Info z rejonu, Z ostatniej chwili

Sądecki Urząd Pracy ma do rozdania ponad 11 mln zlotych

Opublikowano: 17 lutego, 2016 o 8:09 am   /   przez   /   komentarze (1)

Ponad 11 mln złotych. Taką kwotą będzie dysponował Sądecki Urząd Pracy w bieżącym roku.
Plan wydatków pozytywnie zaopiniowała Powiatowa Rada Rynku Pracy dla Miasta Nowego Sącza na ostatnim posiedzeniu (27 stycznia).

NAJWIĘCEJ NA STAŻE

Najwięcej pieniędzy  (ponad 1,8 mln złotych) zostanie przeznaczonych na dotacje dla bezrobotnych zamierzających podjąć własną firmę dla bezrobotnych. Podobną sumę pochłoną staże. Ponad 1,3 mln złotych kosztować będzie wyposażenie lub doposażenie stanowisk pracy dla skierowanych bezrobotnych.

Półtoramilionowe wsparcie zostanie skierowane do pracodawców i pracowników, którzy będą zainteresowani kształceniem ustawicznym w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Łącznie ze wsparcia z KFS ma skorzystać 650 osób.

Niewiele mniejszą sumą (ponad 1,3 mln złotych) dysponuje Urząd w ramach nowego programu wsparcia dla osób do 30. roku życia. Polega on na tym, że urząd pracy refunduje pracodawcy część kosztów zatrudnienia bezrobotnego, który nie przekroczył 30. roku życia, a pracodawca zatrudnia tego bezrobotnego przez następny rok już z własnych środków. Z programu ma skorzystać 80 osób.

Łącznie programami wsparcia ma zostać objętych 1 889 osób bezrobotnych. Założono także, że  pracę podejmie 3,5 tys. osób, które są już zarejestrowane lub zarejestrują się w bieżącym roku.

DEMOGRAFIA NA MINUS

Plan podziału pieniędzy na aktywizację zawodową bezrobotnych wynika z sytuacji na lokalnym rynku pracy. Liczba ludności Nowego Sącza w wieku produkcyjnym systematycznie spada, a prognozy nie wskazują na odwrócenie się tej sytuacji.

Do pozytywów należy natomiast zaliczyć systematyczny spadek bezrobocia. Stopa bezrobocia w Nowym Sączu wyniosła w końcu listopada ubiegłego roku 7,5 proc. ludności aktywnej zawodowo. To najlepsze dane w subregionie nowosądeckim. Ciągle rośnie liczba podmiotów gospodarczych
– przekracza już 9,5 tysiąca.

W planie działań na bieżący rok uwzględniono przede wszystkim fakt, że  ponad połowę zarejestrowanych stanowią bezrobotni długotrwale. To osoby pozostające ewidencji SUP łącznie przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich  2 lat. Wsparcie będzie kierowane w pierwszej kolejności do tej grupy.

Bardzo niekorzystne ze społecznego punktu widzenia jest również bezrobocie rodzinne. Także do tej grupy bezrobotnych (ok. 23 proc. zarejestrowanych) w pierwszym rzędzie zostaną skierowane programy wsparcia. Na szczęście liczba bezrobotnych i rodzin objętych bezrobociem rodzinnym systematycznie spada.

TRZY NOWE KIERUNKI

Rada Rynku Pracy pozytywnie zaopiniowała trzy nowe kierunki kształcenia. W Szkole Policealnej Pracowników Służb Medycznych i Społecznych im. Jadwigi Wolskiej ma zostać uruchomiony kierunek pod nazwą „opiekunka środowiskowa”. Według prognoz ma nastąpić wzrost zapotrzebowania na zawody opiekuńcze. Powód to starzenie się społeczeństw europejskich i migracja młodych za granicę.

W Zespole Szkół Ekonomicznych im. Oskara Langego ma się pojawić kierunek pod nazwą „technik bezpieczeństwa i higieny pracy”. Przedstawiciel szkoły wskazywał na zmianę przepisów, która wymusza wyższe kwalifikacje osób, które już pracują w zakładowych komórkach BHP. Argumentował, że pracy dla absolwentów nowego kierunku nie zabraknie.

Wątpliwości co rynkowych perspektyw absolwentów nowego kierunku w Zespole Szkół nr 3 im. Bolesława Barbackiego nie było. Wspomniany kierunek to „technik informatyk”. Przedstawicielka szkoły poinformowała, że zainteresowanie kształceniem ogólnym w placówce systematycznie spada. Młodzież chce mieć konkretny zawód, najlepiej z branży IT, która ciągle się rozwija.

CO TO JEST POWIATOWA RADA RYNKU PRACY

Powiatowa Rada Rynku Pracy dla Miasta Nowego Sącza to organ opiniodawczo – doradczy Prezydenta Miasta Nowego Sącza w sprawach polityki rynku pracy. W jej skład wchodzą między innymi przedstawiciele działających na terenie terenowych struktur  każdej organizacji związkowej, organizacji pracodawców i organizacji pozarządowych zajmujących się problematyką rynku pracy.

Do zakresu działania Rady należy między innymi inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do pełnego i produktywnego zatrudnienia w mieście Nowym Sączu, ocena racjonalności gospodarki środkami Funduszu Pracy i opiniowanie propozycji przeznaczenia środków Funduszu Pracy będących do dyspozycji miasta Nowego Sącza.

 

źródło i fot. SUP

Komentarze

Komentarze (1)

  • 17 lutego, 2016 o 4:01 pm bleeee

    No i po co o tym piszecie jak Stary Sącz podlega pod powiatowy urząd pracy, a nie pod sądecki?

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"