Info z urzędu, Z ostatniej chwili

Nowy okres świadczeniowy w Programie Rodzina 500 Plus

Opublikowano: Sierpień 5, 2017 o 6:54 am   /   przez   /   komentarze (0)

1 sierpnia 2017 roku rozpoczął się nowy okres świadczeniowy w Programie „Rodzina 500 plus”. W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbył się dziś briefing prasowy poświęcony zmianom w świadczeniu z Programu oraz podsumowaniu pierwszych dni składania wniosków. Informacje na temat nowego okresu zasiłkowego przedstawili wojewoda małopolski Piotr Ćwik oraz dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Jacek Kowalczyk.

Nowy okres świadczeniowy

Przypominamy. Od 1 sierpnia można już składać wnioski na kolejny okres zasiłkowy, który rozpocznie się od 1 października. Poprzedni skończył się 30 września. Aby dalej korzystać z  Programu, trzeba złożyć nowy wniosek (jest to możliwe od 1 sierpnia).

Efekty Programu są widoczne

Ponad roczny okres działania Programu daje już dość wyrazisty obraz jego osiągnięć.

– Program na pewno znacznie zmniejszył poziom ubóstwa i dał szansę na zorganizowanie wakacyjnego wyjazdu dla wielu rodzin. Spowodował, że pary częściej planują powiększenie rodziny. Wiele rodzin powtarza, że dzięki „500 plus” czują spokój i stabilizację – podsumowuje efekty Programu wojewoda Piotr Ćwik.

W Małopolsce z Programu korzysta blisko 380 tysięcy dzieci. Dotychczas wypłacono prawie 2,8 miliarda złotych.

Zmiany w Programie

W kolejnym okresie świadczeniowym zostały wdrożone rozwiązania, które służą „uszczelnieniu” systemu, wyeliminowaniu nieprawidłowości oraz wprowadzeniu usprawnień.

– Warto podkreślać, że chodzi tu głównie o profilaktykę. Skala nadużyć była marginalna, ale chcemy, by świadczenie nie było wypłacane w nieuzasadnionych przypadkach – zaznacza wojewoda Piotr Ćwik.

Uważajmy na oszustów!

– Zwracamy uwagę, że złożenie wniosku nie wiąże się z pobieraniem jakichkolwiek opłat, pojawiające się propozycje odpłatnej pomocy w wypełnianiu wniosków, fałszywe strony internetowe lub tzw. pośrednicy to zwyczajne nadużycia i oszustwa – przypomina dyrektor Jacek Kowalczyk.

Infolinia

Dodatkowo – w razie pytań – można skorzystać z infolinii, która działa w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim od 1 sierpnia 2017 r. Pod numerem 12 392 12 80, działającym od poniedziałku do piątku w godzinach 10-14, można otrzymać wszelkie informacje na temat Programu. W trakcie trzech dni udzielono ponad stu informacji telefonicznych.

Ważne terminy

Pamiętajmy o tym, że termin wypłaty świadczenia i jego ciągłość jest uzależniony od terminu złożenia wniosku:

– jeśli wniosek zostanie złożony do końca sierpnia, wypłata nastąpi do końca października (pełna ciągłość);

– jeśli wniosek zostanie złożony od 1 sierpnia do końca października, wypłata nastąpi z wyrównaniem;

– jeśli wniosek zostanie złożony później niż w październiku, wypłata nastąpi bez wyrównania.

Wnioski można składać bezpośrednio w urzędzie, droga elektroniczną lub za pośrednictwem poczty.

Początek nowego okresu świadczeniowego

– Pierwsze dni nowego okresu świadczeniowego przebiegają spokojnie. 1 sierpnia w Małopolsce złożono 7 564 wniosków (w tym 4 171 elektronicznie), zaś 2 sierpnia – 6 513 wniosków (w tym 2 991). Nie mamy sygnału o tłoku w urzędach, a ośrodki pomocy społecznej dobrze sobie radzą. Nie odnotowano też prób wyłudzania pieniędzy za wypełnienie wniosku – podsumowuje dyrektor Jacek Kowalczyk.

fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Komentarz
Nick

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a