Info z rejonu

IV Gminne Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością w Podegrodziu

Opublikowano: 19 maja, 2018 o 8:20 am   /   przez   /   komentarze (0)

8 i 10 maja po raz czwarty obchodzone były Gminne Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością pod patronatem wójt Gminy Podegrodzie, Pani Małgorzaty Gromali, zorganizowane przez Stowarzyszenie Rodziców Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych „Promyk” i Warsztat Terapii Zajęciowej w Gostwicy.

8 maja przedstawieniem „Niewiele potrzeba” w wykonaniu podopiecznych WTZ rozpoczęto pierwszy dzień obchodów Gminnych Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością. Występ zachwycił uczniów szkół podstawowych, którzy razem ze swoimi nauczycielami brawami na stojąco nagrodzili grę aktorską. Dzieci ze szkół podstawowych wzięły udział w teście na znajomość bajki terapeutycznej „Czarodziejka”, traktującej o osobach z autyzmem. Zapoznanie się  z tą bajką było warunkiem uczestnictwa w konkursie plastycznym, zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Promyk”. Do konkursu wpłynęło 37 prac ze szkół podstawowych w Brzeznej, Mokrej Wsi, Rogach, Olszanie, Stadłach, Długołęce-Świerkli. Olszance, Podegrodziu i Gostwicy. Komisja konkursowa w składzie Komisja konkursowa w składzie – Teresa Cabała, Jacek Kula, i Szczepan Owsianka zdecydowała, że wyróżnienia otrzymali Emilia Marcinek ze Szkoły Podstawowej w Brzeznej, za pracę „Zabawa w parku”, Szymon Lorek ze Szkoły Podstawowej w Stadłach, za pracę „Układanie wzorków pod dębem”, oraz Amelia Turek ze Szkoły Podstawowej w Podegrodziu, za pracę „Zabawa z patykami i żołędziami”. I miejsce przyznano Mikołajowi Kołaciakowi ze  Szkoły Podstawowej w Brzeznej, za pracę „Spotkanie z czarodziejką”, II miejsce – Adam Rams ze Szkoły Podstawowej w Olszanie, za pracę „Czarodziejka”, III miejsce zajął Mariusz Remiasz ze Szkoły Podstawowej w Brzeznej, za pracę „Mała czarodziejka”. Po ogłoszeniu wyników konkursu plastycznego razem z chórem „Wiolino” ze Szkoły Podstawowej w Podegrodziu wspólnie zaśpiewano piosenkę „Jesteśmy tu, jesteśmy teraz…, nasz wspólny dzień, wspólny los rozświetla życia sens. Świat nasz w tęczy tkwi, kolorów wiele w nim, jeśli ja i ty umiemy razem być….”

Drugą część „Dni Godności…”  zainaugurował chór „Wiolino” pod dyrekcją Pani Małgorzaty Liber wzruszającą piosenką „Bóg się mamo nie pomylił” autorstwa Tomasza.  Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Gostwicy – Urszula Potoniec – Mędoń powitała wszystkich zebranych – podopiecznych Stowarzyszenia „Promyk”, ich rodziców i opiekunów, przedstawicieli Starostwa Powiatowego i PCPR w Nowym Sączu, dyrektorów szkół podstawowych z gminy Podegrodzie –  i poprosiła o rozpoczęcie wydarzenia panią wójt Małgorzatę Gromalę. Pani Wójt powitała wszystkich i podziękowała za realizację wydarzeń tego typu w gminie. Jako kolejna zabrała głos pani Marta Mordarska – dyrektor Małopolskiego Oddziału PFRON, podziękowała organizatorom za współpracę i zaprosiła na Dni Godności organizowane w najbliższym czasie w Starym Sączu.

Pierwszy wykład tego dnia prowadził ks. Prałat Józef Wałaszek mówiąc o pracy w kontekście życia człowieka oraz o jej znaczeniu w kontekście jej owoców powołując się na autorytety, ale i na przykłady z życia oraz historii. „Mama, która gotuje obiad – to jest jej ciężka praca, bo taki jest sens pracy, żeby nie zabrakło chleba codziennego na stole. Chleb jest wynikiem pracy, ciężkiej pracy człowieka.”  – mówił ksiądz prałat – „Praca kształtuje człowieka urabia jego charakter i system wartości. Buduje wrażliwość na piękno i dobro. (…) W pracy człowiek musi czuć swoją odpowiedzialność, że nie służy tylko sobie, ale i bliźniemu. Musi być miłość do drugiego człowieka, bo właśnie wtedy rodzą się owoce i system wartości.”

