Info z rejonu

Rozmowa o pomocy Ukrainie oraz odnowieniu współpracy przedsiębiorców i szkół

Opublikowano: 10 marca, 2022 o 7:36 am   /   przez   /   komentarze (0)

Podczas spotkania on-line ze starostą partnerskiego Powiatu Unna – Mario Löhrem, starosta Marek Kwiatkowski rozmawiał m.in. o wsparciu działań prowadzonych przez Powiat Nowosądecki, a związanych z pomocą dla uchodźców z Ukrainy, ale także o odnowieniu kontaktów bezpośrednich, które straciły na intensywności podczas pandemii koronawirusa.

Rozmawialiśmy oczywiście o sytuacji związanej z kryzysem humanitarnym po napaści Rosji na Ukrainę oraz o pomocy uchodźcom przybywającym do Polski, w tym na teren naszego Powiatu – mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – Jako samorząd od razu podjęliśmy działania pomocowe przy wielkim wsparciu mieszkańców Sądecczyzny, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz służb. Wskazałem, że obecnie na teren Ukrainy zostało wysłanych już osiem tirów z pomocą humanitarną oraz dwie karetki z Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego.

Podczas spotkania, starosta Powiatu Unna złożył deklarację pomocy dla uchodźców – rzeczowej lub finansowej. Pytał również, w jaki sposób może wesprzeć władze Powiatu Nowosądeckiego w tym trudnym czasie. Prosił o przedstawienie obecnej sytuacji na terenie Powiatu Nowosądeckiego, a także zadeklarował wsparcie zarówno materialne jak i finansowe. Strony ustaliły, że jeśli nie będzie przeszkód formalnych, to najlepszą formą wsparcia będzie pomoc finansowa, która zostanie przeznaczona na zakup np. łóżek polowych, pościeli, koców czy żywności.

Starostowie rozmawiali również o odnowieniu kontaktów bezpośrednich między partnerskimi powiatami, przedsiębiorcami i szkołami, które przed pandemią ściśle ze sobą współpracowały wysyłając uczniów na praktyki i szlifowanie języka niemieckiego. Nie jest wykluczone, że przedstawiciele władz Powiatu Unna przybędą niebawem na Sądecczyznę.

W spotkaniu on-line wzięli udział: starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, starosta Powiatu Unna Mario Löhr, Justyna Tokarczyk – dyrektor Biura Promocji i Wspierania Organizacji Pozarządowych w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu, Mike-Sebastian Janke – dyrektor generalny Powiatu Unna, Silke Schmücker z Biura Starosty oraz Agata Żyłka z Biura Promocji i Wspierania Organizacji Pozarządowych i Richard Alexewicz – tłumacz.

Fot. Maria Olszowska

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"