Info z rejonu

Po ponad 100 latach herbaciarnia wróciła na dworzec PKP

Opublikowano: Wrzesień 23, 2019 o 6:49 am   /   przez   /   komentarze (0)

W Nowym Sączu odbyły się uroczystości 100-lecia działalności Polskiego Czerwona Krzyża. Wydarzenie miało charakter rekonstrukcji historycznej. Jednym z punktów programu było otwarcie ‘’Herbaciarni Czerwonego Krzyża”.

– Polski Czerwony Krzyż trwa już 100 lat i mam nadzieję, że jest to tylko dobry początek i najlepszy dowód na to, że ta idea jest silniejsza niż wszystko inne – mówiła wiceprezydent Magdalena Majka. – Wiemy jak trudne były losy Polski przez te 100 lat, a Polski Czerwony Krzyż trwał.  Myślę, że naszym obowiązkiem jest po prostu wspierać tę idee.

Historię powstania ‘’Herbaciarni Czerwonego Krzyża” na nowosądeckim dworcu kolejowym,  przedstawił Leszek Zakrzewski, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Sączu.

W okresie od września do listopada 1914 r. z inicjatywy grona urzędników kolejowych rozpoczęła działalność, na peronie dworca kolejowego, „Herbaciarnia Czerwonego Krzyża”.  Zbierano datki i produkty żywnościowe. Wśród ofiarodawców znalazły się okoliczne wsie: Gołkowice Polskie i Niemieckie, Gaboń, Skrudzina, a także mieszkańcy Nowego Sącza i okoliczni ziemianie, na przykład hrabia Stadnicki z Nawojowej. Z czasem Herbaciarnia zaczęła prowadzić także sprzedaż słodyczy i wyrobów galanteryjnych na specjalnie uruchomionym na dworcu kramie.

Sprzedawano żywność i drobne wyroby galanteryjne po atrakcyjnych cenach – wyłącznie zdrowym żołnierzom. Ranni i chorzy otrzymywali żywność bezpłatnie. Sprzedawano także drewniane kule i laski. Herbaciarnia wydawała wszystkim przejeżdżającym żołnierzom herbatę, chleb, kiełbasę i papierosy.  Zaangażowane były wszystkie członkinie Ligi Kobiet i żeńska drużyna harcerska.
Herbaciarnia została zlikwidowana wraz z innymi organizacjami i dziełami jesienią 1917 r.

W obchodach wzięli także udział sądeccy parlamentarzyści, przedstawiciele Sejmiku Województwa Małopolskiego i Rady Miasta Nowego Sącza oraz Mieczysław Orczykowski, członek Zarządu Małopolskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża. Po zakończonych uroczystościach, uczestnicy wydarzania udali się pociągiem retro do Muszyny.

 

UM NS

 

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a