Info z rejonu, Z ostatniej chwili

Małgorzata, czyli perła. VI spotkanie Małgorzat w Nowym Sączu

Opublikowano: 3 lipca, 2018 o 8:14 am   /   przez   /   komentarze (0)

15 lipca w Nowym Sączu spotkają się imienniczki patronki miasta – świętej Małgorzaty. Panie noszące to imię, zostały zaproszone na wspólne spotkanie już po raz szósty przez prezydenta miasta Ryszarda Nowaka i sądeckie organizacje: Forum Kobiet i Europa Donna.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 10:30 od mszy świętej w Bazylice Kolegiackiej pod wezwaniem św. Małgorzaty. Godzinę później zaplanowano spotkanie w sali reprezentacyjnej sądeckiego ratusza, podczas którego życzenia Małgorzatom złoży i obdaruje prezentami prezydent Ryszard Nowak.

W programie przewidziano też wykład o patronce Nowego Sącza świętej Małgorzacie, który wygłosi dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Robert Ślusarek, koncert arii operetkowych i musicalowych w wykonaniu Stanisława Dudy i Emilii Bernackiej, tort imieninowy i występ Zespołu Regionalnego Małe Podegrodzie.

Imię Małgorzata utworzone zostało od greckiego słowa margarites, stąd też oznacza „perłę”.

Na ziemiach polskich imię to było popularne już w średniowieczu. Najpierw zapisywano je w łacińskiej formie, czyli na przykład Margareta i Margarita. Pierwsze zapiski w naszym języku, w postaci Margrzeta, datuje się na rok 1382. W kolejnych latach pojawiały się inne formy tego żeńskiego imienia: Margorzata, Margarzeta, Margorzeta, Mangorzata czy Małgorzata. Z czasem jednak imię to stawało się mniej popularne – w XIX wieku uchodziło nawet za staromodne – jednak w latach 60. XX wieku znów zyskało zainteresowanie.

Małgorzaty mogą świętować imieniny wielokrotnie w roku, ale chyba najbardziej popularne są te lipcowe, przypadające 13 i 20 lipca. W Nowym Sączu właśnie w lipcu organizowane są Imieniny Miasta, Jarmark św. Małgorzaty i spotkanie Małgorzat.

Święta Małgorzata – patronka Nowego Sącza żyła na przełomie III i IV wieku w Antiochii Pizydyjskiej. Była córką kapłana pogańskiego, ale nawróciła się na chrześcijaństwo. Stało się to za sprawą opiekunki, która zajmowała się Małgorzatą po śmierci jej matki. W czasie trwających za panowania cesarza Dioklecjana prześladowań była torturowana i poniosła męczeńską śmierć przez ścięcie między 303 a 305 rokiem. Gdy proponowano jej małżeństwo z rzymskim namiestnikiem, odmówiła, opowiadając się za Chrystusem i podkreślając, że jej serce należy tylko do Niego.

nowysacz.pl

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"