Info z urzędu, Z ostatniej chwili

Wniosek 500+ krok po kroku. Wypełnij go z nami

Opublikowano: 28 marca, 2016 o 11:58 am   /   przez   /   komentarze (16)

Wniosek 500+ w gminie Stary Sącz możecie już odbierać (czytaj więcej, gdzie i w jakich godzinach). Zgodnie z obietnicą pomożemy Wam go wypełnić. Zatem długopisy w dłoń i do dzieła!

Wniosek składa się z 8 stron. Wbrew pozorom nie jest on szczególnie skomplikowany. Należy jednak dokładnie zapoznać się z pouczeniami i objaśnieniami zawartymi we wniosku jak i poradniku, wtedy bez problemu przejedziemy przez kolejne rubryki wniosku.

Startujemy!

WNIOSEK

Strona 1

Dane rodziny we wniosku (napisane pismem odręcznym na niebiesko są fikcyjne). Nie można ich wiernie przepisywać do wniosku. A doszły nas sygnały, że tak właśnie „kilka” osób zrobiło! Tam wpisujecie „SWOJE” dane!

Na środku strony znajduje się rubryka dotycząca danych adresowych wnioskodawcy, warto nie zapomnieć o wpisaniu nr telefonu i adresu poczty elektronicznej.

1

Strona 2

Bardzo ważna cześć! W górnej części strony, poprzez zaznaczenie „x” decydujemy czy staramy się o 500+ na pierwsze dziecko, czy na drugie i kolejne dzieci.
□ Wnoszę o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko zamieszkujące ze mną oraz pozostające na moim utrzymaniu (w przypadku zaznaczenia – wypełnić tabelę A oraz tabelę B w przypadku ubiegania się o świadczenie wychowawcze również na kolejne dzieci).
□ Nie wnoszę o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko zamieszkujące ze mną oraz pozostające na moim utrzymaniu (w przypadku zaznaczenia – wypełnić tabelę B).

Jeżeli staramy się o 500+ na drugie i kolejne dzieci, to postępowanie o 500+ jest proste i szybkie. Jeżeli ubiegam się na „pierwsze dziecko”, to tym samym wydaję upoważnienie do wglądu w dochody mojej rodziny. Analizowana będzie sytuacja dochodowa mojej rodziny, co może oznaczać wydłużenie postępowania o przyznanie 500+.

Analiza dochodów 500+ obejmuje rok 2014 z uwzględnieniem korekt dochodów utraconych i uzyskanych po tym roku. Jeżeli takie nastąpią wnioskodawca będzie poproszony o dostarczenie dodatkowych dokumentów potwierdzających utratę/uzysk dochodów (mogą to być np. PITy, zaświadczenia o podjęciu pracy, świadectwa pracy, umowy o pracę).

Jak w przybliżeniu obliczyć sobie dochód do 500+? Można np. z roku 2014 z wszystkich PITów 11, ewentualnie PITu 36 podsumować dochody członków rodziny, odjąć od nich podatek, składkę społeczną i składkę zdrowotną. Należy mieć też na względzie, że źródła tych dochodów wciąż trwają. Jeżeli obliczony w ten sposób dochód „grubo” przekracza 800 zł miesięcznie na osobę w rodzinie, albo 1200 (w rodzinie z dzieckiem niepełnosprawnym), to 500+ na „pierwsze dziecko” nie należy się. W tej sytuacji warto rozważyć czy nie złożyć wniosku o 500+ tylko na drugie i kolejne dziecko. Jak już wcześniej było napisane będzie szybciej i łatwiej.

Jeżeli zdecydujemy się, że staramy się o 500+ na pierwsze dziecko (jest to dziecko najstarsze w rodzinie, ale nie starsze niż 18 rok życia), to wstawiamy „x” w pierwszą kratkę . Wtedy też wypełniamy tabelę A na 2 stronie wpisując w nią dane pierwszego dziecka.

Jeżeli zdecydujemy się, że staramy się o 500+ na drugie dziecko i kolejne (w tej opcji nie będzie badana nasza sytuacja dochodowa), to wstawiamy „x” w drugą kratkę i na stronie 3 wpisujemy drugie dziecko i kolejne.

2

Strona 3

Na tej stronie wpisujemy zawsze drugie dziecko i kolejne (jeżeli oczywiście takie występują).

3

Strona 4

Na tej stronie podajemy skład rodziny. W większości wniosków są to rodzice plus dzieci, ale nie starsze niż 25 rok życia.

