Info z rejonu, Z ostatniej chwili

Sędzia Anna Maria Wesołowska w sądeckim starostwie

Opublikowano: Maj 16, 2018 o 6:57 am   /   przez   /   komentarze (1)

– Edukacja w zakresie prawa jest formą profilaktyki, która może zapobiegać popełnianiu przestępstw przez dzieci i młodzież – przekonywała w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu znana łódzka sędzia Anna Maria Wesołowska.

Konferencję zorganizowaną przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie otworzył starosta nowosądecki Marek Pławiak. Uczestniczyli w niej także wicestarosta Antoni Koszyk i członek Zarządu Powiatu Marian Ryba.

Prawniczka kojarzona m.in. z popularnym serialem paradokumentalnym spotkała się z pracownikami instytucji zajmujących się problemami dzieci i młodzieży. Na sali byli m.in. psychologowie i pedagodzy szkolni, policjanci i kuratorzy sądowi.

Sędzia Wesołowska wspomniała, że zrozumiała potrzebę edukowania młodzieży w zakresie prawa, gdy wydawała wyroki w sprawach zbrodni popełnionych przez mafię.

– Trudno skazywać dwudziestolatka na dożywocie – opowiadała Anna Maria Wesołowska. – Kłopot w tym, że na sali rozpraw nie mogę już niczego zmienić. Mogę jedynie wydać wyrok. A wiem, że w  wielu przypadkach świadomość kary za popełnione czyny mogłaby spowodować, że ktoś nie zszedłby na drogę przestępstwa.

Sędzia przytoczyła wymowny przykład łódzkiego harcerza i wzorowego ucznia, który idąc 8 marca do szkoły uświadomił sobie, że brakuje mu 5 zł, by kupić różę dla dziewczyny. Wepchnął więc do bramy ucznia podstawówki, zagroził pobiciem i zabrał chłopcu gotówkę. Został zatrzymany pod zarzutem dokonania rozboju, za co grozi do 12 lat więzienia.

– Młodemu człowiekowi wydawało się, że pięć złotych to nie pieniądze i może kogoś zastraszyć i mu je zabrać – podkreśliła Anna Maria Wesołowska. – Gdyby miał podstawową wiedzę z zakresu prawa i znał konsekwencję swojego działania pewnie by tego błędu nie popełnił.

Sędzia zachęcała do tworzenia „kącików prawnych” w szkołach i lekcji wychowawczych w sądach.

– Tylko przez moją salę w łódzkim sądzie przewinęło się 17 tysięcy uczniów. A wyjeżdżając do szkół spotkałam się łącznie z 800 tysiącami gimnazjalistów. Wierzę, że zdecydowania większość z nich nigdy nie wejdzie na drogę przestępstwa.

Fot. Paweł Szeliga/Starostwo Powiatowe NS

Komentarze

Komentarze (1)

  • Maj 16, 2018 o 9:45 am Marcin

    Też autorytet…

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a