Info z rejonu, Z ostatniej chwili

72. rocznica obchodów na Przysłopie nad Obidzą

Opublikowano: 28 lutego, 2016 o 12:07 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Jesteśmy już po wielkich obchodach na Przełęczy Przysłop w Beskidzie Sądeckim w Gminie Łącko. Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy współtworzyć takie wydarzenie wraz z innymi grupami rekonstrukcji historycznej z regionu. Bez pomocy finansowej Gminy Łącko i merytorycznej, ofiarnej pomocy jej pracowników nie udałoby się nam zorganizować podobnej imprezy. Dziś z dumą możemy Państwu przedstawić galerię z trzech dni, jakie spędziliśmy nad Obidzą, Łąckiem i Jazowskiem.

Pierwszy dzień na Przysłopie 12 lutego

Pierwszy dzień jeszcze przed imprezą o nazwie „Partyzancki Przysłop” spędziliśmy na stoku Dzwonkówki i na Przysłopie już 12 lutego. Współorganizowaliśmy tam wraz z PGRH ZP „Błyskawica” rajd dla młodzieży szkolnej z Krościenka i Szczawnicy. W dniu tym wcieliliśmy się w rolę niemieckich żołnierzy i policjantów czyhających na uczetników rajdu. Na samym Przysłopie kolejny posterunek zorganizowaliśmy jako partyzanci. Dzień ten pozwolił nam ostatecznie przygotować się do właściwej imprezy.

„Partyzancki Przysłop” – „Rajd szlakiem Wilka” 13 lutego

Nadszedł 13 lutego 2016 roku i już po raz kolejny stanęliśmy na Przysłopie. Ranek rozpoczął się zbiórką w miejscowości Obidza, po wydaniu kart przed rajdem i przydzieleniu rekonstruktorów „partyzantów” do każdej grupy rajdowej rozpoczął się wymarsz poszczególnych oddziałów. „Rajd Śladem Wilka” miał na swojej trasie posterunki partyzanckie i niemieckie, uczestnicy musieli wykazać się wiedzą historyczną, geograficzną i sprytem. I tak w równych odstępach czasu sześć grup ze szkół z Łącka, Obidzy i Jazowska ruszyło na trasę, aby przenieść się w czasie do roku 1944.

Po przybyciu ostatnich grup rajdowych rekonstruktorzy z PGRH ZP „Błyskawica” i SRH 1. PSP rozpoczęli przygotowania do organizacji miejsca inscenizacji historycznej. Pomimo wiatru i zimna widzowie wytrwale podziwiali widowisko na przełęczy. Po inscenizacji zaczęła się oficjalna część obchodów: zbiórka, Hymn Narodowy, apel poległych, prelekcja historyczna i ogłoszenie zwycięzców rajdu. Po rozdaniu dyplomów pamiątkowych zgromadzeni widzowie i uczestnicy rajdu przeszli na plac gospodarstwa agroturystycznego Państwa Godawskich, tam dzięki uprzejmości właścicieli rozpoczęto biesiadę. Pewna część uczestników z powodu umówionego transportu musiała wcześniej wrócić do autobusów, zapewne wrócimy do nich na szkolne prelekcje już niebawem z nastaniem wiosny.

Dziękujemy wszystkim, którzy szczególnie przyczynili się do sukcesu tego dnia!
Gminie Łącko, szkołom z Łącka, z Obidzy i z Jazowska, wspaniałym wychowawcom, którzy wbrew utartym biernym postawom nauczania wraz ze swoimi uczniami wyruszyli na zimowy partyzancki szlak. Dziękujemy rekonstruktorom, przedstawicielom radia, prasy i telewizji nagłaśniającym wydarzenie! „Partyzancki Przysłop” to także wasza praca.

„Partyzancki Przysłop” 14 lutego – rocznica powstania Armii Krajowej

Jeszcze 13 lutego część rekonstruktorów wraz z przyjaciółmi z telewizji Trwam wyruszyła po obchodach na trudny zimowy szlak do schroniska na Przehybę. Miejsce to wybitnie historyczne wiąże się z partyzantami oddziału „Wilk”, „Świerk”, oddziałami sowieckimi oraz partyzantami II konspiracji antykomunistycznej „Grot” i „Zemsta”.

Rano, następnego dnia, tj. 14 lutego, zeszliśmy do Obidzy, gdzie w lokalnej parafii pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej odbyła się uroczysta Msza Św. z udziałem grupy rekonstrukcyjnej GRH „Żandarmeria i PGRH ZP „Błyskawica”. Ksiądz mgr Jan Gwóźdź wygłosił patriotyczne kazanie nawiązujące do wydarzeń na Przysłopie jak i do walki Armii Krajowej w kraju, tym samym uczciliśmy dzień 14 lutego – rocznicę powstania Armii Krajowej. Po uroczystej Mszy Świętej przeszliśmy do sali parafialnej aby wygłosić wykład dla mieszkańców i turystów. Patriotyczny nastrój wytworzony przez proboszcza Jana Gwoździa pozwolił nam pomimo trudności łatwo przemówić do umysłów zgromadzonych słuchaczy. Zmęczonych i wyczerpanych trzema dniami w górach, przygarnął ksiądz Jan do swojej plebanii. Gawędom i opowiadaniom nie było końca, wreszcie wypoczęci i najedzeni ruszyć musieliśmy w dalszą drogę.

Rekonstruktorzy GRH „Żandarmeria”

 

Polub Starosądeckie.info

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"