4

Strona 5

W punkcie 5 (wypełniamy jeżeli staramy się na pierwsze dziecko) wpisujemy dziecko niepełnosprawne.
W punkcie 6 (wypełniamy jeżeli staramy się na pierwsze dziecko) zaznaczamy organ, do którego są opłacane składki na ubezpieczenie zdrowotne, najczęściej jest to ZUS (pierwsza pozycja), rzadziej może to być też KRUS.
W punkcie 7 (wypełniamy jeżeli staramy się na pierwsze dziecko) w pozycji 7.2:
-zaznaczamy „x” w pierwszej kratce jeżeli osiągnęliśmy w roku 2014 dochody nieopodatkowane, najczęściej są to stypendia szkolne, rzadziej: alimenty, fundusz alimentacyjny, zasiłek macierzyński z KRUSu. Należy też wtedy wypełnić załącznik 2 podając rodzaj tych dochodów oraz ich wysokość.
-zaznaczamy „x” w drugiej kratce jeżeli w roku 2014 prowadziliśmy działalność gospodarczą „na ryczałcie”. Należy też wtedy wypełnić załącznik 3 wpisując m. in. w punkcie 1 wysokość netto tych dochodów.
-zaznaczamy „x” w trzeciej kratce jeżeli w roku 2014 mieliśmy gospodarstwo rolne o powierzchni fizycznej lub przeliczeniowej większej niż jeden hektar fizyczny. Należy też wtedy wypełnić załącznik 4 wpisując areał hektarów przeliczeniowych.

5

Strona 6

W pozycji 7.3 (Wypełniamy jeżeli staramy się na pierwsze dziecko) zaznaczmy odpowiednio „x” jeżeli wystąpiła utrata lub uzyskanie dochodu poczynając od 2014 r. Są to najczęściej sytuacje, gdy np. podjęliśmy nową pracę, rozpoczęli działalność gospodarczą, uzyskali rentę, emeryturę, przeszli na urlop wychowawczy lub też zakończyliśmy te działania.

6

STRONA 7

W części środowej deklarujemy, czy ktoś z rodziny przebywa poza granicami Polski (w UE i krajami zrzeszonymi). Jeżeli tak, to 500+ nie przyznaje gmina tylko Marszałek Województwa (biuro ROPS). Nie warto tego ukrywać, gdyż świadczenia zagraniczne są koordynowane już w sposób bardzo efektywny i może dojść do sytuacji zwrotu świadczeń nienależnie pobranych, co w przypadku 500+ oznaczać może kilkutysięczny zwrot.

7

Strona 8

Na tej stronie wpisujemy nr konta, na które ma być przesłane 500+. Wpisujemy także dołączone do wniosku dokumenty, w tym np. załączniki nr 2, 3, 4. Na końcu strony konieczny jest nasz podpis wraz z miejscem i datą jego złożenia.

8

ZAŁĄCZNIKI DO WNIOSKU:

Zał. IIa, IIb

Wpisujemy osiągnięte w 2014 roku dochody nieopodatkowane. Najczęściej są to stypendia szkolne; rzadziej: alimenty, fundusz alimentacyjny, zasiłek macierzyński z KRUS-u. Zapoznajemy się z oświadczeniem i składamy własnoręczny podpis.

 

Załącznik III

Jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą na „ryczałcie” to w punkcie 1 wpisujemy dochody netto tych dochodów z 2014 roku.

III

 

Załącznik IV

Jeżeli w 2014 roku mieliśmy gospodarstwo rolne o powierzchni fizycznej lub przeliczeniowej większej niż jeden hektar fizyczny należy wpisać areał hektarów przeliczeniowych

IV
Niniejszy materiał nie stanowi wiążącej wykładni, jest prawdopodobnym przykładem najczęściej występujących przypadków. Każda sprawa o świadczenie wychowawcze będzie rozpatrywany indywidualnie w oparciu o obowiązujące przepisy i stan faktyczny.

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco: Starosądeckie.info 

 

 

Komentarze

Komentarze (16)

 • 23 marca, 2016 o 2:12 pm Ewa

  Super pomoc ????

 • 23 marca, 2016 o 4:27 pm Mama

  Bardzo dziękuję za cenną pomoc i informacje.

 • 23 marca, 2016 o 7:08 pm rodzice

  Jasno i przejrzyście. Bardzo dziękujemy redakcji.

