Info z rejonu

Służby przygotowane do wakacyjnego ruchu

Opublikowano: Maj 20, 2019 o 7:40 am   /   przez   /   komentarze (0)

Przygotowanie służb do zapewnienia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży wypoczywającej w wakacje na Sądecczyźnie było tematem posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Uczestniczył w nim starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.

Przed wakacjami służby sprawdzą m.in. stan sanitarny, bazę noclegową i stołówki w ośrodkach, które przyjmą gości. Oceniły także stan kapielisk i basenów w regionie.

Ratownicy GOPR zapewnili, że są przygotowani do niesienia pomocy na szlakach turystycznych Beskidu Sądeckiego i Niskiego. Na obszarze o powierzchni 2011 kilometrów kwadratowych łączna długość głównego szlaku beskidzkiego wynosi około 150 km.

Ratownicy WOPR będą dyżurować na akwenach wodnych. Formalnie jedynym zarejestrowanym kąpieliskiem jest Park Wodny „Stawy” w Starym Sączu, gdzie dyżur będzie pełniony do 15 września. Poza tym nad Jeziorem Rożnowskim do końca września funkcjonować będzie posterunek alarmowy. Siły WOPR to 71 wykwalifikowanych ratowników. Bezpieczeństwa nad wodą, niezależnie od nich, pilnować będzie 41 ratowników z Instytutu Ratownictwa Na Wodach Górskich i Powodziowych. Planują oni patrolowanie rzek Dunajec, Kamienica i Poprad. Dysponują bardzo nowoczesnym sprzętem, w tym sześcioma poduszkowcami, mogącymi się poruszać zarówno po wodzie, jak i bagnach, piasku oraz trawie.

Przygotowane do wakacji są także służby medyczne. Sądeckie Pogotowie Ratunkowe dysponuje 14 zastępami wyjazdowymi, w tym trzema specjalistycznymi i 11 podstawowymi. Większość karetek stanowią pojazdy z napędem na cztery koła. O bezpieczeństwo dzieci i młodzieży dbać będą także policjanci, strażnicy miejscy i graniczni oraz strażacy. Służby sanitarne zbadają warunki wypoczynku, a także wodę w basenach. Na terenie powiatu jest ich łącznie 25 (w tym cztery odkryte).

Spotkanie służb, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w regionie, było też okazją do uhonorowania Złotym Jabłkiem Sądeckim Stanisława Michalika – nadleśniczego Nadleśnictwa w Piwnicznej-Zdroju. Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski przyznał je zasłużonemu leśnikowi w uznaniu zasług w rozwoju systemu bezpieczeństwa mieszkańców i turystów przebywających na Sądecczyźnie oraz dobrą współpracę z samorządem Powiatu Nowosądeckiego.

– Dziękuję wszystkim służbom za działania, które służą zapewnieniu nam oraz gościom, wypoczywającym na Sądecczyźnie bezpieczeństwa – podkreślił starosta Marek Kwiatkowski. – A jest ono jedną z najważniejszych potrzeb człowieka według słynnego amerykańskiego psychologa Abrahama Maslowa.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a