Info z rejonu, Z ostatniej chwili

Marsz pamięci o ofiarach „białych krematoriów” Syberii

Opublikowano: 16 kwietnia, 2018 o 7:17 am   /   przez   /   komentarze (0)

Po raz trzynasty ulicami Nowego Sącza przeszedł Nowosądecki Marsz Pamięci Sybiraków organizowany m.in. przez Zespól Szkół nr 2. Tradycyjnie poprzedziła go msza św. w kościele kolejowym, a zwieńczeniem było złożenie kwiatów pod symbolicznym grobem ofiar carskich i sowieckich represji. 

Poczty sztandarowe służb mundurowych, instytucji, organizacji kombatanckich i szkół przemaszerowały z kościoła kolejowego na cmentarz komunalny. Odbył się tam apel poległych z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Karpackiego Oddziału Straży Granicznej oraz członków Związku Strzeleckiego „Strzelec”.

– Nasi rodacy wywiezieni na Syberię byli skazani na długie cierpienie – przypomniał Kazimierz Korczyński, prezes nowosądeckiego oddziału Związku Sybiraków. – Umierali na „nieludzkiej ziemi”. Ginęli z głodu i od mrozu w „białych krematoriach” Syberii.

Kazimierz Korczyński przypomniał, że każdego roku ubywa ludzi, którzy przeszli gehennę sowieckich łagrów. W 2017 r. w powiatach nowosądeckim, gorlickim i limanowskim żyło ponad 60 sybiraków. W tym roku już tylko 49.

Dlatego tak ważne jest zachowanie pamięci o tamtych potwornych czasach – podkreśla Kazimierz Korczyński.

Fot. Paweł Szeliga/Starostwo Powiatowe NS

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a