Info z rejonu, Z ostatniej chwili

W Starostwie debatowali o….wodzie!

Opublikowano: 23 marca, 2017 o 2:29 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Starosta nowosądecki Marek Pławiak otworzył konferencję pt. „Racjonalne korzystanie z wód podstawą bioróżnorodności i rozwoju gospodarczego na Sądecczyźnie”. Wzięli w niej udział m.in. naukowcy z Instytutu Ochrony Przyrody PAN, Polskiego Klubu Ekologicznego, Naczelnej Organizacji Technicznej i RZGW.

Data konferencji nie jest przypadkowa. 22 marca na całym globie obchodzony jest bowiem Światowy Dzień Wody. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 r. w odpowiedzi na dramatyczny brak dostępu do wody pitnej, którego doświadcza ponad miliard ludzi na świecie.

Na Sądecczyźnie mamy piękne rzeki i malownicze Jezioro Rożnowskie, a jednocześnie w wielu miejscach ludzie odczuwają skutki suszy hydrologicznej – przypomniał starosta Marek Pławiak. – Nasz region nawiedzały też niszczące powodzie. Można dyskutować, czy jest to wpływ warunków atmosferycznych, czy działalności człowieka. Dlatego takie konferencje jak ta mają istotne znaczenie dla zrozumienia problemu.

Podczas konferencji poruszano m.in. kwestię małej retencji wód powierzchniowych, jako przykładu efektywnego gospodarowania wodą na terenach górskich, obszaru Natura 2000 oraz inwestycji turystycznych w otoczeniu Jeziora Rożnowskiego. Omówiono też rezultaty projektu pn. „Unikalne walory Doliny Rzeki Białej”.

(szel)

Fot. Paweł Szeliga

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"