Info z rejonu, Z ostatniej chwili

Powiat Nowosądecki na I miejscu w rankingu….zdrowia!

Opublikowano: 9 marca, 2017 o 4:15 pm   /   przez   /   komentarze (4)

W dzisiejszym wydaniu Dziennika „Gazeta Prawna” opublikowano po raz trzeci Ranking zdrowia Polski. Powiat Nowosądecki zdobył w nim I miejsce!

Jestem bardzo zadowolony, że Powiat Nowosądecki zajął I miejsce w Polsce! To ogromny sukces! – mówi starosta nowosądecki Marek Pławiak. – Zarząd Powiatu wspiera finansowo szpital powiatowy w Krynicy-Zdroju, a także dba o rozwój lecznicy. Trzeba pamiętać, że szpital znajduje się w regionie turystycznym, więc w okresie zimy i lata znacznie wzrasta liczba pacjentów.

Kryteria, które zastosowano w rankingu były bardzo szczegółowe. Specjaliści oceniali i przyznawali punkty m.in. za zaplecze medyczne – potencjał zdrowotny (ilość lekarzy i pielęgniarek przypadających na tysiąc mieszkańców, wyposażenie placówek medycznych, ilość programów profilaktycznych realizowanych przez samorząd oraz wynik finansowy). Drugą kategorią była ocena zdrowia mieszkańców danego powiatu – analizowano demografię, umieralność noworodków na tysiąc mieszkańców, odsetek zgonów na choroby układu krążenia, raka i układu oddechowego. Trzecia kategoria to dostępność do badań. W tym przypadku punktowano: długość oczekiwania na badania tomografem, USG brzucha czy EKG oraz oczekiwanie na wizytę u pediatry, kardiologa i innych specjalistów. Ważny był tez poziom opieki nad osobami starszymi.

Pierwsze miejsce w rankingu bardzo cieszy, ale to również duże wyzwanie na przyszłość. Dziękuję całemu personelowi medycznemu za dotychczasową pracę. Słyszymy bardzo pochlebne opinie na temat funkcjonowania tej placówki, również od pacjentów z różnych stron Polski – dodaje starosta Marek Pławiak. – Gratuluję sukcesu pracownikom i dyrekcji krynickiej placówki.

Starosta podkreśla, że szpital, jak wiele podobnych placówek, ma problemy finansowe i nikt tego nie ukrywa.

Staramy się jednak jako Zarząd i Rada Powiatu wspierać placówkę finansowo – mówi starosta Marek Pławiak. – Przypomnę, że trwa obecnie budowa nowego skrzydła szpitala, która w sumie będzie kosztować ponad 20 milionów złotych, w tym samo wyposażenie w sprzęt medyczny to siedem milionów. W nowym budynku znajdą się: oddział pediatrii, anestezjologii i intensywnej terapii, blok operacyjny i Centralna Sterylizatornia.

Ważne jest, aby nasz szpital świadczył usługi medyczne na jak najwyższym poziomie –  mówi wicestarosta Antoni Koszyk. – Dbamy o to, aby profesjonalna kadra cały czas doskonaliła swoje umiejętności i miała do dyspozycji nowoczesny sprzęt. Obecnie w Szpitalu Powiatowym w Krynicy-Zdroju funkcjonują: Oddział Ginekologiczno-Położniczy, Oddział Chorób Wewnętrznych, Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, Oddział Chirurgii Ogólnej, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Oddział Pediatrii i Noworodków oraz Blok Operacyjny.

(olsz)

Fot. Maria Olszowska

Komentarze

Komentarze (4)

 • 9 marca, 2017 o 6:31 pm JL

  A nasza starosądecka służba zdrowia też nie gorsza.

 • 9 marca, 2017 o 6:36 pm Janusz

  Czy apteki w Starym Sączu są czynne w nocy Panie Starosto

 • 9 marca, 2017 o 10:04 pm Jk

  Miewiem o co chodzoło autorowi ale wiem że szpital w Nowym sączu to jedna tragedia ,pod kazdym wzglèdem a miałem okazje korzystac ze szpitali w roznych krajach europy i wschodniej i zachodniej pozdr .

 • 10 marca, 2017 o 2:45 am Z PiS

  W Nowym Sączu ? Katastrofa.

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a