Info z rejonu, Z ostatniej chwili

Uczcili 107. rocznicę Bitwy pod Marcinkowicami

Opublikowano: 8 grudnia, 2021 o 7:53 am   /   przez   /   komentarze (0)

Starosta powiatu nowosądeckiego Marek Kwiatkowski wziął udział w obchodach 107. rocznicy Bitwy pod Marcinkowicami. 5 i 6 grudnia 1914 r. żołnierze I Pułku Legionów dowodzeni przez Józefa Piłsudskiego i Władysława Belinę-Prażmowskiego stoczyli ciężką walkę z wielokrotnie liczniejszymi wojskami rosyjskimi. Bój trwał 16 godzin. W tym czasie wojska austro-węgierskie mogły przegrupować siły i przygotować skuteczny kontratak.

Rocznicowe obchody rozpoczęły się w Zespole Szkół w Marcinkowicach, gdzie młodzież przedstawiła barwny spektakl, nawiązujący do tamtych wydarzeń. To w pobliskim dworze kwaterował Józef Piłsudski. Musiał pośpiesznie go opuścić, gdy rozgorzała walka. Jak później wspominał, nie zdążył wówczas dopić szklanki mleka, którą podano mu przed śniadaniem. Dlatego w 1921 r., gdy już jako Naczelnik Państwa odwiedził Marcinkowice na powitanie podano mu właśnie szklankę mleka. Samą Operację Marcinkowicką Józef Piłsudski nazwał po latach jedną z najładniejszych stoczonych przez siebie bitew.

– Cztery lata po tej bitwie Polska odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli – przypomniał starosta Marek Kwiatkowski. – Nie byłoby tej wolności między innymi bez ofiary życia,  które pod Marcinkowicami stracili legioniści. Ich ofiara nie poszła na marne, ponieważ dziś możemy żyć w wolnej Polsce. Musimy jednak pamiętać, że wolność nigdy nie jest dana na zawsze. Polska utraciła ją między innymi przez wewnętrzne spory i stawianie prywatnych interesów ponad dobro państwa. Dlatego tak ważne jest, by dziś nie popełnić błędów, które do tego doprowadziły.

Rocznicowe uroczystości zakończyły się na Cmentarzu Wojennym nr 352, gdzie spoczywają żołnierze polegli w Bitwie pod Marcinkowicami.

Fot. Paweł Szeliga

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a