Info z rejonu

Spółdzielnia EkoAkcja z Gostwicy laureatem Lodołamaczy 2019!

Opublikowano: 22 września, 2019 o 8:53 am   /   przez   /   komentarze (0)

W poniedziałek, 16 września w Lublinie odbyła się gala XIV edycji konkursu Lodołamacze. Podczas uroczystości wręczono nagrody dla pracodawców, którzy na co dzień łamią stereotypy i zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami. Uhonorowano laureatów z regionu lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Wśród nagrodzonych jest Spółdzielnia Socjalna Osób Prawnych EkoAkcja z Gostwicy, która zajęła II miejsce w kategorii Otwarty Rynek Pracy.

Spółdzielnia Socjalna Osób Prawnych EkoAkcja to podmiot ekonomii społecznej założony w listopadzie 2017 przez Stowarzyszenie Rodziców, Przyjaciół, Dzieci i Osób Niepełnosprawnych „Promyk” z Gostwicy oraz Stowarzyszenie ADSUM z Brzeznej. Spółdzielnia EkoAkcja została utworzona w ramach projektu  „Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej – Subregion Sądecki” realizowanym w ramach Osi Priorytetowej 9 Region Spójny Społecznie, Działanie 9.3 Wsparcie Ekonomii Społecznej, Typ projektu A Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Spółdzielnia Socjalna EkoAkcja oferuje usługę profesjonalnego niszczenia dokumentów. „Zajmujemy się głównie niszczeniem dokumentacji niearchiwalnej przeznaczonej do zniszczenia na certyfikowanym urządzeniu kombinacji niszcząco-belującej HSM SP 4040V,  w oparciu o normę  DIN 66399, w klasie tajności III. Dokumenty ważymy u klienta, pakujemy w worki jutowe i zabezpieczamy jednorazową plombą z indywidualnym numerem. Podpisujemy protokół przekazania oraz umowę powierzenia przetwarzania danych. Po zakończonym procesie wystawiamy protokół zniszczenia poświadczający zniszczenie w sposób uniemożliwiający odzyskanie danych. Możliwe jest udostępnienie nagrania z całego procesu niszczenia,” – mówi Gabriela Koral, specjalista ds. marketingu i sprzedaży w Spółdzielni Socjalnej EkoAkcja.

Ponadto w Spółdzielni wytwarzana jest podpałka do grilla, pieca i kominka K-Lumet. Jest to produkt ekologiczny – naturalny,ekologiczny, bezzapachowy i przyjazny dla środowiska. Produkcją tej podpałki mogą zajmować się tylko i wyłącznie podmioty aktywizujące lub zatrudniające osoby z niepełnosprawnościami. Do produkcji używane jest drewno żywiczne, sznurek, tekturowa opaska oraz parafina.

Twórcy Spółdzielni zdecydowali skierować swoje zainteresowanie na rynek usług niszczenia dokumentów oraz produkcji podpałki ekologicznej ze względu na to, że charakter czynności związanych zarówno z produkcją jak i obsługą urządzeń do świadczenia usług jest idealnie dopasowany do możliwości osób z niepełnosprawnością.

Pracownicy Spółdzielni to osoby zagrożone wykluczeniem, które ze względu na swoje dolegliwości mają utrudniony dostęp do rynku pracy, natomiast w tej spółdzielni obsługują wszystkie procesy samodzielnie. Produkcja ekopodpałki pełni nie tylko formę zarobkową, ale również ze względu na poszczególne etapy – formę rehabilitacji dla osób z dysfunkcjami rąk.

Spółdzielnia EkoAkcja aktywnie współpracuje z prowadzonym przez Stowarzyszenie Rodziców, Przyjaciół, Dzieci i Osób Niepełnosprawnych „Promyk” Warsztatem Terapii Zajęciowej. Uczestnicy  Warsztatu mają możliwość odbycia szkoleń i praktyk w Spółdzielni a także widzą w niej szansę na zatrudnienie. Pracownicy Spółdzielni są dla uczestników WTZ i ich rodziców dowodem na to, że uczestnictwo w WTZ nie jest ostatnią formą aktywności społecznej i zawodowej, ale początkiem ścieżki reintegracji. W chwili obecnej trzy osoby zatrudnione w Spółdzielni to byli uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Gostwicy.

Więcej informacji: www.ekoakcja.gostwica.org.pl

O konkursie:

Lodołamacze to konkurs dla pracodawców wrażliwych społecznie organizowany w Polsce od 2006 roku. Organizatorem Lodołamaczy jest Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. W Konkursie nagradzani są pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne, a także firmy, instytucje i osoby dla których priorytetem jest wrażliwość, eliminowanie barier i podziałów społecznych względem osób z niepełnosprawnościami. Statuetki wręczono w 6 kategoriach: zatrudnienie chronione, otwarty rynek pracy, instytucja, zdrowa firma, przyjazna przestrzeń oraz dziennikarz bez barier. Kapituła przyznała również tytuły honorowe Super Lodołamacza i Lodołamacza Specjalnego. Członkiem Kapituły Konkursu Marta Mordarska – Dyrektor Oddziału Małopolskiego PFROaN.

Małopolscy Laureaci I etapu Konkursu Lodołamacze 2019

Kategoria – Zatrudnienie Chronione:
Miejsce III
Centrum Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej – Zakład Aktywności Zawodowej „Słoneczne Wzgórze”

Kategoria – Otwarty Rynek Pracy:
Miejsce II
Spółdzielnia Socjalna Osób Prawnych EkoAkcja z Gostwicy
Wyróżnienie:
Shell Polska Sp.z o.o. – Oddział w Krakowie

Kategoria – Instytucja:
Miejsce II
Muzeum Narodowe w Krakowie

Kategoria – Przyjazna przestrzeń:
Wyróżnienie:
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie

Kategoria – Dziennikarz bez barier:
Wyróżnienie:
Monika Meleń

Kategoria – Super Lodołamacz:
Wyróżnienie:
Drużyna Fundacji NWP

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"