Info z urzędu

Nowe zasady świadczeń opiekuńczych od 1 stycznia 2024 r.

Opublikowano: 9 października, 2023 o 6:00 am   /   przez   /   komentarze (0)

Nowe zasady świadczeń opiekuńczych od 1 stycznia 2024 r.

Od 1 stycznia 2024 zostały wprowadzone nowe świadczenia tj.:

1. Nowe świadczenie pielęgnacyjne wypłacane przez OPS, albo

2. Świadczenie wspierające wypłacane przez ZUS.


Osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne oraz specjalny zasiłek opiekuńczy będą mogły w dalszym ciągu pobierać te świadczenia zgodnie z dotychczasowymi przepisami (na zasadzie praw nabytych). Jednakże osoby te mają możliwość wyboru i przejścia do jednego z wymienionych świadczeń. Nie ma jednak możliwości „powrotu” do starego świadczenia pielęgnacyjnego i specjalnego zasiłku opiekuńczego. 

Nowe świadczenia zastępują „stare” świadczenia pielęgnacyjne oraz specjalny zasiłek opiekuńczy – o te świadczenia nie można się już ubiegać od 1 stycznia 2024 r. (za wyjątkiem osób, które do tej pory miały to prawo – zasada praw nabytych).


UWAGA
świadczeń tych nie można łączyć, przysługuje tylko jedna opcja


1. Nowe świadczenia pielęgnacyjne (OPS).

Przysługuje wyłącznie osobom sprawującym opiekę nad osobą z niepełnosprawnościami.

Przysługuje nie dłużej niż do ukończenia 18 roku życia przez osobę niepełnosprawną.

Wniosek składa się w Ośrodku Pomocy Społecznej.

Osoba pobierająca świadczenie pielęgnacyjne (do grudnia 2023 r.), która sprawuje opiekę nad dzieckiem w wieku do ukończenia 18. roku życia i która będzie chciała po 31 grudnia 2023 r. otrzymać świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach (czyli z możliwością podejmowania zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej bez ograniczeń) musi po tej dacie zrezygnować z pobierania świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie starych przepisów i złożyć wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie nowych przepisów.

Możliwe jest podwyższenie o 100% wysokości świadczenia pielęgnacyjnego, gdy opiekun będzie sprawował opiekę nad więcej niż jedną osobą w wieku do ukończenia 18. roku życia legitymującą się odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

Warunkiem takiego podwyższenia jest złożenie wniosku przez opiekuna o podwyższenie świadczenia pielęgnacyjnego.


2. Świadczenie wspierające (ZUS).

Przysługuje na osobę z niepełnosprawnościami, nad którą opieka była sprawowana.

Wniosek składa się w ZUSie wyłącznie online. 

Uprawnionymi do świadczenia wspierającego będą osoby:

– z niepełnosprawnościami w wieku od ukończenia 18 roku życia, oraz

– które uzyskają decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia – na poziomie od 70 pkt do 100 pkt. Poziom potrzeby wsparcia będzie ustalany w formie decyzji przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności (są też wyjątki od tej zasady dla osób, które uzyskały prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego, albo zasiłku dla opiekuna do 31.12.2023 albo prawo do nowego świadczenia pielęgnacyjnego uzyskanego od 01.01.2024 r).

Świadczenie wspierające będzie przysługiwało, w zależności od poziomu potrzeby wsparcia, w wysokości od 40% wysokości renty socjalnej do maksymalnej wysokości – 220% renty socjalnej

Złożenie przez osobę wymagającą opieki wniosku przyznanie świadczenia wspierającego w ZUS będzie skutkować wstrzymaniem wypłaty opiekunowi tej osoby świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna.

Osoba z niepełnosprawnościami, składając w ZUS wniosek o świadczenie wspierające będzie mogła zdecydować od jakiego miesiąca chce mieć przyznane przez ZUS świadczenie wspierające, dzięki czemu może nie dopuścić do sytuacji otrzymania świadczenia wspierającego za ten sam okres za który jej opiekun otrzymał w gminie świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna i tym samym uniknąć sytuacji powstania nienależnych świadczeń po stronie jej opiekuna.


Pozostałe zasady

Świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna przyznane/wypłacone opiekunowi za okres za który osoba wymagająca opieki otrzymała świadczenie wspierające będzie świadczeniem nienależnie pobranymi podlegającym zwrotowi wraz z odsetkami do którego to zwrotu zobowiązany zostanie opiekun.

Zawiesza się wypłaty przyznanego już świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego, zasiłku dla opiekuna jeżeli osoba wymagająca opieki lub osoba uprawniona do jej reprezentowania złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wspierającego.

Jeżeli osoba w tym samym czasie ubiega się o świadczenie pielęgnacyjne/specjalny zasiłek opiekuńczy/zasiłek dla opiekuna w OPSie a także o świadczenie wspierające w ZUSie – to sprawy o świadczenie pielęgnacyjne/specjalny zasiłek opiekuńczy/zasiłek dla opiekuna w OPSie zawiesza się do czasu rozstrzygnięcia sprawy o świadczenie wspierające w ZUSie. 

Więcej szczegółowych informacji znajduje się tutaj

ZAŁĄCZNIKI:

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"