Następnie na scenie pojawiła się na scenie grupa teatralna „Psotnik” z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Gostwicy. Uczestnicy wraz z kadrą oraz reżyserką Lidią Kowalczyk przygotowali przedstawienie pt. „Niewiele potrzeba”. Przedstawienie opowiadało historię księcia, który był nieszczęśliwy, a jego ojciec poszukiwał dla niego czegoś co go w końcu uszczęśliwi. Proste stroje w barwach monochromatycznych, skromna scenografia składająca się z białych papierowych kwiatów – uwypuklały mądrości, które płynęły ze sceny dla widzów. Mędrzec rozpoczął przestawienie od słów: „Ach, ci ludzie…! Tak wiele mają pracy… Codziennie spieszą się, Myślą jak tu nie stracić, a jeszcze zarobić…, a tak naprawdę od wieków pieką chleb tak samo… A mimo wszystko..! Tak bardzo zapatrzeni w siebie. Ach Ci ludzie…” nawiązując do słów księdza prałata Józefa Wałaszka.

Kolejnym punktem programu była projekcja filmu „Gotowi do pracy” w którym zaprezentowany został udział uczestników WTZ w praktykach w instytucjach na terenie gminy: Spółdzielni Socjalnej „EkoAkcja” w Gostwicy, Sklepie „Groszek” w Gostwicy, Gminnej Bibliotece w Podegrodziu oraz w Gminnym Żłobku w Podegrodziu. Praktyki realizowane są w ramach rehabilitacji zawodowej i przygotowują uczestników do podjęcia pracy. Pozostali uczestnicy, którzy nie biorą udziału w praktykach przygotowują się do nich w Warsztacie pod opieką terapeutów. W trakcie uroczystości można było kupić podpałkę ekologiczną ze Spółdzielni Socjalnej EkoAkcja w Gostwicy, zatrudniającej osoby z niepełnosprawnością.

Po krótkiej przerwie rozpoczęła się kolejna część wykładów. Pani dr Dorota Kornaś wygłosiła wykład pt. „Bycie rodzicem dziecka z niepełnosprawnością to brzmi….” Mówiąc o relacji, jaka istnieje pomiędzy dzieckiem z niepełnosprawnością, a rodzicem oraz o problemach z jakimi zmierza się osoba rodzica w pracy ze swoim podopiecznym. Pani doktor analizowała także etapy przez jakie przechodzi rodzic do pełnej akceptacji niepełnosprawności swojego dziecka. „Zaczyna się to od ogromnej pracy, niejednokrotnie wykańczającej. Ze strony rodzica jest wycofanie się z aktywności zawodowej, wypalanie się sił, często ucieczka w terapię i rehabilitację. Niektórzy rodzice zastanawiają się nad tym co to jest czas wolny.(…) Bo być rodzicem dziecka z niepełnosprawnością to brzmi jak praca pedagogiczna, rehabilitacyjna, terapeutyczna, ale to brzmi też normalnie.”

Kolejna prelekcja prowadzona była przez panią Gabrielę Koral pt. „Zanikam – nie znikam. Też chcę pracować.”. Pani Gabriela Koral choruje na zanik mięśni i opowiadała o swojej ścieżce kariery zawodowej opisując różne doświadczenia, które wzbogaciły ją – „Praca mnie uskrzydliła, dała mi dużo pewności siebie” , i o trudnościach, które napotkała na swojej drodze i doprowadziły do rezygnacji z pracy: „Żadna praca nie jest warta tego, żeby zdrowie ucierpiało na tym. Odkąd zrezygnowałam z pracy jestem najszczęśliwszą bezrobotną mamą. Mimo tego, mam kilka pomysłów, bo nie jestem osobą, która będzie tylko siedziała w domu.”

