Info z rejonu, Z ostatniej chwili

Budowa mostu heleńskiego – czyli raz, dwa, trzy miasto śpi

Opublikowano: Wrzesień 12, 2017 o 7:18 am   /   przez   /   komentarze (3)

Zapowiadane szumnie przez miasto Nowy Sącz rozpoczęcie budowy mostu heleńskiego na maj b.r. jest wielką  „mistyfikacją” gdyż miasto a dokładniej Miejski Zarząd Dróg  w Nowym Sączu jako inwestor nie ma kompletu wymaganych dokumentów aby rozpocząć budowę. Sprawa budowy mostu heleńskiego się coraz bardziej komplikuje a czas ucieka – przypomnijmy most ma powstać do końca grudnia 2018 roku. Przetarg na wyłonienie wykonawcy jest w dalszym ciągu nie rozstrzygnięty i wydaje się, że to nie ma nic wspólnego z oceną ofert potencjalnych wykonawców. Prawdziwą przyczyną może być to, że Miejski Zarząd Dróg w Nowym Sączy nie posiada zezwolenia na  realizację inwestycji drogowej (tzw. ZRID) – czyli w prostych słowach pozwolenia na budowę.  Projekt umowy z wykonawcą załączony do specyfikacji przetargowej  w § 3 przewiduje:

„Zamawiający dostarczy Wykonawcy decyzję Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej w dniu podpisania umowy.”

Z przytoczonej treści umowy wynika wprost, że dopóki MZD w Nowym Sączu nie uzyska decyzji ZRID budowa mostu się nie rozpocznie. A na jakim etapie jest uzyskiwanie decyzji ZRID? Okazuje się że sprawa jest mocno „w powijakach” . MZD w Nowym Sączu jako inwestor dopiero 25 lipca b.r. wystąpił z wnioskiem o zgodę na realizację inwestycji drogowej skorygowany w dniu 10 sierpnia b.r. Wojewoda Małopolski jako organ wydający decyzję dopiero co wszczął postępowanie z dniem 24 sierpnia b.r. w tej sprawie. Jak wynika z zawiadomienia z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie , które wpłynęło do Urzędu Gminy Chełmiec w dniu 6 września b.r. MZD w Nowym Sączu został wezwany do usunięcia nieprawidłowości w projekcie budowlanym – ze względu na stwierdzenie naruszeń wymogów określonych w art. 35 ust.1 ustawy Prawo budowlane  w terminie do 2 października b.r. Biorąc pod uwagę terminy administracyjne związane z wydaniem decyzji wydaje się mało prawdopodobne aby inwestor uzyskał zgodę na realizację inwestycji drogowej do końca roku. Dlatego coraz bardziej staje się realne zagrożenie, że most nie powstanie do końca przyszłego roku a może się okazać, że przetarg zostanie unieważniony a w najgorszym scenariuszu przepadną pieniądze unijne.

Z kolei z informacji uzyskanych od Marszałka Leszka Zegzdy Województwo Małopolskie zamierza sfinansować budowę mostu pomiędzy ul. Piramowicza w Nowym Sączu a Świniarskiem w gminie Chełmiec oraz łącznika drogi do obwodnicy zachodniej jako drogę wojewódzką. Marszałek Leszek Zegzada, który zabiegał bardzo o realizację tej inwestycji – mówi nawet o przeznaczeniu na ten cel przez Województwo Małopolskie kwoty 100 mln zł.  Wygląda na to, że  może się spełnią  słowa wójta gminy Chełmiec i szybciej powstanie most łączący ul. Piramowicza ze Świniarskiem i obwodnicą zachodnią niż most heleński. Biorąc pod uwagę cały układ komunikacyjny wokół Nowego Sącza łącznie z planowaną budową obwodnicy Chełmca jako łącznika obwodnicy Zachodniej i Północnej Nowego Sącza to właśnie w takiej kolejności powinny być budowane mosty tj. najpierw Piramowicza – Świniarsko a potem dopiero most heleński ale o połowę mniejszy i tańszy ponieważ służyłby w większości dla ruchu lokalnego dla mieszkańców dzielnicy Helena. Cały pozostały ruch rozchodziłby się na rondzie w Biczycach Dolnych w kierunku mostu w ciągu realizowanej obwodnicy północnej po Chełmcu  i mostu Piramowicza- Świniarsko w ciągu obwodnicy zachodniej.

Jeśli skuteczność miasta w realizacji inwestycji ma być podobna jak w przypadku budowy taniego schroniska, jak to określił  Prezydent Gwiżdż,  które ma powstać w 2018 roku za niewielkie pieniądze to co będzie w przypadku budowy stadionu dla Sandecji …… być może będzie to realne jak Sandecja zagra w Lidze Mistrzów. Sądecka Wenecja, Zamek itd.

Niniejsza informacja pojawiła się w efekcie licznych zapytań mieszkańców gminy  w związku z dezinformowaniem przez miasto Nowy Sącz co do terminu rozpoczęcia inwestycji budowy mostu heleńskiego przez co wprowadzano mieszkańców w błąd i ciągły stan niepewności podając kolejne terminy rozpoczęcia inwestycji.

Wezwanie do uzupełnienia
Wzór umowy
Zawiadomienie

źródło: materiał /UG Chełmiec

Komentarze (3)

Napisz komentarz

Komentarz
Nick

 • Wrzesień 12, 2017 o 9:50 am Ziomal

  No tak jak zawsze. Za chwilę ruszają remonty dróg od ronda w Starym Sączu aż prawie do granicy Państwa a węgierska nic… nadal bubel (zobaczcie w jakim stanie jest np. obwodnica Starego Sącza! i będzie remontowana!) – może dorysują tym razem zamiast sierżantów koleiny na węgierskiej pod koła aby wiedzieć jak jeździć samochodami!

  Odpowiedź
  • Wrzesień 13, 2017 o 6:50 pm Sądeczok

   Węgierską się nie jedzie. Węgierską się auto toczy.

   Odpowiedź
 • Wrzesień 15, 2017 o 11:17 am jo

  coś mi się wydaje, że wmieszała się w to polityka, a ludzkie potrzeby na bok

  Odpowiedź

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a