Info z rejonu, Z ostatniej chwili

Medycyna na światowym poziomie! Nowe skrzydło krynickiego szpitala już gotowe!

Opublikowano: 23 stycznia, 2018 o 10:06 am   /   przez   /   komentarze (0)

Starosta nowosądecki Marek Pławiak otworzył oficjalnie nowe skrzydło powiatowego szpitala w Krynicy-Zdroju. – To zakończenie największej powiatowej inwestycji minionego roku – podkreślił starosta.

Budowę skrzydła rozpoczęto 1 października 2016 r. W ciągu roku wzniesiono czterokondygnacyjny pawilon, połączony ze szpitalem dwoma łącznikami. Na poziomie piwnic zlokalizowano centralną sterylizatornię, obsługującą cały szpital, pomieszczenia techniczne i szatnię personelu. Na parterze mieści się pediatryczna izba przyjęć wraz z gabinetem zabiegowym i poradnią wad postaw i rozwoju dzieci. Na tym poziomie znajduje się także oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Na pierwszym piętrze urządzono oddział pediatrii. Zorganizowano go w taki sposób, by rodzice mogli przebywać ze swoimi chorymi dziećmi. Na drugim piętrze mieści się blok operacyjny z trzema nowoczesnymi salami operacyjnymi.

W ramach tego zadania rozbudowano istniejący oddział położniczy, mieszczący się we wschodnim skrzydle szpitala, o salę do cięć cesarskich, połączoną z traktem porodowym.

W budynku zastosowano szereg energooszczędnych rozwiązań, co pozwoli w znaczący sposób ograniczyć zużycie energii oraz zmniejszyć emisję CO2 – dodaje Sławomir Kmak, dyrektor krynickiego szpitala. – Realizując projekt rozbudowano obiekt szpitala o ponad 3100 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej.

Koszt realizacji rozbudowy szpitala wraz z wyposażeniem wynosi 22 mln zł. W tej kwocie mieszczą się m.in. dotacja celowa z Powiatu Nowosądeckiego (11 mln zł), pożyczka z NFOŚiGW (2,7 mln zł) i dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego (5,7 mln zł, przy wkładzie własnym 2,4 mln zł).

Gdyby nie determinacja Zarządu Powiatu, poparta dobrą wolą Rady Powiatu Nowosądeckiego, tego zadania nie udałoby się zrealizować – przypomniał Sławomir Kmak. – Krynicki szpital funkcjonuje dzięki wsparciu powiatu. Bez niego nie mógłby istnieć. A nowe skrzydło jest dziś swoistym pomnikiem piątej kadencji powiatowego samorządu.

Za to wsparcie dyrektor Sławomir Kmak podziękował staroście Markowi Pławiakowi i przewodniczącemu Rady Powiatu Nowosądeckiego Zygmuntowi Paruchowi, wręczając im statuetkę „Serca na dłoni”.

Ta inwestycja ma niebagatelne znaczenie dla jakości usług medycznych nie tylko w powiecie, ale całej Małopolsce – stwierdziła wicemister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. – To powiatowe szpitale są bowiem pierwszym miejscem, do którego trafia pacjent. Od jakości diagnostyki i leczenia zależy jego dalszy los.

Starosta Marek Pławiak podkreślił, że nowe oddziały, blok operacyjny i centralna sterylizatornia są tak specjalistycznie wyposażone, że gwarantują usługi na najwyższym poziomie.

Krynicki szpital ma swoją renomę – dodał Marek Pławiak. – Pracują tutaj znakomici lekarze, którzy zasługują, by mieć najlepsze z możliwych warunki pracy. I takie staraliśmy się im zagwarantować, w trosce o bezpieczeństwo sądeczan oraz turystów.

Starosta Marek Pławiak podziękował dziś burmistrzom Krynicy-Zdroju, Muszyny i Starego Sącza oraz wójtom Korzennej, Łabowej, Kamionki Wielkiej i Nawojowej, którzy przeznaczyli ponad 600 tys. zł na doposażenie oddziału pediatrii. Burmistrz Krynicy-Zdroju Dariusz Reśko, który przeznaczył na ten cel aż 200 tys. zł podkreślił, że szpital jest wizytówką kurortu. A o poziomie świadczonych tam usług mówi się w całym kraju.

W dzisiejszej uroczystości uczestniczyli wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, wicemister finansów Wiesław Janczyk, wojewoda małopolski Piotr Ćwik, członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda i radny wojewódzki Stanisław Pasoń. Powiatowe władze reprezentowali starosta Marek Pławiak, wicestarosta Antoni Koszyk, członkowie Zarządu Powiatu Franciszek Kantor i Marian Ryba, przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Zygmunt Paruch i liczne grono radnych. Obecni byli także wybitny kardiochirurg prof. n. med. Dariusz Dudek oraz wiceprezydent Nowego Sącza Wojciech Piech. Nowy obiekt poświęcił ks. bp Stanisław Salaterski.

 

Fot. Paweł Szeliga/Starostwo Powiatowe NS

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a