Info z urzędu

Na co wydamy 400 tysięcy złotych z budżetu obywatelskiego? Oto zwycięzcy!

Opublikowano: 4 maja, 2015 o 9:35 am   /   przez   /   komentarze (42)

O północy zakończyło się głosowanie na projekty w ramach budżetu obywatelskiego. Cieszą się Starosądeczanie oraz Prehybianie, bo to oni „zebrali” największą ilość głosów i otrzymają wymarzone stroje. Mieszkańcy Osiedla Lipie i Osiedla Słonecznego także „skorzystają” z publicznych (naszych) pieniędzy.

Spoglądamy na listę rankingową. Na podium znaleźli się:

 1. Starosądeczanie, którzy wyprzedzili długo „rządzących” Prehybian i uzyskali 967 głosów. (Gmina zakupi im stroje za 99 820,00 zł)
 2. Prehybianie, którzy ostatecznie uzyskali 959 głosów i „otrzymają” stroje za 97,819 zł
 3. Mieszkańcy Osiedla Lipie z placem zabaw za  74 600 zł (otrzymali 848 głosów)
 4. Mieszkańcy Osiedla Słonecznego z siłownią zewnętrzną i monitoringiem za 99 627,75 złotych (zdobyli 797 głosów)

Reasumując Gmina wyda: 371 866, 75 zł ( takie były założenia -teoretycznie, a jak w praktyce?)

-W obecnej chwili zakwalifikowały się cztery projekty. Piąty projekt po przeprowadzeniu postępowania przetargowego w zależności od dostępnych środków zostanie zrealizowany – powiedział naszemu portalowi Wiceburmistrz Kazimierz Gizicki.

Także jeśli pieniędzy „wystarczy” to skorzystają jeszcze mieszkańcy Osiedla Cyganowice, którzy znaleźli się tuż za podium ze swoim projektem boiska do siatkówki, wiaty grillowej i siłowni zewnętrznej. Udało im się uzyskać poparcie 734 mieszkańców.

 

 

 

Komentarze

Komentarze (42)

 • 4 maja, 2015 o 10:48 am st.sącz

  pisałem niegdyś że Cyganowice dostaną z tzw. budżetu obywatelskiego bo z tamtąd pochodzi przew.rady to się ze mnie wyśmiano.A tu proszę jak nie tak to tak.burmistrze myślą nad tą koncepcją.i kto miał rację/ na pewno nie Ty.

 • 4 maja, 2015 o 11:14 am Ktoś

  Cała zasługa za to że projekt Cyganowic ma szansę, należy się pani przewodniczącej zarządu osiedla Cyganowice oraz kilku innym osobom, które poświęcając swój prywatny czas włączyły się w akcję zbierania głosów………. Pani przewodnicząca rady miejskiej Starego Sącza, nie miała w tym przypadku najmniejszego wkładu!!!

 • 4 maja, 2015 o 11:15 am Ktoś

  Cała zasługa za to że projekt Cyganowic ma szansę, należy się pani przewodniczącej zarządu osiedla Cyganowice oraz kilku innym osobom, które poświęcając swój prywatny czas włączyły się w akcję zbierania głosów………. Pani przewodnicząca rady miejskiej Starego Sącza, nie miała w tym przypadku najmniejszego wkładu!!!

 • 4 maja, 2015 o 12:08 pm OBSERWATORE

  Ciekawe czy gdyby Popowice ze swoim projektem były 5 to też tak chętnie deklarował by Pan Gizicki że będzie ten projekt realizowany mimo ze się nie znalazł na miejscu premiowanym. A tutaj nagle Cyganowice sa piąte już deklaracje o realizacji ich projektu

 • 4 maja, 2015 o 12:23 pm witam on cyganowice

  Powiem tak normalne nawet nie powinno nikogo to dziwic na odczepnego zrobia jakas stara wiate bo kasy nie bedzie z tego co skapnie po tamtych inwestycjach hahaha zenada jak zawsze 🙂

 • 4 maja, 2015 o 12:28 pm mieszkaniec

  Skoro to jest budżet „obywatelski” to dlaczego pieniądze zostaną wydane na prywatny zespół ? Czy mieszkańcy gminy na tym skorzystają? To pieniądze z moich podatków i chciałbym żeby fundowano za nie coś z czego ja mógłbym skorzystać a nie wydaje się 200 tys zl na dwa zespoły a siłowni placów zabaw i innych rozrywek dla mieszkańców nie ma. Nie życzę sobie więcej takich projektów typu budżet „obywatelski”…

 • 4 maja, 2015 o 12:47 pm s są.

  do /ktoś/ chyba nie wierzysz w to co piszesz. W pełni zgadzam się z /obserwatore/ i/mieszkaniec/ dia mnie jest to śmierdząca sprawa.