 • 24 marca, 2016 o 7:09 am Rodzic

  Na str 4 nie powinno być wnioskodawcy wg mnie

 • 24 marca, 2016 o 9:27 am mama

  To źle mówisz. Musi byc wnioskodawca. To tak samo jak do rodzinnego. Nie mieszaj!

 • 24 marca, 2016 o 9:28 am aaa

  a wnioskodawca to nie członek rodziny?!

 • 24 marca, 2016 o 9:58 am SR01

  Wnioskodawca trafia na str. 4.
  Rozwiewamy też inne wątpliwości 😉

 • 29 marca, 2016 o 12:31 pm Gormis

  Dziękuję za pomoc 🙂

 • 31 marca, 2016 o 2:48 pm ale jak to jest ?

  witam proszę wyjaśnić skąd się określenie jeśli dochód przekracza grubo 800 złotych skoro w ustawie pisze wprost że dochód ma nie przekraczać 800 złotych netto to trochę wprowadzanie ludzi w błąd no chyba że gmina ma swój program 500 + ?

 • 31 marca, 2016 o 7:13 pm ss

  Proszę czytać ze zrozumieniem:jak sobie samemu obliczyć dochód i co z tego wynika,proponuję uważnie przeczytać jeszcze raz;-)

 • 31 marca, 2016 o 8:23 pm decec

  Dochód nie może przekraczać 800 zł na 1 osobę gdy mamy tylko 1 dziecko.

 • 1 kwietnia, 2016 o 7:15 am ale jak to jest ?

  no umie czytać i nie tylko ja mam te pytanie wielu ludzi się o to pyta bo jak mam dochód 801 złotych to nie przekracza chyba grubo a zgodnie z ustawą nie powinienem dostać bo pisze wyraźnie nie może przekroczyć 800 złotych netto !!! nie ma sensu ludziskom robić nadziei jak im przekracza po kilka złotych no chyba ze OPS chce mieć więcej roboty w wydawaniu decyzji odmownych ! czytałem ulotki na stronie ministerstwa czy innych gmin i wszędzie pisze normalnie dochód nie może przekraczać 800 złotych netto i nikt się nie musi zastanawiać a takie określenie : „Jeżeli obliczony w ten sposób dochód „grubo” przekracza 800 zł miesięcznie na osobę w rodzinie, albo 1200 (w rodzinie z dzieckiem niepełnosprawnym), to 500+ na „pierwsze dziecko” nie należy się” te sformułowanie powielone jest w tym artykule i ulotce dostępnej na BIP gminy

 • 1 kwietnia, 2016 o 4:12 pm werftgh

  tego k…* nikt nie przjdzie!
  pierwsze…drugie…starsze…,mlodsze…..o co k…* chodzi?
  czemu zawsze te debile komplikuja tak proste rzeczy!

 • 2 kwietnia, 2016 o 8:18 pm SR01

  Określenie „grubo ponad 800” zostało celowo użyte, gdyż wnioskodawca nie jest w stanie sam precyzyjnie obliczyć sobie dochodu, może to zrobić jedynie w przybliżeniu. Problem stanowi składka zdrowotna odejmowana od dochodu. Pity nie określają realnej składki. Realna składka jest w rejestrach ZUS, a dostęp do nich ma OPS poprzez platformę Empatia (składki te otrzymywane są z opóźnieniem po wcześniejszym zamówieniu).
  Inaczej, jeżeli ktoś chce precyzyjnie obliczyć sobie dochód, powinien udać się do ZUSu i zapytać o realną składkę.

 • 2 kwietnia, 2016 o 8:31 pm WERTGH - dziecko opóźnione

  Definicja ustawowa „pierwszego dziecka” odbiega od zwyczajowo przyjętej. Pierwsze dziecko to dziecko najstarsze, ale nie mające więcej niż 18 lat. W rodzinie z trojgiem dzieci, (najstarsze 19 lat, młodsze 15 lat, najmłodsze 10 lat), „pierwszym dzieckiem” jest to które ma 15 lat.
  To bardzo proste, dla WERTGHa jest jeszcze osobna kategoria „dziecko specjalnej troski” któremu trzeba bardzo dłuuuuuuuuuuuuuuugo tłumaczyć.

 • 7 kwietnia, 2016 o 7:40 am dora

  A jak jest z podatkiem rolnym odejmujemy do dochodów czy nie.

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a