Info z rejonu, Z ostatniej chwili

Seniorzy zakończyli naukę i planują aktywne wakacje

Opublikowano: 9 czerwca, 2017 o 7:52 am   /   przez   /   komentarze (0)

Blisko 400 słuchaczy Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zakończyło dziś rok akademicki. W uroczystości, która odbyła sie w sali im. L.Lipińskiego w MCK „Sokół” uczestniczył członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego Marian Ryba.

Polskie społeczeństwo należy do najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie – podkreśliła Wiesława Borczyk, prezes Stowarzyszenia Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku. – Dziś w Polsce żyje ponad dziewięć milionów osób, mających sześćdziesiąt i więcej lat. To blisko 23 procent mieszkańców naszego kraju. Ta statystyka pokazuje, jak ważna jest działalność na rzecz aktywizacji seniorów.

Ostatni wykład przed wakacjami wygłosił pochodzący z Nowego Sącza profesor filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim Józef Lipiec. Swoje rozważania na temat wędrówki, bez której nie byłoby rozwoju cywilizacji, rozpoczął od nawiązania do podróży do swojego rodzinnego miasta.

Była ona tym przyjemniejsza, że prowadziła do Nowego Sącza, który doczekał się awansu Sandecji do ekstraklasy – stwierdził prof. Józef Lipiec. – To wydarzenie szczególne, nad którym nie sposób przejść obojętnie, ponieważ jest to autentyczne wejście do historii polskiej piłki nożnej.

Do tych sportowych odniesień nawiązał w krótkim wystąpieniu Marian Ryba.

Mogę zapewnić, że Zarząd Powiatu kibicuje Sądeckiemu Uniwersytetowi Trzeciego Wieku –  mówił Marian Ryba. – Władze powiatu wspierały i nadal będą wspierać jego działalność.

Wiesława Borczyk dodała, że na wymierne efekty tych zapewnień nie trzeba będzie długo czekać. SUTW wspólnie z powiatem uruchomił bowiem projekt pn. „Aktywny senior”.

Nasi słuchacze będą poznawać piękno Sądecczyzny, odwiedzając poszczególne gminy regionu – wyjaśniła Wiesława Borczyk. – Pierwsza na tej naszej turystycznej liście jest gmina Gródek nad Dunajcem.

Uroczystość była też okazją do wyróżnienia słuchaczy, którzy wyjątkowo aktywnie działali w różnych sekcjach SUTW.

(szel)

Fot. Paweł Szeliga/Starostwo Powiatowe Nowy Sącz

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"