Info z urzędu

Zakładasz firmę? Skorzystaj z ulgi. ZUS wyjaśnia!

Opublikowano: Lipiec 14, 2018 o 7:59 am   /   przez   /   komentarze (0)

Jeśli rozpoczynasz działalność gospodarczą na własny rachunek przez 6 miesięcy możesz nie płacić składek na ubezpieczenie społeczne w ZUS, a przez kolejne 2 lata możesz opłacać je w niższej wysokości. Ale pamiętaj, również o tym, że ta decyzja to mniejsze świadczenie w przyszłości. Dlatego masz wybór jakie składki opłacać. Wszystko to, za sprawą „ulgi na start”- jednego z elementów Konstytucji biznesu czyli ułatwień dla przedsiębiorców.

Każdy kto pierwszy raz w życiu rejestruje działalność gospodarczą, przez 6 miesięcy kalendarzowych nie musi płacić składek na ubezpieczenia społeczne. Z tej ulgi mogą też korzystać wszyscy, którzy w przeszłości mieli już własny biznes, ale od czasu zakończenia działalności albo zawieszenia minęło co najmniej pięć lat – mówi Paweł Szkalej Rzecznik Prasowy Świętokrzyskiego Oddziału ZUS.

Zwolnienie z ubezpieczeń społecznych dotyczy tylko Ciebie jako osoby prowadzącej działalność. Twoi pracownicy i zleceniobiorcy będą objęci ubezpieczeniami społecznymi.

Jak obliczać okres 6 miesięcy „ulgi na start

„Ulga na start” może trwać maksymalnie 6 miesięcy kalendarzowych. Początek stanowi dzień faktycznego rozpoczęcia wykonywania działalności. Jeżeli dzień ten przypada pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, miesiąc ten wlicz do 6 miesięcy trwania ulgi. Jeśli działalność gospodarczą rozpoczniesz w trakcie miesiąca kalendarzowego, miesiąca tego nie wliczaj. Czyli jeśli pracę rozpoczniesz w połowie lipca z ulgi będziesz korzystał aż do końca stycznia 2019r.

Czy „ulga na start” dotyczy też ubezpieczenia zdrowotnego?

W okresie, w którym skorzystasz z „ulgi na start” ubezpieczenie zdrowotne będzie dla Ciebie obowiązkowe, o ile nie zawiesisz wykonywania działalności w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

O ile „ulga na start” wprowadza znaczące zmiany w związku z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne, składka na ubezpieczenie zdrowotne oraz zasady jej obliczania pozostają bez zmian. Będziesz mógł również zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członków swojej rodziny.

Co po „uldze na start”?

Po upłynięciu 6 miesięcy korzystania z „ulgi na start”, przez 24 miesiące kalendarzowe będziesz miał również możliwość skorzystania z tzw. „małego ZUS”. Polega on na opłacaniu znacznie niższych składek na ubezpieczenia społeczne – obecnie 519,28 zł.

Więcej informacji można uzyskać u doradcy płatnika składek oraz pod adresem www.zus.pl.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a