Info z rejonu

Powstaje krakowski „obwarzanek” dróg szybkiego ruchu

Opublikowano: 28 marca, 2023 o 8:49 am   /   przez   /   komentarze (0)

Trwają prace na budowach dróg ekspresowych S7 Widoma – Kraków i S52 Modlnica – Kraków Mistrzejowice. Po ukończeniu tych inwestycji Kraków będzie miał pełną obwodnicę złożoną z dróg szybkiego ruchu.

Wizytę na placu budowy złożyli dzisiaj minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Droga, której miało nie być
– Północna Obwodnica Krakowa to przykład na to, że obecny rząd dotrzymuje słowa. Startowaliśmy od zera, bo ta bardzo potrzebna dla miasta i regionu inwestycja nie była przewidziana w żadnym z planów rozwoju infrastruktury drogowej w Polsce. W bardzo szybkim tempie zostały uzyskane wszystkie konieczne decyzje i pozwolenia, zapewniliśmy finansowanie dla tej trasy, podpisaliśmy umowy z wykonawcami, a dzisiaj widzimy już bardzo znaczące zaangażowanie prac budowlanych – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Oszczędność czasu i pieniędzy, a przede wszystkim bezpieczeństwo. Drogi szybkiego ruchu na północ od Krakowa zapewnią Małopolanom nową jakość podróży. Rząd Prawa i Sprawiedliwości sprawnie realizuje politykę, w której liczą się ludzie. Warto przypomnieć, że nasi poprzednicy spisali tę inwestycję na straty. Tej drogi miało po prostu nie być. Ówczesna minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak twierdziła, że prowadzenie obwodnicy jako drogi krajowej mija się z celem. Rząd Premiera Mateusza Morawieckiego udowodnił, że jest zupełnie odwrotnie. Za nami szereg działań, które doprowadziły nas tu, gdzie się obecnie znajdujemy: na ogromny plac budowy. Pokazujemy, że podejmowanie wyzwań wymaga trudu, ale przynosi oczekiwane rezultaty. Północna obwodnica Krakowa staje się faktem dzięki determinacji Prawa i Sprawiedliwości. Bo my działamy z myślą o mieszkańcach – zapewnił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Intensywne prace
Decyzje o zezwoleniu na realizację budowy drogi ekspresowej S7 i S52 były wydawane w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie od 2019 roku. Ostatnią wojewoda Łukasz Kmita podpisał we wrześniu 2022 roku. Dotyczyła ona odcinka drogi S7 od węzła Miechów (bez węzła) do węzła Szczepanowice. Aby inwestor mógł od razu przystąpić do prac, pozwoleniom nadawany był rygor natychmiastowej wykonalności.

Rok 2023 to czas wzmożonych prac na budowach zarówno drogi S7, jak i S52. Budowa Północnej Obwodnicy Krakowa (w ciągu S52) przekroczyła już półmetek, a zaawansowanie na budowie S7 wynosi ponad 25 proc. Obie inwestycje są realizowane w wymagającym, zurbanizowanym terenie z gęstą siecią dróg lokalnych, linii kolejowych i infrastruktury technicznej. Dlatego też zaplanowano na ich trasie wyjątkowo dużo, bo aż 50 obiektów inżynierskich, w tym 2 tunele.

S7 Widoma – Kraków Nowa Huta
Realizacja S7 od Widomej do Nowej Huty obejmuje budowę trasy o długości 18,3 km, z czego odcinek miejski (pomiędzy węzłami Raciborowice i Kraków Nowa Huta) to 7,1 km. W ramach tego odcinka zaplanowano budowę czterech węzłów (Łuczyce, Raciborowice, Kraków Mistrzejowice, Kraków Grębałów). Na odcinku miejskim powstanie 21 obiektów inżynierskich – wiaduktów, mostów, estakad, przejść dla zwierząt i przejść podziemnych dla pieszych.

Na węźle Kraków Mistrzejowice S7 połączy się z drogą ekspresową S52, która będzie stanowić Północną Obwodnicę Krakowa. Trasa S7 to kluczowy fragment nowej drogi do Warszawy, która przejmie ruch tranzytowy z obecnej DK7. Zgodnie z wynikami Generalnego Pomiaru Ruchu przeprowadzonego w latach 2020-2021 na DK7 między Krakowem a Miechowem codziennie przejeżdża ok. 20 tysięcy pojazdów, w tym prawie 4 tysiące ciężarówek. Nowy odcinek drogi ekspresowej ułatwi również podróż z północy na południe Małopolski i w kierunku Rzeszowa.

W ostatnich miesiącach na budowie odcinka miejskiego prowadzone były prace związane z przebudową sieci energetycznych, teletechnicznych, kanalizacji sanitarnej, kanalizacji deszczowej, gazociągów i wodociągów. Ponadto prowadzono zróżnicowane prace na 39 mostach, wiaduktach i estakadach, które powstają na tej trasie. Były to roboty fundamentowe, szalunkowe i zbrojeniowe oraz montaż belek. Budowano mury oporowe, zbiorniki retencyjne. Rozebrano i przygotowano do odbudowy w nowej lokalizacji schron amunicyjny fortu Dłubnia.

Ważne elementy S7 to węzeł Kraków Grębałów i estakada, która będzie częścią węzła Kraków Mistrzejowice. Węzeł Kraków Grębałów połączy S7 z ul. Kocmyrzowską (DW776) i ul. Łowińskiego. W ramach budowy węzła powstaje również nowy fragment linii tramwajowej, w tym trzy wiadukty tramwajowe – jeden nad linią kolejową i dwa nad drogą ekspresową. Wraz z węzłem powstaną też drogi rowerowe i chodniki dla pieszych.

