Info z rejonu, Z ostatniej chwili

Gaudeamus w Sądeckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku

Opublikowano: 29 września, 2017 o 6:13 am   /   przez   /   komentarze (0)

Blisko 400 słuchaczy Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczęło wczoraj rok akademicki. W uroczystej inauguracji w sali im. L. Lipińskiego w MCK „Sokół” w Nowym Sączu wziął udział członek Zarządu Powiatu Marian Ryba. Władze miasta reprezentował wiceprezydent Wojciech Piech.

Polskie społeczeństwo należy do najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie – zauważyła Wiesława Borczyk, prezes Stowarzyszenia Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku. – Dziś w Polsce żyje ponad dziewięć milionów osób, mających sześćdziesiąt i więcej lat. To blisko 23 procent mieszkańców naszego kraju. Ta statystyka pokazuje, jak ważna jest działalność na rzecz aktywizacji seniorów.

To już 14. rok akademicki w Sądeckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Zajęcia realizowane będą w trzech sekcjach – kulturoznawstwa, geograficzno-przyrodniczej oraz medyczno-psychologicznej. Reprezentanci tych sekcji złożyli dziś uroczyste ślubowanie w imieniu 50 nowych słuchaczy SUTW.

Gdyby nie pomoc władz miasta, powiatu i marszałka, a także wsparcie zaprzyjaźnionej z nami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu działalność SUTW nie byłaby możliwa – podkreśliła Wiesława Borczyk. – Nie mamy przecież swoich budynków, sal wykładowych i etatowych wykładowców. Wsparcie lokalowe i finansowe wszystkich tych instytucji sprawia, że możemy działać i poszerzać horyzonty seniorów. A do tej pory z zajęć skorzystało ponad pięć i pół tysiąca mieszkańców miasta i powiatu.

Marian Ryba zapewnił, że Zarząd Powiatu Nowosądeckiego nadal będzie wspierał działalność SUTW.

Robimy to konsekwentnie, ponieważ widzimy pozytywne efekty państwa pracy – dodał Marian Ryba. – Korzyści płynących z aktywizacji seniorów nie sposób przecenić.

Dodajmy, że obecnie w Polsce działa 615 uniwersytetów trzeciego wieku, zrzeszających ponad 200 tysięcy słuchaczy. Na Sądecczyźnie, prócz Nowego Sącza, działają jeszcze dwie takie uczelnie – w Starym Sączu i Krynicy-Zdroju.

Fot. Paweł Szeliga/STarostwo Powiatowe NS

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a