Info z urzędu

Kontrola posmogowa Polaków w Barcicach– sprawdź stan swoich płuc

Opublikowano: Maj 10, 2019 o 8:04 am   /   przez   /   komentarze (0)

Już 13 maja w Barcicach pojawi się spirobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia, w którym mieszkańcy będą mogli wykonać bezpłatne badania płuc, czyli spirometrię. To jedno z działań profilaktycznych, realizowanych przez Fundację w miastach całej Polski. Badania pokazują bowiem, że zanieczyszczone powietrze jest bardziej zabójcze niż papierosy, alkohol czy narkotyki.

Ruszyła ogólnopolska akcja badań spirometrycznych „Weź głęboki oddech”. Na jej trasie znajdują się również Barcice, gdzie już 13 maja będzie można wykonać bezpłatne badanie układu oddechowego, czyli spirometrię. Fundacja NEUCA dla Zdrowia apeluje o wczesną profilaktykę. Badania pokazują bowiem, że zanieczyszczone powietrze jest bardziej zabójcze niż papierosy, alkohol czy narkotyki.

Jedną z obserwowanych konsekwencji pogarszającej się kondycji układu oddechowego jest występowanie POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że do 2030 roku stanie się ona trzecią przyczyną zgonów na świecie. Rocznie z tego powodu umiera 20 000 osób, a prawie połowa, u których nastąpiło rozpoznanie umiera w ciągu kolejnych 10 lat.

Badania naukowe wskazują, że palenie tytoniu, nie jest jedyną przyczyna powstawania POCHP. U podstawy rozwoju przewlekłego stanu zapalnego w płucach  stoją także czynniki środowiskowe, czyli najprościej mówiąc fatalna jakość powietrza, którym oddychamy. Duże stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu powoduje rozwój stanu zapalnego w płucach i powstanie takich objawów jak kaszel, świsty podczas oddychania  lub duszności – komentuje dr med. Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego, przewodniczący Polskiej Federacji stowarzyszeń Chorych
na Astmę Alergię i POCHP.

Ostatni raport NIK (2018) O ochronie powietrza przed zanieczyszczeniami wskazał, że Polska wciąż jest jednym z krajów Unii Europejskiej z najgorszą jakością powietrza.

Spirometria pozwala ocenić sprawność układu oddechowego, czyli szybkość wydechu, pojemność oddechową płuc czy zawartość CO2 oraz innych gazów. Na jego podstawie można wykryć między innymi obturacyjną chorobę płuc – jedną
z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych.

Spirobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia będzie stacjonował w Barcicach przy ulicy Barcice 422 (między 10.00 a 16.00). Następnie ruszy do miejscowości Wieprz. Aby wziąć udział w badaniu należy zapisać się wcześniej, w punkcie znajdującym się pod tym samym adresem, gdzie odbędą się badania.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a