Info z rejonu

Gazyfikacja rejonu Szczawnicy i gmin ościennych

Opublikowano: Wrzesień 23, 2018 o 9:31 am   /   przez   /   komentarze (0)

W sobotę 15 września w Dworku Gościnnym w Szczawnicy miała miejsce uroczystość rozpoczęcia inwestycji Polskiej Spółki Gazownictwa pn. „Gazyfikacja rejonu Szczawnicy i gmin ościennych” , nad którą patronat objął Piotr Naimski – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej. Łącki samorząd reprezentował Wójt Gminy Łącko – Jan Dziedzina.

Do końca 2022 roku dostęp do gazu ziemnego zyskają mieszkańcy sześciu małopolskich gmin, w tym także gminy Łącko.

Inwestycja, w efekcie której powstaną 73 kilometry sieci gazociągu pochłonie blisko 70 mln zł, z czego kwota 23,7 mln zł to dofinansowanie pozyskane z funduszy unijnych.

Piotr Naimski podkreślał jak ważna jest gazyfikacja rejonu Szczawnicy, a także całej małopolski, która boryka się z problemem zanieczyszczenia powietrza, co szczególnie nasila się w okresie zimowym.

Członek Zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa Adam Węgrzyn zaznaczył, że błękitne paliwo jest niezbędne do dynamicznego rozwoju regionu, więc zaopatrzenie południowej małopolski w gaz jest konieczne do budowania jej wzrostu gospodarczego.

Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica Grzegorz Niezgoda, jako gospodarz spotkania oznajmił, że realizacja tego projektu stanowi niezwykle ważną i strategiczną inwestycję dla całego regionu Pienin.

Przez wiele lat dążono do gazyfikacji rejonu Szczawnicy, ale to ostatnie dwa lata w dużej mierze przyczyniły się do uskutecznienia tych działań, czego rezultatem jest rozpoczęcie tej jakże ważnej inwestycji. Dzięki staraniom łąckiego samorządu możliwe jest również podłączenie części naszej gminy do powstającego  gazociągu.

Całość prac podzielono na trzy etapy, z których ten ostatni bezpośrednio dotyczył będzie Gminy Łącko, a dokładniej będzie polegał na budowie sieci rozdzielczych średniego ciśnienia m. in. w Czerńcu i Łącku oraz budowie pojedynczych odcinków sieci gazowej średniego ciśnienia w Zabrzeży, Kamienicy i Zbludzy.

Prace budowlano – montażowe rozpoczną się początkiem 2020 roku, a ich zakończenie przewidziano na pierwszy kwartał 2022 r., czego efektem ma być powstanie ponad 12 km sieci.

W załączeniu prezentacja przygotowana przez Polską Spółkę Gazownictwa dotycząca realizowanej inwestycji – załącznik

Źródło: pieninyinfo.pl/ UG Łącko

Zdjęcia: www.radiokrakow.pl

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a