Info z rejonu

Tele-Anioł w Łącku

Opublikowano: 11 sierpnia, 2019 o 6:00 am   /   przez   /   komentarze (0)

W dniu 9 sierpnia 2019 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego Wójt Gminy Łącko Jan Dziedzina uczestniczył w uroczystym podpisaniu listu intencyjnego dotyczącego przystąpienia do współpracy przy realizacji projektu pn. „Małopolski Tele-Anioł” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Poddziałania 9.2.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Strony niniejszego listu intencyjnego wyrażają wolę współpracy w ramach realizacji projektu pn. „Małopolski Tele-Anioł” w zakresie prowadzenia wspólnych działań promocyjnych mających na celu dotarcie z informacją o projekcie do mieszkańców danej gminy – osób niesamodzielnych i potrzebujących wsparcia.

Całkowity koszt projektu to ponad 38 mln zł, z czego blisko 32,5 mln zł stanowią środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Listy intencyjne podpisali przedstawiciele 31 gmin i 6 powiatów, które dołączą do 94 gmin, które dotychczas zadeklarowały współpracę związaną z realizacją projektów w ubiegłym roku.

„Małopolski Tele-Anioł” to projektrealizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, którego celem jest poprawa jakości życia niesamodzielnych Małopolan poprzez realizację działań na rzecz rozwoju usług opiekuńczych i sąsiedzkich w miejscu zamieszkania oraz usług wykorzystujących nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne. Zastosowane w projekcie „Małopolski Tele-Anioł” rozwiązania techniczne pozwalają na szybkie wezwanie pomocy w każdych okolicznościach – niezależnie od tego czy potrzebna jest pomoc medyczna, zagrożone jest bezpieczeństwo czy po prostu potrzebne jest wsparcie.

 

 W Małopolsce powstało Centrum Teleopieki, z którego usług będzie mogło skorzystać 10 000 niesamodzielnych uczestników projektu. Otrzymają oni bezpłatne opaski bezpieczeństwa z kartą SIM, które posiadają przycisk SOS – wystarczy go nacisnąć, żeby w szybki sposób skontaktować się ratownikiem medycznym, który po odebraniu zgłoszenia oceni stopień zagrożenia i udzieli odpowiedniej pomocy lub wsparcia, łącznie z wezwaniem pogotowia ratunkowego. Ratownicy medyczni zatrudnieni w centrum dostępni są 24 godziny, 7 dni w tygodniu. Do Centrum Teleopieki uczestnicy projektu mogą także zadzwonić by uzyskać pomoc w codziennych sprawach lub po prostu, aby porozmawiać. W ramach projektu, ponad 3 tys. osób będzie miało możliwość skorzystania dodatkowo ze specjalnych usług opiekuńczych, które będą świadczone w ich domu – zarówno przez fachowców, jak i w ramach pomocy sąsiedzkiej – poczynając od zabiegów higienicznych, a kończąc na pomocy w załatwieniu urzędowych czynności.

 

 Małopolski Tele-Anioł to także możliwość niesienia pomocy mieszkającym w pobliżu seniorom, osobom niesamodzielnym i niepełnosprawnym. W ramach projektu poszukujemy opiekunów i sąsiadów z terenu całego województwa małopolskiego, którzy chcą poświęcić swój czas i pomóc osobom niesamodzielnym w codziennych czynnościach. Osoby zainteresowane współpracą dzięki bezpłatnemu szkoleniu mogą uzyskać nowe kwalifikacje zawodowe oraz znaleźć zatrudnienie w ramach projektu.

Województwo Małopolskie realizuje projekt w partnerstwie z Caritas Diecezji Kieleckiej oraz Stowarzyszeniem Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego z Suchej Beskidzkiej.

Szczegółowe informacje znajdą Państwo na oficjalnym portalu województwa małopolskiego pod adresemwww.malopolska.pl/teleaniol .

 

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"