 • 4 maja, 2015 o 1:12 pm mieszkanka

  Co to ma być …..poj…… kogoś na to tyle pieniędzy lepiej by dali na chore dzieci a nie na takie glupoty emeryci chyba i staruszkowie na to glosowali porazka

 • 4 maja, 2015 o 1:19 pm Mery

  Zespół regionalny nie jest zespołem prywatnym. Jest to zespół starosadeczan i każdy ma prawo do niego dołączyć, żeby kultywować folklor i kulturę naszego regionu, ktora powinna byc w interesie obywateli. Jedni tańczą, śpiewają i kultywują inni przychodzą na występy i cieszą ucho i oko tym co młodzi ludzie tworzą. Nie sadze wiec, ze nie była to inicjatywa obywatelska. Jesli gmina dofinansuje osiedle lipie a Ty tam nie mieszkasz, rowniez wiele nie skorzystasz na projekcie. Dlatego wlasnie kazdy obywatel miał prawo zagłosować. Starosadeczanie sami wybrali. Nie znalazłeś sie w tej grupie? Szkoda …..

 • 4 maja, 2015 o 1:45 pm mieszkaniec st.sącza

  dobrze że są zespoły,ale trzeba mieć trochę rozsądku żeby 2 zespoły dostały tyle kasy.Jezdziły na koszt podatników na wycieczki zagraniczne ,mogą trochę do nich dopłacić jak chcą się wyszumieć.

 • 4 maja, 2015 o 2:15 pm ktoś

  „s są” czy ty aby nie jesteś z tych co samo nic nie robią a tylko krytykują innych??? doskonale wiem co piszę, wiele osób z Cyganowic to potwierdza. A co do inwestycji…jak ktoś umie liczyć to wie że te pierwsze 4 projekty są wyliczone na wyrost!! więc jasnym jest że pieniędzy zostanie…i następny w kolejce skorzysta…to chyba logiczne.

 • 4 maja, 2015 o 2:17 pm ktoś

  myślę że byłoby dokładnie tak samo, jak zostanie pieniędzy to następny w kolejce korzysta…proste!!!

 • 4 maja, 2015 o 2:25 pm Mieszkanka Bryjowa

  Kto to glosował same stroje ! wiecej sportu i wglada ludzi potrzebujacych !!!

 • 4 maja, 2015 o 2:58 pm ąę

  MIESZKANIEC jeżeli uważasz, że nic za to nie będziesz miał to jesteś w błędzie!!! Mało osób pożycza stroje od zespołów? To nie jest koncert życzeń, zespoły się sprężyły i zdobyły głosy, jak widac duzo osob na nie glosowalo skoro wygrali. Te komentarze sa zbedne.

 • 4 maja, 2015 o 4:00 pm Starosadeczanka

  Do zespolow z tego co wiem kazdy moze sie zapisac, w tym tez jest sportu wystarczy przysc i popatrzec. Brawa dla Prehybian (wkonu będą jakos wygladac) a starosadeczanie kolejne stroje – wiecej par tanczacych na wystepach

 • 4 maja, 2015 o 4:53 pm mama"starosądeczanki"

  To nieprawda, że „Starosądeczanie” jeżdżą na wycieczki zagraniczne za darmo. A jeśli ktoś im zazdrości to może się zapisać do zespołu i też będzie jeździł. Warunkiem jest uczestniczenie w cotygodniowych próbach i oczywiście posiadanie poczucia rytmu i ładnego głosu do śpiewania. No, cóż Tobie …chyba, Bozia tego niestety nie dała. A dla młodzieży tylko wielkie brawa, że im się „chce chcieć”. W końcu poświęcają na to swój wolny czas.

 • 4 maja, 2015 o 7:03 pm ola

  fajnie że ze strojów regionalnych skorzystają wszyscy mieszkańcy gminy…

 • 4 maja, 2015 o 7:42 pm Dumna córka

  Brawa dla Starosądeczan!!. Jeżeli ktoś ma jakiś obraźliwy komentarz względem zespołu, niech lepiej zachowa go dla siebie. Jestem córką wspaniałych ludzi, kultywujących tradycję naszego miasta – coś co posiada wartość ogromną. Jeśli ktoś nie jest wstanie tego pojąć raczej nie może określić się mianem lokalnego patrioty. Stroje jak najbardziej im się należą. To oczywista oczywistość.

