Info z rejonu

Zmarła Anna Padoł twórczyni ludowa z Paszyna

Opublikowano: Sierpień 8, 2019 o 7:58 am   /   przez   /   komentarze (0)

Anna Padoł

1953 – 2019

      Była znaną na terenie Sądecczyzny twórczynią ludową. Zajmowała się rzeźbą w drewnie oraz malarstwem na szkle i w tych dziedzinach plastycznych osiągnęła wiele cennych sukcesów artystycznych. Pomysłów  dostarczała Jej własna wyobraźnia, chociaż najczęściej tworzyła anioły, piety, różnych świętych – jak na typową polską artystkę ludową przystało. Znakiem rozpoznawczym Jej dzieł,  to szczególny typ oczu – przymrużone, z zaznaczonym wyraźnie konturem dolnej powieki, nisko spoglądające.

Artystka swoją ponad czterdziestoletnią aktywnością twórczą wniosła bardzo istotny wkład w rozwój paszyńskiego ośrodka sztuki ludowej, który na przełomie lat 70 i 80 zasłyną w całej Polsce jako wiodący ośrodek rzeźby ludowej.

Jej rzeźbiarskie dzieła znajdują się w wielu muzeach i regionalnych ośrodkach sztuki ludowej w kraju jak i zagranicą.  Od lat siedemdziesiątych Jej prace można było podziwiać na rozmaitych kiermaszach , targach, prezentacjach sztuki ludowej, które odbywały się min. w Nowym Sączu, Krakowie, Warszawie, Kazimierzu nad Wisłą, Lublinie, Łodzi, Katowicach, Kielcach, Wrocławiu oraz promowała nie tylko swoją osobę lecz wszystkich paszyńskich twórców na wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez GOK w Chełmcu.

Czynnie współpracowała z naszym ośrodkiem kultury jak i  wieloma innymi instytucjami kulturalnymi, galeriami, stowarzyszeniami…

Od 1980 r. – była członkiem Spółdzielni Cepelia „Milenium” w Krakowie. W 1981r. – została członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie, a w 2008r. otrzymała Akt Przyjęcia do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu.

W 2014r.  otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

UG Chełmiec

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a