Info z rejonu, Z ostatniej chwili

Kupcy budują pomyślność gospodarczą regionu

Opublikowano: 16 grudnia, 2017 o 8:58 am   /   przez   /   komentarze (2)

Sądecka Kongregacja Kupiecka obchodzi jubileusz 95-lecia. Kupcy i restauratorzy z Nowego Sącza i całego regionu spotkali się na mszy świętej w bazylice św. Małgorzaty, a potem w ratuszu.

Ciężką pracą wiele pokoleń kupców budowało pomyślność gospodarczą Sądecczyzny – podkreślił Marian Ryba. – Wspólnie z samorządami tworzycie markę „Sądeckie”, przyznawaną produktom o najwyższej jakości. W ten sposób przyczyniacie się między innymi do rozwoju lokalnych firm.

Prezes Kongregacji Kupieckiej Józef Pyzik przypomniał, że Nowy Sącz i Sądecczyzna zaczęły się dynamicznie rozwijać dzięki kupcom. Lokalny handel miał wprawdzie swoje wzloty i upadki, ale przetrwał. Pomimo wojny i trudnego czasu PRL. Pod koniec 1989 r., na początku zmiany ustrojowej, do Kongregacji należało ponad 660 osób. W kolejnych latach ubywało członków. W roku 1996 było ich już tylko 300, a obecnie zaledwie 96.

Ogromny wpływ na liczebność i aktywność organizacji takich jak nasza ma sytyacja gospodarczo-polityczna – uważa Józef Pyzik. – Obecnie borykamy się z przepisami, które stawiają na uprzywilejowanej pozycji makroprzedsiębiorstwa. To skutecznie zniechęca młodych ludzi do podejmowania własnej działalności.

Specjalnym gościem na jubileuszowym spotkaniu był Ryszard Florek, założyciel i prezes firmy Fakro. Przedsiębiorca wygłosił wykład na temat różnic potencjału gospodarczego „starych” państw Unii Europejskiej i jej nowych członków. Wyjaśniał dlaczego, jego zdaniem, polscy przedsiębiorcy nie mogą płacić pracownikom wyższych pensji.

Fot. Paweł Szeliga/Starostwo Powiatowe NS

Komentarze

Komentarze (2)

 • 16 grudnia, 2017 o 3:51 pm Anonim

  A pensje to najlepiej obniżyć!!!!!

 • 16 grudnia, 2017 o 7:43 pm gh

  Dlaczego przedsiębiorcy nie moga płacic wiekszych pensji?
  Bo by musieli zrobić podwyżki płacy . Im większy bogacz tym biedniejszy .
  Godnie sie samemu zyje. uczestniczy w Niedzielnych Naborzeństwach idzie do komuni .
  To Jest secjalna kasta kotolików, aby dać tyle by samemu mieć wiele.

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a