W trakcie „Dni Godności…” ogłoszono wyniki konkursu literackiego „Niepełnosprawność w literaturze, filmie… i życiu”.  Konkurs spotkał się z bardzo dużym odzewem  – wpłynęło 28 prac, w tym 5 wierszy, ze szkół podstawowych w Podegrodziu, Brzeznej, Olszance, Rogach, Gostwicy, i Długołęce-Świerkli. Jury w składzie Barbara Kula, Małgorzata Janur i Teresa Mędoń orzekło, że nagrodzeni uczestnicy konkursu wykazali się dojrzałym podejściem do trudnego tematu i dużą wrażliwością, a prace posiadały twórczy charakter oraz wyraźne walory literackie. Na uwagę zasługuje oryginalność w podejściu do tematu i różnorodność form wypowiedzi powiązana z poprawnością stylistyczną i językową. Jury po intensywnych dyskusjach zdecydowało się przyznać trzy nagrody i jedno wyróżnienie w kategorii poezja i trzy nagrody oraz dwa wyróżnienia w kategorii proza.  Wyróżnienia w kategorii proza:

Milena Witkowska ze Szkoły Podstawowej w Brzeznej (klasa II gimnazjum) za pracę „Krótka opowieść o wielkim człowieku  oraz Fryzowicz Patrycja ze Szkoły Podstawowej w Brzeznej (klasa II gimnazjum) za pracę „Do moich kolegów”

I miejsce – Zuzanna Garncarczyk, Szkoła Podstawowa w Podegrodziu (klasa III gimnazjum), za pracę „Okulary”

II miejsce – Kulig Emilia, Szkoła Podstawowa w Brzeznej za pracę „W tym moja siła”

III miejsce – Klag Maria, Szkoła Podstawowa w Brzeznej za pracę „Anioł Stróż”

Kategoria WIERSZ

Wyróżnienie – Jakub Wastag ze Szkoły Podstawowej w Gostwicy za wiersze „Dążyć do celu”, „Choroba bez przeszkody”, „Złamać kod”

I miejsce – Ewa Malaga ze Szkoły Podstawowej w Podegrodziu (klasa III gimnazjum) za wiersze „Autyzm”, „Bezradność”, i „***”

II miejsce –  Paulina Mikulec ze Szkoły Podstawowej w Brzeznej (klasa II gimnazjum) za wiersze „Ja”, „Kaleka”, „Uciekający czas”

III miejsce –  Izabela Turek ze Szkoły Podstawowej w Podegrodziu (klasa III gimnazjum), za wiersze „Azyl”, „Powietrze”, „Obrazy”

Obchody IV Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością zakończono wezwaniem Mędrca za sztuki „Niewiele potrzeba…” :

„Ludzie…! Szukacie szczęścia tam, gdzie nigdy go nie było… Znajdujecie je, w końcu, dzięki temu, którego długo nie dostrzegaliście… A przecież tak niewiele potrzeba… „

Przygotowanie tak różnorodnego programu nie byłoby możliwe bez dofinansowania przez Urząd Gminy w Podegrodziu w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w roku 2018, ani bez wsparcia firm i instytucji, które rzeczowo i finansowo wsparły tę inicjatywę, a są nimi: Gmina Podegrodzie, Bank Spółdzielczy w Podegrodziu, Firma Handlowo-Usługowa „Gród” – Państwo Zofia i Wiesław Czop, sklep Groszek w Gostwicy – Pani Krystyna Plata, Salon jubilerski „Sezam biżuterii” – Państwo Barbara i Bogdan Buczek, Folkowy zakątek – komfortowe noclegi w Podegrodziu, „Pilula” S.C. Apteka Państwo Małgorzata i Marek Piękoś, Sklep Spożywczo-Przemysłowy Państwa Jadwigi i Józefa Konstantych, Firma Usługowo-Handlowa „Kardan”, Łukowica, NS – studio nagrań, Państwo Barbara i Tadeusz Więcławek, firma Inter-styl Pana Janusza Rusnaka, firma Cukierniczo-Gastronomiczna „Grześ” z Nawojowej oraz firma Gastronomiczna „Raj” z Gołkowic Dolnych a także Mecyje Sądeckie – cukiernia autorska i Babcyn chleb – wypiek wyrobów tradycyjnych Pani Krystyny Koral z Podegrodzia.

Organizatorzy wyrażają wdzięczność wszystkim partnerom, sponsorom, darczyńcom i wolontariuszom za okazane wsparcie – i już dziś zapraszają na kolejną edycję Gminnych Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością – za rok.

Patrycja Sojka-Berowska, Urszula Potoniec-Mędoń, zdjęcia: Olga Głuc

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"