Info z rejonu, Z ostatniej chwili

Do Prezydenta dotarła „podegrodzka korespondencja”

Opublikowano: Marzec 10, 2018 o 8:04 am   /   przez   /   komentarze (0)

Podczas spotkania Prezydenta RP z mieszkańcami z Nowego Sącza, Józef Zieliński z Podegrodzia, współpracujący ze stowarzyszeniem LGD Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej, przekazał Andrzejowi Dudzie historyczną korespondencją polonijnej organizacji Antykomunistycznej w USA z Józefem Lizoniem w latach 80 ubiegłego wieku.

Kim był Józef Lizoń?

W latach 80 Lizoń współpracował z polonijną organizacją antykomunistyczną, rzeźbił Orły i wysyłał do USA. Orły były wręczane Kongresmenom Amerykańskim za poparcie sprawy polskiej w kongresie. Przed spotkaniem z Prezydentem organizacja poprosiła pana Lizonia o wyrzeźbienie specjalnego podarunku dla Prezydenta i tą rzeźbą była ciupaga z Orłem na Giewoncie prezentowana na banerze.

Dokumentacja zawierała fotokopię oryginalnego listu  z Białego Domu od prezydenta USA Georga  Buscha (seniora) w której znajduje się podziękowanie za prezent, ciupagę autorstwa Józefa Lizonia wręczoną przez prezesa organizacji Józefa Mlota na spotkaniu z prezydentem Buschem w Białym Domu przed przyjazdem do Polski w lipcu 1989 roku -mówi Marek Uszko i Leszek Konstanty ze Stow. LGD Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej

Marek Uszko Leszek Konstanty
Stow. LGD Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Komentarz
Nick

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a