Info z rejonu, Z ostatniej chwili

Koło Grodzkie PTTK na jurajskich drogach i bezdrożach

Opublikowano: Listopad 14, 2017 o 10:00 am   /   przez   /   komentarze (0)

Już od kilku lat listopadowy długi weekend (choć w tym roku wyjątkowo krótki) Koło Grodzkie PTTK Oddział „Beskid” w Nowym Sączu poświęca na wycieczki o raczej krajoznawczym niż górskim charakterze. Innym zwyczajem stało się też przemierzanie szlaków dalekobieżnych. Jak pogodzić te dwie tradycje? Odpowiedź jest prosta! Szlak Orlich Gniazd.

Liczy on  ponad 160 kilometrów i prowadzi z Krakowa do Częstochowy. Pełno na nim malowniczych skałek, jaskiń, zabytkowych sanktuariów i przede wszystkim tytułowych orlich gniazd czyli warowni z czasów Kazimierza Wielkiego. Nasze Koło rozpoczęło wędrówkę nim w ubiegłym roku. Wówczas udało się w ciągu trzech dni przejść odcinek z Częstochowy do Bobolic. W tym roku rozpoczęliśmy od zwiedzania zrekonstruowanego zamku w Bobolicach by następnie powędrować przez pełną fantastycznych form skalnych górę Zborów do Morska gdzie w szybko zapadającym listopadowym mroku udało się jeszcze dojrzeć ruiny zamku „Bąkowiec” . Przy latarkach docieramy do Piaseczna gdzie kończy się pierwszy etap tegorocznej jurajskiej wędrówki. Mimo fatalnych prognoz (orkan „Marcin”) pogoda w tym jak i następnym dniu okazała się sprzyjająca i obeszło się bez użycia peleryn i parasoli. Jeszcze raz potwierdziło się, że meteorolodzy to nie saperzy, a na nasze wycieczki warto jechać nawet gdy zapowiadają ulewy, wichury i śnieg.

W niedzielę uczestnicy listopadowej wyprawy pokonali odcinek z Piaseczna do Podzamcza oglądając po drodze Okiennik Wielki ( jak sama nazwa wskazuje jest to skałka z oknem, istnieją przypuszczenia, że w średniowieczu była na niej warownia), bunkry z czasów II wojny światowej w Żerkowicach i na Suchym Połciu, rekonstrukcję grodziska na górze Birów ( tylko z zewnątrz ponieważ w listopadzie obiekt jest nieczynny). Odcinek między Karlinem a Podzamczem zapadnie wędrowcom w pamięci również z powodu jego „plażowego” charakteru – piasek miejscami sięgał powyżej kostek. Zwieńczeniem udanej wyprawy było zwiedzanie malowniczych ruin zamku Ogrodzieniec. Do zobaczenia na Szlaku Orlich Gniazd w przyszłym roku!

Sadeckie PTTK serdecznie zaprasza wszystkich miłośników wędrówek na cotygodniowe wycieczki. Szczegóły na stronie internetowej www.beskid.pttk.pl, fb, oraz na plakatach.

Tekst i foto: W. Godek

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Komentarz
Nick

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a