Info z rejonu

Agropromocja 2019: rolniczy weekend w Nawojowej

Opublikowano: 8 września, 2019 o 8:20 am   /   przez   /   komentarze (0)

W ten weekend Nawojowa ponownie jest rolniczą stolicą regionu za sprawą kolejnej edycji Agropromocji. W imprezie przyciągającej z roku na rok coraz więcej jest wystawców i zwiedzających.

Agropromocja jest największym wydarzeniem plenerowym branży rolniczej w Małopolsce. Kilkuset wystawców prezentuje swój dorobek, wyroby i usługi. Nie brakuje też wystawców indywidualnych: twórców ludowych, właścicieli gospodarstw agroturystycznych, producentów żywności ekologicznej i pszczelarzy. W Agroporomocji udział biorą urzędy gmin reklamujące swój region, placówki naukowe, instytucje obsługujące rolnictwo. To wszystko sprawia, że ta impreza z roku na rok przyciąga coraz więcej odwiedzających i to nie tylko rolników – mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – To doskonała reklama naszego regionu.

Głównym celem wystawy jest promocja najlepszych produktów i firm sfery agrobiznesu, ułatwienie kontaktów biznesowych między rolnikami i przedsiębiorcami, a także przedstawienie dorobku gospodarczego i kulturowego Małopolski, w tym szczególnie produktu regionalnego, agroturystyki i rękodzieła Sądecczyzny. Na Agropromocji można zobaczyć i kupić wszystko to, co ma do zaoferowania małopolska wieś.

– Ale to impreza nie tylko dla rolników. Co prawda spora część wystawców jest związana z rolnictwem, ale podczas Agropromocji nie brakuje chętnych do zakupienia różnych gatunków sadzonek kwiatów i krzewów, spróbowania pysznych potraw regionalnych, dotknięcia żywych zwierząt, które są szczególnie fascynujące dla dzieci. Można również posłuchać występów zespołów regionalnych. Są wystawcy oferujący wypoczynkową infrastrukturę ogrodową, wyposażenie domów na działkach, a nawet kominki. To wszystko sprawia, że Agropromocja przyciąga również wiele osób z miast. Jest okazją do sprawdzenia najnowszych trendów rolniczych, ale też miejscem, gdzie można przyjechać z rodziną i spędzić czas jak na pikniku.

Wystawa jest zlokalizowana na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego.

Podczas oficjalnego rozpoczęcia imprezy, starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski wręczył puchar Wojciechowi Długoszowi – Mistrzowi Województwa Małopolskiego w Konkursie Agroliga 2019 w kategorii Rolnik oraz szefowi Winnicy Chodorowa – Mistrzowi Województwa Małopolskiego w Konkursie Agroliga 2019 w kategorii Firma. Pogratulował też pozostały zwycięzcom konkursu.

Gości witał pełniący obowiązki dyrektora Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach – Dominik Pasek. Obecni byli parlamentarzyści, radni wojewódzcy, wójtowie, burmistrzowie, radni powiatowi i gminni. Oficjalnie Agropromocję otworzył starosta Marek Kwiatkowski i wójt gminy Nawojowa Stanisław Kiełbasa. Całość prowadziła Bernadetta Wąchała- Gawełek, a czas umilała zwiedzającym Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto z Łącka.

Agropromocja odbywa się po raz 29. Zwiedzający mogą zapoznać się z ofertą rynkową firm działających w sferze agrobiznesu – wyroby i usługi zaprezentowało kilkaset firm z branży rolniczej i okołorolniczej, wystawców indywidualnych oraz instytucji. Nie zabrakło też pokazów, konkursów, występów zespołów artystycznych i degustacji potraw.

Impreza potrwa do dzisiaj.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a