Info z rejonu

Podegrodzie. Zenon Piotr Szewczyk z Nagrodą im. Romana Reinfussa

Opublikowano: 28 października, 2015 o 11:27 am   /   przez   /   komentarze (0)

Już po raz czwarty przyznane zostały Nagrody Województwa Małopolskiego im. Romana Reinfussa za wybitne i szczególne osiągnięcia w dziedzinie zachowania lokalnej tożsamości kulturowej w Małopolsce w 2015 r. Podczas gali w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół”, statuetki wręczył laureatom Leszek Zegzda z zarządu województwa.

Nagroda WM im. Romana Reinfussa ma charakter indywidualny i przyznawana jest w dwóch kategoriach: za całokształt dokonań oraz za realizację wartościowych projektów na obszarze Małopolski w zakresie: ochrony lokalnego dziedzictwa kulturowego, ochrony dóbr materialnej kultury lokalnej, ochrony dóbr niematerialnej kultury lokalnej oraz upowszechniania wiedzy o wartości i znaczeniu lokalnego dziedzictwa kulturowego.

– Dziedzictwo kulturowe, którym dysponujemy, a które zostało nam dane i zadane, jest absolutnie niezwykłe – podkreślał członek Zarządu Leszek Zegzda. – W tym kontekście niezwykle ważne jest, byśmy doceniali tych, którzy na co dzień przyczyniają się do jego zachowania. Szczególnie cieszy fakt, że święto osób wykazujących szczególną troskę o zachowanie małopolskiego dziedzictwa ma miejsce w sądeckim Sokole, gdzie narodziła się idea nagrody im. Profesora Romana Reinfussa – dodał przedstawiciel samorządu regionalnego, gratulując wyróżnionym i nagrodzonym.

Za długoletnią pracę badawczą oraz upowszechnianie wiedzy o wartości i znaczeniu materialnej kultury ludowej mieszkańców Karpat, Nagrodę WM im. Romana Reinfussa otrzymała etnograf Maria Brylak-Załuska z Nowego Sącza, zaś za podjętą inicjatywę i realizację projektów wydawniczych upowszechniających wiedzę o historii i dziedzictwie kulturowym Lachów Sądeckich – dialektolog Zenon Piotr Szewczyk z Podegrodzia.

Kapituła Nagrody przyznała również wyróżnienia dla: Izabeli Bajorek (za stworzenie spektaklu muzycznego pt. „Mussina – biskupie miasteczko”, popularyzującego dziedzictwo kulturowe Ziemi Muszyńskiej), Henrykowi Kusiowi (za wieloletnią pracę na rzecz dokumentowania, zachowania i propagowania tradycji kulturowych regionu Pogórza Gorlicko-Jasielskiego) oraz Janowi Karpielowi-Bułecce (za wieloletnią działalność artystyczną oraz pracę na rzecz upowszechniania wiedzy o wartości i znaczeniu kultury ludowej Podhala).

Dyplomy oraz okolicznościowe statuetki wręczył członek ZWM Leszek Zegzda w towarzystwie przewodniczącego Kapituły Konkursu prof. Jana Święcha. Wśród składających życzenia laureatom był gość specjalny gali, córka Profesora Romana Reinfussa – Krystyna Reinfuss.

Szczególny charakter wieczoru podkreślił niezwykły koncert wspomnieniowy – „Muzyczna podróż śladami Profesora – Łemkowszczyzna, Podhale, Pieniny, Sądecczyzna”. Wystąpili uznani i cenieni artyści, m.in.: pieśniarka łemkowska Julia Doszna, grupa Serencza, Białopotocanie z Krościenka nad Dunajcem oraz zespół Skalnik z Kamionki Wielkiej wraz z drużbą Rafałem Kasieczką z Klęczan.

Warto wiedzieć, że Patron Nagrody – prof. dr hab. Roman Reinfuss (1910-1998) –  to wybitny etnograf i badacz sztuki ludowej, nauczyciel akademicki związany swoją twórczością naukową z góralszczyzną karpacką, w szczególności z Łemkowszczyzną. Wieloletni pracownik Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie.

2

źródło i fot. UM Kraków

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"