 • 4 maja, 2015 o 8:17 pm Anonim

  Spoko to w czym do tej pory tańczyli???

 • 4 maja, 2015 o 8:55 pm ole

  głosowałem na inny projekt ale z tego co wiem to stroje w starosądeczanach mają zostać przekazane nowym członkom a szczególnie młodym ! wygrały projekty gdzie się ludzie zmobilizowali ! a rada dla mniejszych wiosek co zdobyły po 500 głosów chyba lepszą taktyką było się dogadanie z sąsiednią wioską jak np. gaboń z gaboniem praczką i razem by mieli prawie 1200 głosów i w jednym roku realizujemy projekt w jednej wiosce a następnym w drugiej ! bo prawda jest taka małe wioski nigdy nie wygrają projektu chyba że będą zbierać głosy po mieście

 • 4 maja, 2015 o 8:57 pm Starosadeczanka

  Prehybianie do tej pory mieli z problem, a starosadeczanie no coż… mieli ale malo

 • 4 maja, 2015 o 9:06 pm no nie wiem

  Tyle kasy dla garstki ludzi to duża przesada.takie projekty powinny służyć ogółowi mieszkańców.

 • 4 maja, 2015 o 9:08 pm spraiwedliwie

  Moim zdaniem powinno sie te pieniądze podzielić po rowno na 5-6 projektow z największą ilością głosów.to bardziej sprawiedliwe niż wydawanie 100tysiecy dla kilkunastu osób.

 • 4 maja, 2015 o 10:49 pm sadecznin

  Bogata jest ta nasza gmina prawie 200 tyś na stroje dla zespołów regionalnych a czy to będzie służyć ogółu myślę ze nie Czyżby nie było innych potrzeb w naszej gminie !!!!!!!!!!

 • 4 maja, 2015 o 11:15 pm DUMNA CÓRKA

  Tańczyli w strojach pożyczonych a tak raczej średnio można ciągnąć na dłuższą metę.

 • 4 maja, 2015 o 11:33 pm ręce opadają

  jak się czyta komantarze taki jak „SPRAIEDLIWIE”. Każdemy po równo to już było w komunizmie. „Dla kilkunastu ludzi” – nie wiesz o czym piszesz.
  O początku były znane kryteria. Pieniądze zostaną przyznane na te projekty które dostaną największe poparcie. Które dostały największe poparcie o tym jest właśnie w artykule. Tym, którym nie podoba się że takie projekty dostały największe poparcie sugerujemy wiecej pracy i starań na rzecz alternatywnych pomysłów.

 • 5 maja, 2015 o 6:37 am Ola

  Dlaczego, jeśli ktoś nie ma nic do powiedzenia „wtyka ” chore dzieci? Mimo że jestem matką chorego i niepełnosprawnego dziecka, to uważam, że bardzo dobrze, że pieniądze otrzymają zespoły. Zresztą bardzo często biorą udział w akcjach charytatywnych, więc tym samym również pomagają. Mieszkanko, czy emeryci i staruszkowie to nie są obywatele naszej gminy? Prawa wyborcze maja wszyscy od 18 roku życia do śmierci…
  Porażką tak naprawdę jest Twoja edukacja…Naucz się poprawnie pisać…

 • 5 maja, 2015 o 11:03 am sprawiedliwie

  nie no lepiej będzie jak co roku z tych samych rejonów projekty będą wygrywać bo przecież łatwiej jest zebrać kilkaset podpisów np na osiedlu gdzie ludzie są skoncentrowani niż na wiosce czy osiedlu gdzie są domy. a ręce to mi opadają jak widzę zachłanność niektórych osób…ciekawe ile razy w roku ogól mieszkańców zobaczy te nowe stroje za 200 patyków:-) pewnie statystycznie coś około 0:-)

 • 5 maja, 2015 o 11:07 am Mieszkanka

  Moim zdaniem to jest zbedne wydawanie pieniedzy na dwa zespoly.! Powinni dostac 10000 do podzialu. Prawda jest taka ze skorzysta na tym tylko zespol a nie mieszkancy. Zenada! Z silowni, grila czy placu zabaw jak najbardziej wszyscy mieszkancy moga skorzystac. Glosowanie powinno odbyc sie jeszcze raz

 • 5 maja, 2015 o 12:19 pm jaKalina

  Oj bogata gmina , w której 200 tysięcy zł (!) publicznych pieniędzy (pieniędzy podatnika) przekazuje się na zakup kilkudziesięciu strojów dla zespołów regionalnych utrzymywanych zresztą TAKŻE z pieniędzy podatnika ….. bogata gmina, której nie stać na świetlicę w szkole gdzie uczą się najmłodsze dzieci, której nie stać na pomalowanie klas, na pomoce naukowe na poziomie XXI wieku, której nie stać na rzetelne oświetlenie i remonty wielu ulic. Nieważne. Ważne, że oba zespoły są związane z CKiS i LGD co w zasadzie na jedno wychodzi. Panowie! Zawłaszczyliście tą gminę.

