrobytu, „dobrowolne imperium”, do którego narody ustawiają się w kolejce zbiorowo i pojedynczo— dodał marszałek Senatu.
Fragment wygłoszonej homilii Prymasa Polski abp Wojciecha Polaka
Prymas Polski abp Wojciech Polak w wygłoszonej homilii przypominał „wiarę i męstwo walczących o to, w co wierzyli – o Europę i o Boga”. Mówił, że pamięć o wydarzeniach sprzed 335 lat powinna być jednak „pozbawiona triumfalizmu” i stanowić „aktualne i ważne napomnienie, pozbawione jednostronnego czy to potępiania, czy uwielbiania”. Jak podkreślał, w czasie walk obie strony okazały waleczność, ale zdarzały się też wojenne okrucieństwa.
Prymas apelował o wyciągnięcie nauki z „tej lekcji pokory i przestrogi” na przyszłość. Cytował też słowa dwóch papieży: Jana Pawła II i Franciszka, którzy – jak zaznaczył abp Polak – ostrzegali przed „murem zbudowanym z uprzedzeń” wobec osób innej religii czy koloru skóry. Dodał, że ten mur „rośnie, gdy ludzie odgradzają się od siebie, i że mur ten nie pochodzi od Boga”.
Materiał opracowany w całości, bez poprawek:
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Dzialania ,,Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej
we współpracy z historykami- stow. i uczestnikami uroczystości w Wiedniu
Konstanty Leszek-wiceprezes stow.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"