Info z rejonu

Bezpieczeństwo seniorów na Sądecczyźnie

Opublikowano: Wrzesień 5, 2019 o 6:52 am   /   przez   /   komentarze (0)

„Bezpieczeństwo seniorów na Sądecczyźnie” – pod takim hasłem, 30 sierpnia 2019 roku w Komendzie Miejskiej Policji w Nowym Sączu, odbyła się konferencja skierowana do najstarszych mieszkańców naszego regionu.

Inicjatorem i organizatorem konferencji, przy wsparciu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, był Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu – insp. Jarosław Tokarczyk . To już kolejna inicjatywa sądeckiej policji, której celem było tym razem poruszenie tematu szeroko pojętego bezpieczeństwa seniorów i pokazanie metod chronienia się przez oszustami.

Konferencję w imieniu Komendanta Miejskiego Policji w Nowym Sączu insp. Jarosława Tokarczyka, rozpoczął Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Nowym Sączu mł. insp. Adam Bukański, który przywitał zebranych gości i wprowadził w tematykę bezpieczeństwa grupy społecznej, do której należą seniorzy.

Na konferencję licznie przybyli seniorzy i przedstawiciele z Dziennego Domu Seniora w Nowym Sączu, Centrum Sądeckiego Seniora w Nowym Sączu oraz Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Wśród zaproszonych na konferencję gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością byli Marta Mordarska – radna Województwa Małopolskiego i Dyrektor Małopolskiego Oddziału PFRON, mł. insp. Krzysztof Dymura – Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, który reprezentował Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie nadinsp. dr Krzysztofa Pobutę, płk SG Renata Obrzut – Zastępca Komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, st. bryg. Paweł Motyka – Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej, mjr Robert Pulit – przedstawiciel nowosądeckiej Służby Więziennej. W spotkaniu wziął również udział emerytowany Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu – Henryk Koział.

Uczestnicy konferencji wysłuchali pięciu prelekcji. Pierwszy zabrał głos mł. insp. Krzysztof Dymura, Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, który przeanalizował zjawisko oszustwa, którego ofiarą coraz częściej padają seniorzy na terenie województwa małopolskiego. Następnie podkom. Justyna Basiaga, z Zespołu ds. Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, przedstawiła sposób działania oszustów, aby świadomi zagrożenia seniorzy mogli przeciwstawić się przestępcom i zminimalizować skutki oszustw. Kolejnym prelegentem był Marek Pilch, ambasador głosu seniora Stowarzyszenia Manko w Krakowie, który przekonywał seniorów do przemyślanych zakupów i pokazał mechanizm działania oszustów podczas na tzw. prezentacji produktów. Agnieszka Król, Prezes Fundacji Instytut Państwa i Prawa, wygłosiła wykład pt. „Mam prawa i wiem jak z nich korzystać – wiedza orężem konsumentów”. Na koniec głos zabrała Marta Mordarska, Radna Województwa Małopolskiego i Dyrektor Małopolskiego Oddziału PFRON, która przedstawiła instytucje i organizacje pozarządowe, powołane do wspierania i pomocy seniorom, omówiła działanie Komisji Polityki Prorodzinnej i Społecznej oraz podsumowałam konferencję.

Konferencję prowadziła asp. szt. Barbara Leśniak, która na zakończenie podziękowała prelegentom i wszystkim zebranym za udział w tym ważnym wydarzeniu.

KMP Nowy Sącz

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a