Info z rejonu

„Zabawa i rehabilitacja” w Podegrodziu. Tym razem po lachowsku!

Opublikowano: 29 czerwca, 2015 o 1:15 pm   /   przez   /   komentarze (1)

 

Piętnasta edycja spotkania integracyjnego „Zabawa i rehabilitacja” organizowanego przez Stowarzyszenie Rodziców, Przyjaciół, Dzieci i Osób Niepełnosprawnych „Promyk” oraz Warsztat Terapii Zajęciowej w Gostwicy doczekała się jubileuszowej, regionalnej oprawy i przygotowana została… po lachowsku.

W sobotnie przedpołudnie, po mszy św. odprawionej przez ks. dziekana Józefa Wałaszka, podopieczni warsztatów terapii zajęciowej w Gostwicy, Czarnym Potoku i Nowym Sączu oraz Stowarzyszenia „Gniazdo” w Starym Sączu, ich opiekunowie i rodzice udali się do nowego obiektu na mapie Podegrodzia – Gminnej Biblioteki i Żłobka, gdzie czekały na nich lachowskie atrakcje.

Kabaret „Wesółka” Koła Gospodyń Wiejskich ze Stadeł przedstawił dylematy podegrodzkiego kawalera wzbudzając regularne salwy śmiechu wśród zgromadzonych gości. Uczestnicy spotkania mieli możliwość zwiedzić Muzeum Lachów Sądeckich i wysłuchać prelekcji Pani Izabeli Skrzypiec-Dagnan, pracownika Muzeum. Kolejną atrakcją było uczestnictwo w warsztatach plastycznych pod kierunkiem Pana Daniela Lachora i Pani Izabeli Wojtarowicz, którzy instruowali, jak na płótnie wyczarować farbami akrylowymi wzory lachowskie.

Pracownicy WTZ w Gostwicy oraz Wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu w Gimnazjum w Podegrodziu prowadzili rozgrywki sportowe i rekreacyjne – turniej bocci, rzut beretem na odległość, obieranie marchewki na czas, rzut hula-hop na piłkę lekarską, rzut piłką tenisową do wiadra. Tłoczno było również przy samochodzie policyjnym, gdzie funkcjonariusze policji prezentowali sprzęt.

Kolejnym lachowskim akcentem był występ dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca Świniarsko, które w barwnym przedstawieniu zaprezentowało tańce i przyśpiewki lachowskie. Specjały kuchni regionalnej przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Stadłach oraz Pani Krystyna Koral, właścicielka firmy „Bacyn chleb” z Podegrodzia. Żurek, grochówka, podpłomyki, ciasta drożdżowe oraz chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym cieszyły się wielkim powodzeniem. Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani regionalnymi podarunkami przygotowanymi w WTZ w Gostwicy.

„Projekt „Zabawa i rehabilitacja po lachowsku” miał na celu propagowanie wśród osób z niepełnosprawnością aktywnego stylu życia oraz otwarcie się na dostępną ofertę kulturalną. Jako organizatorzy mamy nadzieję, że przyczynił się on do  propagowania postaw zrozumienia i akceptacji oraz przeciwdziałania dyskryminacji, a także do uświadomienia osobom pełnosprawnym, że osoby z dysfunkcjami są pełnoprawnymi uczestnikami życia społecznego i kulturalnego. Cieszymy się również, że mamy swój wkład w promowanie kultury i dziedzictwa Lachów Sądeckich,” – stwierdza kierownik WTZ, Urszula Potoniec-Mędoń.

Cennym wsparciem organizacji imprezy było włączenie  się wolontariuszy Szkolnego Koła Wolontariatu pod opieką pedagoga szkolnego, Anity Karpierz. – Cieszymy się, że zawsze możemy liczyć na ich zaangażowanie, – mówi prezes Stowarzyszenia „Promyk”, Maria Krężołek.

Organizatorzy imprezy kierują swoje podziękowania do Wójt Gminy Podegrodzie, Pani Małgorzaty Gromali, Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury, Panu Krzysztofowi Bodzionemu, Dyrektor Gminnej Biblioteki, Pani Marii Szewczyk, Dyrektor Gminnego Żłobka, Pani Alicji Grzesik, dzięki którym możliwe było zorganizowanie imprezy na terenie nowego obiektu. Szczególne słowa uznania należą się dyrektorowi Muzeum Okręgowego, Panu Robertowi Ślusarkowi, oraz jego pracownikom, Pani Izabeli Skrzypiec-Dagnan oraz Danielowi Lachorow Izabeli Wojtarowicz, którzy odpowiedzialni byli za przygotowanie elementów regionalnych. Darczyńcami, którzy rzeczowo i finansowo wsparli organizację „Zabawy i integracji po lachowsku” była Gmina Podegrodzie, LGD Brama Beskidów, firma Park M, firma Tiart, Komenda Miejska Policji, KGW Stadła, „Bacyn chleb” Krystyny Koral, Zespół Pieśni i Tańca Świniarsko, oraz Uzdrowisko Krynica-Żegiestów S.A, które zapewniło dostawę wody mineralnej. Dziękujemy –  i zapraszamy za rok!

 

 

Komentarze

Komentarze (1)

  • 29 czerwca, 2015 o 1:56 pm Anonim

    wspaniała inicjatywa!!!

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"