 • 5 maja, 2015 o 1:13 pm Renia, weź no przestań

  A Renia vel „oczy” jak nakręcona

 • 5 maja, 2015 o 1:18 pm abc

  a nie sądzisz, że powinno być tak jak w regulaminie budżetu obywtelskiego ? Czyli najwięcej dla tego kto zdobył największe poparcie ? Czy jednak lepiej zmenić reguły w trakcie gry i wydudkać tych, którzy wygrali?

 • 5 maja, 2015 o 8:33 pm anty-pis

  Wyniki głosowania pokazują, że wielu spraw nie powinno się jeszcze oddawać w ręce społeczeństwa.

 • 6 maja, 2015 o 4:19 am Mieszkanka

  Hej komentatorzy i inni czytelnicy!
  Wszyscy piszą o strojach i zespołach. Jednak głębiej przyglądnąwszy się całemu projektowi,zaserwowanemu społeczności Starego Sącza przez Dumne Władze dostrzeżemy wiele innych karygodnych ”punktów”.
  Pytanie; na czym polegała weryfikacja projektów skoro projekt ”Spełniamy marzenia maluchów z Lipia”,
  w lokalizacji miał opisane położenie innego projektu. Wielu dało się na to nabrać,kiedy przeczytali, że ten projekt leży przy ul. Witosa, na rozdrożu Moszczenica Niżna i ul.Partyzantów-a dokładnie tam projekt inny
  -dotyczący boiska do siatki i grilla oraz zakładający również elementy placu zabaw. To chytre wprowadzenie w błąd głosujących, oraz to,że wszyscy boiska kojarzą z Lipiem- skutkowało oddawaniem głosów na”Lipie”,zamiast na Glinik. Ponad to plakaty z Glinikiem znikały zaraz po rozwieszeniu,czy to z tablicy na samym osiedlu jak i na ul. Witosa. Najgorsze jednak i nie do przyjęcia było ”zbieranie głosów”.
  Jak Burmistrz może nazwać w Gazecie Krakowskiej ” legalne” pozyskiwane danych osobowych przez ludzi i często dzieci nie mających do tego uprawnień. Jaką obywatelską świadomość będą mieć Ci młodzi ludzie w przyszłości? Czyż nie będą to między innymi cwaniaki budujące niezdrową konkurencję?
  Ktoś napisał o tym,że ”projekty mogłyby się dogadać”. Myślę, że w tym przypadku plac zabaw mógłby tworzyć przy boiskach Glinika dobry kompleks i ”oszczędzić” działkę na rogu Witosa i Lipskiej dla innego przedsięwzięcia-służącego w większym zakresie mieszkańcom i nie tylko.Gdyby w tym miejscu powstała pływalnia miejska, gmina miałaby więcej pożytku a szczególnie mieszkańcy Lipia. A może ”skansen pod chmurką” czy też nie zrealizowany projekt Kasztelu Św.Kingi ?
  Jeszcze zauważę jeden dyskusyjny projekt-boisko w Cyganowicach na początku zakładało tylko boisko do piłki plażowej.Potem przekształciło się w coś większego- po weryfikacji-jak to możliwe? Cały projekt, a szczególnie głosowanie zakwalifikować do ”śmierdzącego oszustwa”.

 • 6 maja, 2015 o 12:07 pm Polka

  Chcieliśmy demokracji to mamy demokracje! Jesteśmy sami sobie winni.
  Złościmy się na na te projekty które wygrały….

  A dlaczego?
  Przecież wina leży po Naszej stronie!
  Dlaczego wszyscy się nie spotkaliśmy? dlaczego nie zgłosiliśmy tylko 4 projektów po 100tys. ? Bo się nie lubimy między sobą, jesteśmy zachłanni. Jako mieszkańcy gminy nie umiemy ze sobą współpracować. I ten projekt pokazał jak nie potrafimy wykorzystać pieniędzy. Każdy sam pod siebie tylko. Każda wieś dla siebie.