Budowana nad torami kolejowymi, rzeką Dłubnią i ul. Morcinka estakada ma długość ok. 1,5 km. Będzie to najdłuższy tego typu obiekt w Małopolsce. Maksymalna wysokość podpór to ok. 20 m. Obiekt jest tak wysoki ze względu na ukształtowanie terenu i znajdującą się pod nim linią kolejową z Nowej Huty do centrum Krakowa, która jest poprowadzona na nasypie.

Wykonawcą zadania jest konsorcjum firm Gülermak i Mosty Łódź. Zaawansowanie prac wynosi ok. 26 proc. Planowany termin zakończenia tej inwestycji to listopad 2024 roku. Wartość prac budowlanych to ponad 1,8 mld zł, a łączny koszt realizacji to ponad 2,3 mld zł. Budowa tego odcinka otrzymała prawie 543 mln zł dofinansowania ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

S52 Północna Obwodnica Krakowa
Północna Obwodnica Krakowa (POK) w ciągu drogi ekspresowej S52 będzie miała długość 12,3 km i dwie jezdnie z trzema pasami ruchu w każdym kierunku. Węzły drogowe połączą ją z istniejącym układem komunikacyjnym, a 20 km dróg dojazdowych pozwoli na dogodne dojazdy z obszaru Krakowa i okolicznych miejscowości. Do węzła Modlnica dobudowane zostaną cztery łącznice. Kolejne węzły w kierunku wschodnim to Zielonki, Węgrzce, Batowice i Kraków Mistrzejowice. Ten ostatni węzeł wybudowany zostanie w ramach realizacji S7 i połączy obie drogi ekspresowe, zamykając tym samym ring wokół Krakowa. W ciągu S52 POK powstaną także dwa tunele, 27 obiektów (wiadukty, estakada) i 4 km murów oporowych.

Oba tunele mają łącznie ponad 1,1 km długości. Obiekt w Zielonkach ma 653 m, a w Batowicach 496 m. Zimą w tych obiektach zastosowano specjalne kurtyny, które pozwalały prowadzić prace wewnątrz, mimo niesprzyjającej pogody. W Zielonkach wykonywano płyty denne. W tunelu w Batowicach trwały prace wykończeniowe, związane z wykonaniem płyty dennej, drenażu, odwodnienia liniowego, zabudowy chodników, nisz ewakuacyjnych, montażu kanału i systemów teletechnicznych oraz systemu gaszenia. Ten obiekt jest już gotowy w ponad 90 proc. Poza tunelami, zimą prace realizowane były głównie na wiaduktach – budowano ustroje nośne, podpory, wykonywane były prace żelbetowe. Prowadzono także prace wykończeniowe w budynkach Obwodu Utrzymania Drogi przy węźle Modlnica.

Między tunelem w Batowicach a węzłem Węgrzce powstaje najdłuższa, podwójna estakada w ciągu S52, mająca prawie 570 m długości. Biegnie ona nad ul. Krakowską w Bosutowie i potokiem Sudół Dominikański. Jezdnia estakady będzie przebiegać w niektórych miejscach prawie 13 metrów nad poziomem terenu.

Wykonawcą zadania jest konsorcjum firm Gülermak i Mosty Łódź. Zaawansowanie prac wynosi ok. 55 proc. Przewidywany termin oddania tej inwestycji do użytku to wrzesień 2024 roku. Wartość prac budowlanych to prawie 1,9 mld zł, a łączny koszt realizacji obwodnicy to prawie 2,4 mld zł. Budowa Północnej Obwodnicy Krakowa otrzymała prawie 680 mln zł dofinansowania ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Postępowania administracyjne są priorytetem
– Ważne jest też to, że inne małopolskie drogi krajowe są cały czas rozbudowywane. Ma to znaczenie lokalne, ale też przekłada się na usprawnienie ruchu turystycznego. Tylko w 2023 roku wydaliśmy już trzy zezwolenia dla odcinków dróg krajowych. Ostatni „Zrid” dotyczył rozbudowy odcinka drogi krajowej nr 94 polegającej na budowie kładki pieszo-rowerowej w gminie Wielka Wieś, w miejscowościach Modlnica i Modlniczka. Wcześniej zakończyło się postępowanie administracyjne dla przebudowy i rozbudowy drogi krajowej nr 28 w Wadowicach polegającej na budowie ścieżki rowerowej i chodnika dla pieszych. „Zrid” otrzymała też rozbudowa drogi krajowej nr 52 na odcinku w miejscowości Chocznia w gminie Wadowice, polegająca na budowie chodnika wraz z odwodnieniem. Wśród postępowań administracyjnych dotyczących dróg krajowych, prowadzonych obecnie przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, można wymienić m.in.: rozbudowę drogi krajowej nr 94 w Olkuszu, budowę węzła drogowego drogi krajowej nr 7 z drogą powiatową nr K1967 w Myślenicach, rozbudowę drogi krajowej nr 44 w miejscowości Spytkowice w powiecie wadowickim czy drogi krajowej nr 28 w Wadowicach. Postępowania administracyjne związane z drogami traktujemy absolutnie priorytetowo, choć oczywiście wszystko zależy od jakości dokumentacji składanej przez inwestora. Eksperci z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego dokładają wszelkich starań, aby te postępowania prowadzić maksymalnie sprawnie, zarazem udzielając wszelkiej merytorycznej pomocy wnioskodawcom, za co bardzo serdecznie dziękuję – dodaje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"