Info z rejonu

Powstanie ścieżka rekreacyjna wzdłuż zbiornika Klimkówka

Opublikowano: Marzec 13, 2015 o 7:37 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Dofinansowaniem w kwocie 1,2 mln zł zaowocowały starania Zarządu Powiatu Gorlickiego oraz samorządów gmin: Ropa, Uście Gorlickie i Sękowa. Zarząd Województwa Małopolskiego pozytywnie odniósł się do wspólnego wniosku czterech samorządów ziemi gorlickiej i podjął uchwałę o dofinansowaniu projektu pn. Przygotowanie dokumentacji dla projektu zagospodarowania otoczenia zbiornika Klimkówka – Inwestycje w centra rekreacyjne”. 


To pierwszy ale niezwykle ważny krok w kierunku pełniejszego wykorzystania walorów rekreacyjnych zalewu w Klimkówce dla celów turystycznych – mówi starosta Karol Górski. Chcemy to zrobić poprzez stworzenie nowoczesnego produktu turystycznego, wykorzystującego zasoby przyrodnicze naszego powiatu, a w szczególności możliwości rekreacyjne jakie stwarza zbiornik wodny w Klimkówce. Jesteśmy na początku tej drogi, ale każdą nawet najmniejszą inwestycje trzeba zacząć od koncepcji i projektu. Pierwszy krok właśnie się dokonuje. Uzyskaliśmy w ramach tzw. pomocy technicznej wsparcie finansowe od Marszałka Województwa Małopolskiego w kwocie 1 200 000 zł. Zostanie ona przeznaczona  na wykonanie dokumentacji projektowej, a ta będzie podstawą do starania się o kolejne pieniądze na realizację zadań inwestycyjnych w terenie.  Pierwszym źródłem z którego chcemy uzyskać wsparcie finansowe są fundusze UE będące w dyspozycji Marszałka Małopolski w ramach zagospodarowania obrzeży jezior i zbiorników wodnych w Małopolsce. Jest tam około 80 mln zł, ale z tych pieniędzy chcą także skorzystać 3 inne zbiorniki wodne z naszego województwa – informuje starosta.

Jako powiat chcielibyśmy wykonać dokumentacje projektową na budowę wielofunkcyjnej ścieżki rekreacyjnej wzdłuż zbiornika Klimkówka. Chcielibyśmy, aby spełniała latem funkcje trasy spacerowej, trasy nordic-walking, ścieżki rowerowej, joggingowej, a także  służyła jako miejsce do uprawiania rolkarstwa i biegów nartorolkowych, a w sezonie zimowym do narciarstwa biegowego. Planowana trasa ma rozpoczynać się w rejonie naszego Domu Pomocy Społecznej w Klimkówce, a kończyć obok stadionu w Uściu Gorlickim.

Teraz trwają prace przygotowawcze przed wykonaniem dokumentacji projektowej tej wielofunkcyjnej ścieżki – mówi starosta.


Swoje zadania do ujęcia w dokumentacji przygotowuje także każdy z partnerów. Dotyczą one głównie budowy infrastruktury turystycznej w postaci obiektów wielofunkcyjnych, dróg dojazdowych, parkingów, kąpielisk, plaż, palców zabaw, tarasów widokowych, a także kanalizacji i wodociągów.

 

źródło: Starostwo Powiatowe w Gorlicach

fot. wikipedia.org

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a