  Może za rok będziemy mądrzejsi i zadecydujemy i zgłosimy tylko 4 projekty najbardziej potrzebne.

 • 6 maja, 2015 o 10:11 pm Robert

  Jeżeli tak dalej będzie to w przyszłym roku gmina dostanie figę a nie pieniądze.

 • 8 maja, 2015 o 11:42 am internauta_czytelnik

  z siłowni, grila czy placu zabaw skorzystają wszyscy mieszkańcy? koło „boiska” były budki… (piszę były bo dawno tamtędy nie jeździłem i nie wiem czy jeszcze są) w czasach gdy tamtędy przejeżdżałem w okresie wakacyjnym widać było wieczorami tylko młodzież z alkoholem, która później wracając do domów niszczyła znaki itp. siłownia czy plac zabaw… myślicie że długo by istniały? teraz młodzież niczego nie szanuje i niszczy co tylko może. twierdzicie, że ze strojów skorzysta tylko zespół… może i tak ale zespół kultywuje kulturę naszych przodków, promuje naszą kulturę w kraju i za granicą. osoby wypisujące negatywne komentarze o wygranych projektach robią to tylko z zazdrości, że ktoś się bardziej zmobilizował i zebrał więcej głosów. ktoś stworzył swój projekt i przegrał dlatego teraz szkaluje inne projekty. wylewacie swoją gorycz bo okazało się że inni lepiej potrafili się zorganizować – stworzyć dobry projekt i zebrać głosy

 • 8 maja, 2015 o 11:51 am internauta_czytelnik

  łatwiej jest zebrać kilkaset podpisów na osiedlu… to czemu projekty osiedlowe przegrały? zacznij chodzić na występy zespołu to wtedy będziesz widzieć stroje ale jak siedzisz w domu i pierdzisz w stołek to ile razy zobaczysz zobaczysz nowe stroje – statystycznie coś około 0 🙂 zespół czy jest pogoda czy jej nie ma to i tak występuje. gdyby wygrał tor motocrossowy to byś narzekał/a że nie masz motocykla, gdyby wygrał plac zabaw dla dzieci to byś narzekał/a że już jesteś za duży/a by do piaskownicy chodzić (chociaż pewnie tylko wzrost cię ogranicza przed wejściem do piaskownicy), gdyby wygrało oświetlenie ulicy to byś narzekał/a że nie twoją ulicę oświetlają itd….. nieważne co ktoś robi, ważne że tacy jak ty mogą ponarzekać

 • 8 maja, 2015 o 11:58 am internauta_czytelnik

  pokaż jakiś dowód, że zespoły są utrzymywane z pieniędzy podatnika. nie stać gminy na pomalowanie klas? malować, żeby później dzieciaki zniszczyły? gdy ja chodziłem do szkoły i gówniarz z równoległej klasy został złapany na pisaniu długopisem po ścianie w jednej z sal to w ferie z rodzicem musiał salę odmalować łącznie z zakupem farby za własne pieniądze. sprawa się po szkole rozniosła i przez kilka lat sale nie były niszczone bo każdy się bał kosztów malowania ale teraz… w czasach bezstresowego wychowania nauczyciel nawet nie może zwrócić gówniarzowi uwagi bo rodzice go oskarżają o zastraszanie i znęcanie się nad uczniem.

 • 8 maja, 2015 o 5:49 pm ariel

  Ale renia vel oczy racje ma niech sie knapik buja skad kase wziasc na zespoly bo to w jego kompetecji jest sie sprezyc i zorganizowac fundusze a tu prosze gdyby fochow nie odwalal to niepotrzebny bylby cyrk z nowymi strojami dla miejskiej orkiestry i inne duperele bo stroje orkiestra pod dyrekcja poprzedniego kapelmistrza miala i nic im nie brakowalo wyraznie dyrygent sugerowal w wywiadzie kwote na orkiestre jaka bylaby konieczna dla.dalszego funkcjonowania i nie byly to wygorowane pieniadze w skali roku a teraz znowu to my bedziemy inwestowac w fanaberie knapika pytam po co?a kitow nie wciskajcie bo to ludzie ze sacza graja wystarczy na ubogi sklad z 3 maja spojrzec

 • 8 maja, 2015 o 8:14 pm Mery

  Z siłowni czy placu zabaw na pewno skorzystają wszyscy – szczegolnie emeryci 😉

 • 9 maja, 2015 o 4:17 pm abc

  a Renia vel oczy vel Ariel dalej jak nakręcona bua ha ha ha 🙂

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"