Info z rejonu, Z ostatniej chwili

Skrzydło szpitala w Krynicy na finiszu

Opublikowano: 24 września, 2017 o 9:25 am   /   przez   /   komentarze (0)

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Nowosądeckiego, starosta Marek Pławiak zapoznał radnych z postępami prac na największych budowach prowadzonych przez powiat – rozbudowie szpitala w Krynicy-Zdroju i rozbudowie budynku na potrzeby Liceum Ogólnokształcącego w Grybowie. Te wielomilionowe inwestycje są realizowane zgodnie z planem.

Starosta przypomniał, że nowe skrzydło szpitala musiało być wybudowane po tym, jak zmieniły się przepisy i należało dostosować placówki do wymogów NFZ. Środki na budowę pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska – ok. 3 mln zł, budżetu szpitala – ok. 2 mln zł, budżetu Powiatu – ok. 15,5 mln zł. Koszt robót budowlanych to 13 649 847 zł, a koszt wyposażenia – ok. 7 mln  zł. Łączny koszt inwestycji: ok. 20 650 000 zł.

W nowym skrzydle, które będzie miało prawie dwa i pół tysiąca metrów kwadratowych znajdzie się oddział pediatrii, intensywnej terapii, blok operacyjny i centralna sterylizatornia – mówił starosta Marek Pławiak. – Prace budowlane mają być zakończone w ostatnich dniach października 2017 r.

Na oddziale pediatrii są już wykonane elementy wentylacji i instalacji gazów medycznych. Gotowa jest przewiązka łącząca stary i nowy budynek. Zakończyły się prace przygotowujące pod montaż sal operacyjnych ze stali nierdzewnej. W szpitalu znajdą się trzy nowe sale operacyjne dla oddziału chirurgii ogólnej, oddziału chirurgii ortopedyczno-urazowej oraz oddziału ginekologii i położnictwa. Umożliwi to wykonywanie 10 – 13 zabiegów operacyjnych dziennie.

Starosta mówił też o drugiej inwestycji prowadzonej obecnie przez Powiat Nowosądecki. To przebudowa dawnego internatu w Grybowie na potrzeby Liceum Ogólnokształcącego.

Konieczność działań podyktowana była złym stanem technicznym dotychczasowej siedziby szkoły, niemożliwością dostosowania obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz brakiem sali gimnastycznej – tłumaczył starosta. – Inwestycja obejmuje dwa elementy: część dydaktyczną oraz sportową.

Powierzchnia użytkowa nowego obiektu to 2732 m kw., w tym – parter 1430 m kw., I piętro – 834 m kw., II piętro – 466 m kw. Dotychczasowy budynek LO w grybowskim Rynku to 2220 metry kw. Umowny termin zakończenia robót, które nie obejmują wielofunkcyjnego boiska sportowego oraz podstawowego wyposażenia budynku (meble, pomoce naukowe itp.) to marzec 2018 r. Koszt inwestycji: 9 081 405,36 zł, w tym część sportowa 3 034 116,99 zł.

W obiekcie powstanie 10 nowoczesnych sal lekcyjnych, trzy pracownie językowe, pracownia matematyczna, dwa pokoje pracy indywidualnej nauczycieli, część administracyjna i sala gimnastyczna z pomieszczeniami towarzyszącymi – informuje wicestarosta Antoni Koszyk.

Na tym jednak nie koniec. W przyszłym roku władze Powiatu zamierzają zainwestować w Starym Sączu. Przy tamtejszym Liceum Ogólnokształcącym (jednostka powiatu) ma powstać  sala gimnastyczna. Inwestycja jest w fazie projektowania, a planowany czas przygotowania projektu to koniec 2017 r. Powierzchnia zabudowy ma wynosić 1232,2 m kw.; powierzchnia użytkowa – 1124,81 m kw.; kubatura – 12526,8 m sześć.; wymiary – 71 m (sala + łącznik) x 27,5 m x 13,88 m. Powstanie łącznik ze szkołą, szatnie, łazienki, sala gimnastyczna, magazyn sprzętu, gabinet nauczyciela i oczywiście trybuny na 165 miejsc. Szacowany wstępny koszt inwestycji ok. 3 mln zł.

Podczas sesji radni zapoznali się również m.in. z informacjami o realizacji remontów i inwestycji w placówkach pomocy społecznej, z przebiegu wykonania planu finansowego za I półrocze 2017 roku SPZOZ – Szpitala im. dr. J. Dietla w Krynicy Zdroju i SPZOZ – Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego w Nowym Sączu oraz z informacją o przebiegu wykonania budżetu Powiatu Nowosądeckiego za I półrocze 2017.

Fot. Maria Olszowska/Starostwo Powiatowe NS

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"