Info z rejonu, Z ostatniej chwili

Szybka diagnoza ratuje życie – nowy sprzęt dla Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego

Opublikowano: 25 listopada, 2021 o 8:14 am   /   przez   /   komentarze (0)

Sądeckie Pogotowie Ratunkowe wzbogaciło się o przenośną głowicę USG, która będzie wykorzystywana do szybkiej diagnostyki pacjentów w ciężkim stanie.

Na polecenie Ministra Zdrowia, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych przekazała nam przenośną głowicę USG – mówi Bożena Hudzik, dyrektor Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego. – Urządzenie przeznaczone jest do wykonywania diagnostycznych ultradźwiękowych badań obrazowych, pomiaru struktur anatomicznych oraz płynów ciała zarówno u dzieci jak i dorosłych.

Nowy sprzęt pozwoli na szybką diagnostykę pacjentów w ciężkim stanie. Dzięki USG można zrobić badanie naczyń obwodowych, narządów wewnętrznych, klatki piersiowej, badanie ginekologiczne, urologiczne, jamy brzusznej, oka czy układu mięśniowo-szkieletowego.

Wynik takiego badania pozwoli nam na podjęcie decyzji, czy pacjent nie ma poważnych urazów wewnętrznych, które w krótkim czasie mogą doprowadzić do jego śmierci – tłumaczy Waldemar Kubiński koordynujący wyjazdy zespołów karetek w SPR. – Niektórych obrażeń nie widać „gołym okiem”, a są na tyle poważne, że każda minuta jest na wagę złota.

Szybka diagnoza to podstawa profesjonalnej interwencji ratującej życie pacjenta – mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, który rozmawiał w Sądeckim Pogotowiu Ratunkowym na temat nowego sprzętu. – Cały czas staramy się doposażać Sądeckie Pogotowie Ratunkowe. Przypomnę, że w ostatnich dwóch latach pozyskaliśmy siedem nowych karetek. Niebawem pojawi się kolejna. Dobrze, że również inne służby doceniają pracę ratowników i widzą potrzeby zakupu nowego sprzętu. Dzięki temu mieszkańcy Sądecczyzny mają zapewnioną jeszcze lepszą opiekę medyczną.

Fot. Maria Olszowska

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"