Info z rejonu

Jazowsko: Związek Podhalan ma swój sztandar

Opublikowano: 14 października, 2018 o 8:06 am   /   przez   /   komentarze (0)

Wczoraj odbyło się uroczyste poświęcenie sztandaru Oddziału Związku Podhalan w Jazowsku. Chociaż oddział ZP ma dopiero dwa lata, to bardzo prężnie się rozwija. Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, po której wszyscy zaproszeni goście spotkali się w remizie OSP.

Starosta Marek Pławiak przyznał Związkowi Podhalan w Jazowsku nagrodę w wysokości dwóch tysięcy złotych w uznaniu szczególnych zasług na rzecz upowszechniania kultury ludowej regionu.

 – Cieszę się, że kultywujecie Państwo piękną tradycję – mówi starosta nowosądecki Marek Pławiak. – Zawsze wspieram takie inicjatywy. To dzięki ludziom takim jak wy, pamiętana jest historia tej ziemi. Jesteście chyba jedyną organizacją, która w tak krótkim czasie postarała się o swój sztandar. To świadczy o waszym wielkim zaangażowaniu. Życzę wszystkim członkom oddziału Związku Podhalan w Jazowsku nieustającego zapału do społecznej pracy i dbania o naszą wspólną Małą Ojczyznę.

Prezesem oddziału ZP w Jazowsku jest Jan Biel.

Naszym zadaniem jest kultywowanie tradycji naszego regionu, dbałość o folklor i tradycje związane z gwarą, strojem, muzyką i obrzędami – mówił prezes Jan Biel. – Ale to nie wszystko. Staramy się również pomagać w rozwiązywaniu problemów lokalnego środowiska. Obecnie nasz oddział liczy 70 członków. Tworzą go ludzie młodzi i starsi, którym leży na sercu dobro naszego regionu.

Nowy sztandar ma z jednej strony obraz Matki Bożej Szkaplerznej (patronki parafii w Jazowsku) na szafirowym tle. Po lewej stronie wyszyto datę założenia Związku, a w każdym z rogów symbol regionu – sercówkę Jazowska. Druga strona sztandaru to herb Związku Podhalan na niebieskim tle z nazwą oddziału w Jazowsku – mówi Józef Zbozień członek jazowskiego oddziału ZP.

W spotkaniu wzięli udział m.in.: posłowie – Anna Paluch i Jan Duda, starosta nowosądecki Marek Pławiak i radny powiatowy Tadeusz Zaremba, ks. prałat Władysław Zązel – kapelan Głównego Zarządu Związku Podhalan, ks. kapelan Stanisław Kowalik, ks. proboszcz Mirosław Papier (kapelan oddziału ZP w Jazowsku) i ks. Jan Gwóźdź (proboszcz z Obidzy), wiceprezes Zarządu Głównego ZP Piotr Gąsienica i sekretarz Kazimierz Bielak, członek ZP w Łącku Janusz Klag, wójt gminy Łącko Jan Dziedzina i przedstawiciele lokalnych środowisk.

Fot. Maria Olszowska/StarostwoNS

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a