Info z rejonu

90 lat Tadeusza Gizy

Opublikowano: 21 marca, 2019 o 8:46 am   /   przez   /   komentarze (0)

Z okazji 90. urodzin Tadeusza Gizy w sali reprezentacyjnej Ratusza odbyła się uroczystość na cześć Jubilata. Był tort, kwiaty oraz prezenty, a wśród nich wręczona przez Prezydenta Miasta Nowego Sącza Ludomira Handzla, koszulka Sandecji z numerem 90 oraz od Prezesa Klubu Tomasza Michałowskiego piłka z podpisami zawodników. 

Życiorys Tadeusza Gizy przedstawił dyrektor Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Nowego Sącza Tomasz Baliczek:

Tadeusz Giza urodził się 20 marca 1929 roku w Iwieńcu, powiat Wołożyn, województwo nowogródzkie, jako syn ówczesnego ppłk. Józefa Gizy i Wiktorii Szkaradek (rodem z Chełmca).

Uczęszczał do szkoły powszechnej w latach 1936-1939 w Bielsku i Katowicach, a podczas okupacji niemieckiej w Nowym Sączu do 1943 roku, potem uczestniczył w tajnych kompletach.

W 1944 roku robotnik przymusowy przy niemieckich umocnieniach.

Był uczniem i absolwentem II Gimnazjum imienia Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu w latach 1945-1948 (matura), a następnie pracował przy odbudowie Warszawy.

Próbował podjąć studia w Centralnym Instytucie Wychowania Fizycznego w Warszawie (mimo zdanego egzaminu, odrzucony z powodów politycznych – ojciec generał „Andersowiec”), w październiku 1948 roku rozpoczął studia w Akademii Handlowej w Krakowie. W 1949 roku rozpoczął pracę w PSS „Społem” Nowy Sącz, którą zakończył w 1978 roku. W pracy zawodowej przeszedł przez wszystkie szczeble handlowe do stanowiska wicedyrektora włącznie, pomimo braku przynależności partyjnej. Dochował się syna Jerzego i córki Beaty.

Równocześnie grał z powodzeniem jako bramkarz w „Cracovii” (1948/1949), KS „Sandecja” (1949-1952), z którą rozegrał około 70 spotkań.

W 1952 roku nie pytany o zgodę, oddelegowany został do powstającego w Nowym Sączu milicyjnego klubu Gwardia. Jako syn przedwojennego generała Józefa Gizy był wychowany w tradycjach niepodległościowych i antykomunistycznych. Odmówił przejścia do tego upolitycznionego klubu, za co w ramach zemsty komuniści wcielili go do Górniczych Ochotniczych Batalionów Pracy w ramach przymusowej służby wojskowej, w których pracował jako górnik w kopalniach Wieczorek i Jowisz.
Po tej służbie wrócił do Nowego Sącza poważnie schorowany .

Do końca lat osiemdziesiątych inwigilowany przez SB (ma status pokrzywdzonego wydany przez IPN).
Działacz społeczny: spółdzielczy, turystyczny i sportowy, a także niepodległościowy i kombatancki. Współzałożyciel, wraz z synem Jerzym, Towarzystwa imienia generała Józefa Kustronia.

Odznaczenia: Złoty Krzyż Zasługi, Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Medal „PRO MEMORIA”, Medal „PRO PATRIA”, Krzyż Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników

Odznaki: Srebrna Tarcza Herbowa Miasta Nowego Sącza, Srebrna Odznaka Honorowa PZPN, Medal 90-lecia działalności Małopolskiego Związku Piłki Nożnej, Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego.

– Szanowny Jubilacie! Duże wzruszenie dzisiaj, bo te dziewięćdziesiąt lat to piękna karta historii. Chylę głowę i oddaję pełny szacunek za to wielowątkowe życie. W imieniu swoim i mieszkańców Nowego Sącza życzę wszystkiego najlepszego i wielu lat w zdrowiu. To jest też moment na to, żeby oddać hołd całej wielopokoleniowej rodzinie Gizów – rodzinie patriotów, osobom które służyły i służą Polsce, regionowi i także naszemu miastu – mówił Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel.

Życzenia Jubilatowi Tadeuszowi Gizie składał także Prezes Miejskiego Klubu Sportowego Sandecja Tomasz Michałowski, a także przyjaciele i rodzina, na czele z synem Jerzym Gizą, który jest publicystą historycznym, działaczem niepodległościowym oraz przewodniczącym Komitetu Ochrony Walk i Męczeństwa przy Oddziale IPN w Krakowie.

UM NS

 

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"