Info z rejonu, Z ostatniej chwili

Jarmark św. Małgorzaty w Nowym Sączu

Opublikowano: 7 lipca, 2017 o 8:49 am   /   przez   /   komentarze (0)

Pokazy konne, stare rzemiosło, rycerze i dworskie tańce. Będzie wszystko, jak to na jarmarku. 15 i 16 lipca w Nowym Sączu odbędzie się jedna z najbarwniejszych imprez tego lata: Jarmark św. Małgorzaty.

Zacznijmy od rzemiosła i rękodzieła: na Placu Kolegiackim odbędzie się kiermasz wyrobów regionalnych i rękodzielniczych. Będzie można także na własne oczy zobaczyć, jak się je wyrabia. Warto obejrzeć pracę rzemieślników w zawodach, które już nie istnieją lub są w zaniku.

W dawnych wiekach ludzie nie tylko pracowali, ale i potrafili się bawić. Zobaczymy plebejskie gry i zabawy i występy teatrów ulicznych. Wyższe warstwy społeczne wolały bardziej wyszukane zabawy i tańce dworskie, które także będziemy mieli okazję obejrzeć, a nawet wziąć udział w warsztatach uczących tej sztuki.

Nie zawsze było wesoło, w dawnych wiekach wojna i zwyczajne łupiestwo były na porządku dziennym. Warto przespacerować się po odtworzonym z niezwykła starannością wojskowym obozie, obejrzeć musztrę żołnierzy i walki rycerskie. A potem spróbować coś z kuchni dawnych wieków, bo przecież nasi przodkowie musieli także coś jeść. Wszystko to na Placu Kolegiackim przy Muzeum Regionalnym w sobotę od 13:00 do 20:00, a w niedzielę od 10:00 do 18:00.
Bitwa u stóp zamku
W Nowym Sączu mamy pozostałości kazimierzowskiego zamku i tam także zobaczymy interesujące widowisko. Po pokazach konnych rozegra się u stóp zamku (prawie) średniowieczna bitwa z wykorzystaniem broni białej i palnej, wierzchowców, z rycerzami w błyszczących kolczugach. Wieczór zakończy niezwykle sugestywnym przedstawieniem teatr ognia. Impreza odbędzie się w sobotę, początek – godz. 20:00.
Jarmark przygotowują autentyczni pasjonaci rekonstrukcji historycznej, między innymi Kram Szepczące Kruki, Sądeckie Rycerstwo Zakonu św. Kingi, sławni ułani krechowieccy i … katostwo nyskie. Jarmark odbędzie się 15 i 16 lipca, ale już teraz warto sobie tak zaplanować ten weekend, żeby zobaczyć jak najwięcej. Okazja jest szczególna: wszak Nowy Sącz ma 725 lat.
Więcej o jarmarkach
Jarmark odbywa się w ramach projektu „Kulturotwórcze znaczenie jarmarków i targów na Sądecczyźnie – badania i popularyzacja”, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu: Dziedzictwo kulturowe, priorytet: Kultura ludowa i tradycyjna.
Celem zadania jest przybliżenie tradycyjnych praktyk społeczno-­kulturowych jakimi były doroczne jarmarki i cotygodniowe targi odbywające się w miastach i wsiach Sądecczyzny, wskazanie na ich kulturotwórcze funkcje, a także prześledzenie przemian jakim ulegały od czasów średniowiecznych do współczesności.

 

nowysacz.pl

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"